Czym skorupka za młodu nasiąknie
Dobiega końca wojewódzki konkurs ekologiczny dla szkół i przedszkoli, który już po raz siódmy organizuje Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej „WOM” w Rybniku.
Tegoroczna edycja Wojewódzkiego Konkursu Programu Ekozespołów odbywa się pod hasłem: Ekozespoły chronią klimat. Inicjatorem programu jest Fundacja GAP Polska. Rybnicki ośrodek otrzymał na ten cel 27 tys. zł dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Głównym celem przedsięwzięcia jest, jak mówią organizatorzy, konieczność wychowania młodych ludzi w duchu zrównoważonego rozwoju. Chodzi o wprowadzenie trwałych nawyków w życiu codziennym, które mają doprowadzić do wytwarzania mniejszej ilości odpadów, zmniejszania zużycia energii i wody i zapobiec marnotrawieniu surowców.
– W czasach nieograniczonej konsumpcji potrzebujemy osób, które będą nastawione przede wszystkim na podnoszenie jakości życia i ochronę środowiska. Ważne, by czuli się także odpowiedzialni za dalsze losy planety, szczególnie w aspekcie postępujących zmian klimatu – wyjaśnia Anna Ogrodnik, konsultant w RODiIP WOM Rybnik.
Każdy pracuje na sukces
W tym roku do konkursu zgłosiło się 2500 uczniów wraz z nauczycielami – koordynatorami. Wśród nich jest m.in. Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 z Rybnika Ochojca. W akcję zaangażowana jest cała społeczność. Lista zajęć w ramach programu jest bardzo długa. Ekozespoły przeprowadzały np. różnorodne zabawy badawcze oraz eksperymenty, polegające na odkrywaniu wody jako ważnego żywiołu przyrody. Szóstoklasiści uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Oczyszczalni Ścieków w Rybniku – Orzepowicach.
– Dzieci poznawały zagadnienia, związane z ochroną wód, przyglądały się pracy laboratorium wody i ścieków oraz uczyły się, jak przebiega proces oczyszczania – mówi Agata Sączek, koordynatorka przedsięwzięcia w placówce.
Z kolei na zajęciach z florystką dzieci wykonywały ozdoby świąteczne z ekologicznych materiałów. Uczniowie poznawali także tajniki zdrowej, ekologicznej kuchni oraz samodzielnie hodowali zioła. Piątoklasiści znaleźli nowe zastosowanie dla plastikowych butelek, które najczęściej trafiają na śmietnik. Dzięki pomysłowości dzieci powstały karmniki dla ptaków, które zwisły na drzewach w okolicy szkoły.
– W czasie zimy uczniowie pełnili dyżury i regularnie dosypywali pokarm skrzydlatym przyjaciołom – dodaje pani Agata.
Finał tuż tuż
Konkurs powoli dobiega końca. Wszyscy uczestnicy muszą do maja przesłać sprawozdania z podjętych działań. Oceni je powołana przez rybnicki WOM komisja konkursowa.
Najlepsi z etapu wojewódzkiego, przejdą do eliminacji ogólnopolskich.
Efekty Wojewódzkiego Konkursu Programu Ekozespołów mają wymierny charakter. W ubiegłym roku szkolnym wzięło w nim udział udział ok. 2200 uczniów i przedszkolaków wraz z nauczycielami z całego województwa śląskiego. Uczestnikom udało się zebrać łącznie: ponad 20 ton makulatury, 1395 kg plastiku, 1359 kg zużytych baterii, 200 kg metalowych puszek po napojach oraz 150 kg odpadów, np. urządzeń elektrycznych. Zorganizowano także wiele kampanii propagujących ekologiczny styl życia.
(j.sp)