Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 15 (179) Data wydania: 13.04.10

Delektowanie się biegiem

Czy bieganie kojarzy ci się z wysiłkiem, zmęczeniem i potem lecącym z czoła? Otóż wcale  nie musi tak być. Przyjdź w każdy wtorek lub czwartek o 18.00 na stadion lekkoatletyczny i „na własne nogi” zobacz, jakie bieganie może być przyjemne!
Uwierzcie mi, to prawda. Sam przyszedłem na miejsce zbiórki tylko po to, żeby zrobić małą relację. Jednak nie mogłem odmówić namawiającym mnie do wzięcia udziału w zajęciach biegaczom. Przekonałem się na własnej skórze, jaka to olbrzymia frajda. Akademia Biegania to inicjatywa, która ma już 4 lata tradycji. Z roku na rok nie maleje jej popularność. Ciągle pojawiają się nowi chętni, a na ostatnich zajęciach wzięło udział blisko 40 osób. Grupę tworzą zarówno mężczyźni, jak i kobiety, są dzieci oraz osoby nieco starsze, są typowi sportsmeni, ale są także osoby, które swoją kondycję dopiero chciałyby odzyskać. – Generalnie chodzi nam o to, by ludzie mieli możliwość cyklicznego spotykania się i wspólnego poruszania. By mieli sportową alternatywę wobec zasiedziałego stylu życia. Wykształciła nam się już bardzo fajna, zgrana grupa. Niektórzy biegają z nami od kilku lat, inni dopiero zaczynają. W zajęciach, oprócz biegania, przeprowadzamy różnorakie zabawy rozciągające, skocznościowe oraz biegowe – o idei przyświecającej organizację Akademii Biegania opowiada organizator i jednocześnie trener prowadzący zajęcia, Andrzej Piecha.

– Nie ma tutaj żadnego przymusu. Każdy biega na tyle, na ile ma sił. Zresztą nie musi być to bieg, może być to mały truchcik czy zwykły marsz. Ja bym chciał, żeby bieg kojarzył nam się w sposób przyjemny. To nie ma być jak finisz na 100 metrów czy maraton –  żaden ciężki wysiłek. Ja  nie zamierzam stać ze stoperem i krzyczeć: źle! biegnij! szybciej! itd. Tutaj nie ma przymusu, to ma być przyjemność. Przychodzą święta, to od razu siadamy na kanapie przed telewizorem, pilocik w ręce i tak przelatuje nam dzień. Jakaś chmurka przyjdzie i wszyscy siedzą w domu. A my zachęcamy do tego właśnie, by wyszli. By zażyli trochę ruchu na świeżym powietrzu. Póki co zajęcia odbywają się na stadionie, ale będziemy myśleć o tym, by wybiec w teren. Na razie jednak chciałbym dobrze zapoznać się z grupą i poznać jej umiejętności – dodaje organizator. Dla najbardziej wytrwałych biegaczy przewidziana jest nagroda w postaci całoletniego karnetu na kąpielisko „Ruda” dla dwóch osób. Żeby go otrzymać, wystarczy pojawić się na 15 spośród 21 spotkań akademii.

Krzysztof Szydłowski