Mali ekolodzy w SP12
Działania proekologiczne przypadły do gustu najmłodszym uczniom.
Ekologia to konieczność współczesnych czasów. W tym roku szkolnym – klasa II ze Szkoły Podstawowej nr 12 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Rybniku przystąpiła do XIV edycji Programu Odzysku Puszek Aluminiowych, nawiązując współpracę z Fundacją na rzecz Odzysku Aluminiowych Puszek po Napojach RECAL. Po przesłaniu zgłoszenia szkoła otrzymała specjalne materiały, pomagające w organizacji zajęć na temat recyklingu, plakaty poświęcone aluminium i recyklingowi, płytę DVD z filmem „Nowe życie puszki” oraz przedstawieniem teatralnym „Ala w Alulandii”, magnesy do rozpoznawania alu–puszek, pojemniki i worki na puszki po napojach.
Po przeprowadzeniu zajęć, dotyczących recyklingu, w szkole rozpoczęto zbiórkę puszek po napojach, w którą uczniowie bardzo się zaangażowali. Prawie co miesiąc oddają do skupu worek puszek aluminiowych o wadze 60 kg. Pieniądze, zebrane ze sprzedaży aluminium, zostaną przekazane na dofinansowanie „zielonej szkoły”, na którą klasa II pojedzie we wrześniu 2010 roku. Na lekcji zorganizowany został konkurs rysunkowy „Segregujemy odpady”, którego efekty można podziwiać na gazetce ściennej. Następnie uczniowie wzięli udział w konkursie ekologicznym. Decyzją szkolnego jury, prace: Alicji Podleśnej, Edyty Ryszki i Marty Konsek zostały wysłane do Krakowa na Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Mały ekolog”. Konkurs był zorganizowany w ramach projektu edukacyjnego „Dobre rady na odpady – mały ekolog” realizowanego przez Fundację Wspierania Inicjatyw Ekologicznych w Krakowie.
Innym przedsięwzięciem, dotyczącym kształtowania postaw ekologicznych wśród uczniów klasy II, był udział w międzyszkolnym konkursie literackim w Rybniku – Boguszowicach pt. „ Z ekologią na Ty”. Z klasy II zostało wysłanych 6 wierszy o tematyce ekologicznej. Wiersz Wiktorii Kudli otrzymał III miejsce, zaś wiersz Filipa Mandreli otrzymał wyróżnienie.
Uczniowie wzięli również udział w konkursie plastycznym „Twoja puszka skarbonka” Puszka – opakowaniem XXI wieku w Warszawie. Celem konkursu była edukacja ekologiczna na przykładzie odzysku aluminiowych puszek po napojach. Klasa II, przez te wszystkie działania ekologiczne, potrafi segregować „śmieci”. Młodzi ekolodzy będą się nadal angażowali w prace na rzecz ochrony środowiska, posiadają wiedzę na temat możliwości powtórnego wykorzystania aluminiowych puszek po napojach oraz płynącego z tego pożytku ekologicznego i ekonomicznego.
(ska), SP12