Kulturalna młodzież
Młodzi artyści zaprezentowali swoje umiejętności.
4 maja odbył się jubileuszowy, XX Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej w Rybniku. W tym roku w zmaganiach konkursowych wzięło udział około 1000 osób w kategoriach zespołów i solistów. W ramach festiwalu odbyły się przesłuchania grup muzycznych, tanecznych oraz teatralnych. Muzycy zaprezentowali swoje umiejętności w MOK w Czerwionce – Leszczynach, a tancerze oraz grupy teatralne pokazali się na scenie DK Chwałowice. – Od wielu lat, jeszcze w czasach mojego dzieciństwa organizowano przeglądy szkolnych zespołów artystycznych z różnych dziedzin sztuki. Zawsze dzieliły się na etapy rejonowe oraz wojewódzkie. Te drugie zawsze organizowano w Pałacu Młodzieży w Katowicach, jednak po reformie samorządowej miejscem wojewódzkich przeglądów jest Częstochowa – mówi Barbara Zielińska, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Rybniku.
Najwięcej muzyków
– Festiwal przygotowujemy wspólnie z Powiatowym Ogniskiem Pracy Pozaszkolnej, dzięki czemu wszystkie jednostki oświatowe z powiatu mogą w nim uczestniczyć. Bardzo wspomaga nas też Urząd Miasta Rybnika. Prezentują się tutaj składy od szkół podstawowych po zespoły studenckie. W tym roku byliśmy zaskoczeni ilością solistów i zespołów muzycznych, których było około 70. Dlatego postanowiliśmy przyznać aż 23 wyróżnienia specjalne dla nich. Są to artyści, którzy naprawdę zasługują na nagrody – tłumaczy dyrektor MDK.
Ciężko wygrać
Uczestnicy podkreślają, że poziom konkurencyjnych zespołów jest bardzo wysoki. – Brałam udział w przeglądzie spektaki teatralnych i muszę przyznać, że urzekły mnie niektóre występy. Czasem nawet szokujące. Naszej grupie udało się zdobyć pierwsze miejsce, co jest bardzo budujące. Do takiego spektaklu trzeba przygotowywać się około roku. Jest to dużo pracy, ale ona procentuje. Pomimo tego, że jestem tegoroczną maturzystką, bardzo chętnie występuję na scenie – mówiła Joanna Bulejak z grupy Tara – Bum z RCK Rybnik.
Ważne kto szkoli
Organizatorzy zaznaczają również, że w porównaniu do poprzednich lat, niezwykle wzrósł poziom artystyczny młodzieży. – Odzwierciedla to fakt, że wiele ośrodków tworzy nowe zespoły. Są to naprawdę profesjonalne choreografie, piękne stroje, a co za tym idzie, bardzo duże koszty, które dyrektorzy placówek chcą ponosić i chwała im za to. Podobnie jest z teatrami. 2 lata temu mieliśmy tylko 7 grup. W tym roku młodych aktorów było dwa razy więcej. Ważne jest też, że młodych przygotowują prawdziwi profesjonaliści. Młodzież niezwykle to ceni, pomijając cały wysiłek, który trzeba w to włożyć – dodaje Barbara Zielińska.
Singersi pobili wszystkich
Niepodzielnymi zwycięzcami tegorocznej edycji konkursu okazali się młodzi wokaliści z zespołu „Singers” z Pieców. Za perfekcyjne wykonanie utworu Czesława Niemena udało im się zdobyć Grand Prix festiwalu. Wszyscy laureaci wyróżnień specjalnych będą reprezentować powiat rybnicki w etapie wojewódzkim konkursu.
(ska)