Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 14 (174) Data wydania: 06.04.10

Nie umieją śpiewać, za to dobrze gotują

Koło gospodyń wiejskich z Dzimierza.
Koło Gospodyń Wiejskich z Dzimierza w zeszłym roku obchodziło swoje 40-lecie. Działa już od 1969 roku. Najstarszą członkinią jest Amalia Bugdoł, która ma obecnie 96 lat. Najmłodszą czonkinią jest Małgorzata Surma, o której pisaliśmy w ostatnim numerze naszego tygodnika. Jak większość kół, także i to boryka się z problemem braku młodych osób w swoich szeregach. Wszystkie członkinie są po czterdziestce. – Za naszych czasów nie było problemu. Mama powiedziała idziesz ze mną na spotkanie koła gospodyń i nie było wyjścia. Teraz nie ma czym zachęcić młodych kobiet – mówi Halina Wajner. Koło angażuje się w prawie każdą miejscową imprezę. Najbardziej w coroczne dożynki. Czterdzieści lat temu, kiedy stowarzyszenie rozpoczynało swoją działalność, zrzeszało aż 109 członkiń. Wtedy przewodniczącą była Maria Świdergoł. W chwili obecnej koło zrzesza 35 osób, z czego około 20 pań aktywnie się udziela. Nie prowadzą comiesięcznych spotkań, tylko w razie potrzeby. Spotykają się w miejscowej remizie OSP i aktualnie czekają na zakończenie trwającego w niej remontu. Chciałyby, aby znalazła się dla nich specjalna gablota, w której wywiesiłyby wszystkie swoje dyplomy. Koło prowadzi również swoją kronikę i dokładne rejestry czonkiń od 1969 roku. – Wszystkie jesteśmy piękne i umiemy dobrze gotować, czym rekompensujemy sobie brak umiejętności wokalnych – tłumaczy przewodnicząca Łucja Skorupka.
 
Przepis Łucji Skorupki na święcelinę z chrzanem
 
Składniki:
30 dag szynki domowej, 20 dag sera żółtego, 4 jajka ugotowane, 1 litr maślanki, 1 mała śmietanka, chrzan według uznania, sól, pieprz
 
Sposób przygotowania:
Poświęcone szynkę, jajka oraz ser pokroić na kostkę. Dodać chrzan. Dodać maślankę oraz śmietanę. Posolić i dodać pieprz. Wszystko razem wymieszać. Im więcej dodamy chrzanu, tym święcelina będzie pikantniejsza. Jest to tradycyjny przysmak wielkanocny od 45 lat.
 
(ska)