Na internet trzeba poczekać
Internet szerokopasmowy, który proponuje Związek Subregionu Zachodniego ma zwolenników i przeciwników.
Niedawno przedstawiciele Związku Subregionu Zachodniego pokazali samorządowcom działanie i zastosowania sieci WiMAX. Zainteresowanie tym tematem jest jednak bardzo zróżnicowane jeśli chodzi o powiat rybnicki.
– Zainteresowanie tematem jest w każdej gminie, jednak trudno mi powiedzieć jak duże. Dla mnie liczy się skutek, które gminy wdrożą tę technologię – tłumaczy Adam Wawoczny, dyrektor Związku Subregionu Zachodniego. – Na chwilę obecną nie mamy jeszcze konkretnych informacji mówiących, że w tym roku coś w tych gminach powstanie. Temat jest przedstawiony w trakcie roku budżetowego, jest to trudna sprawa, ponieważ środki są ciasno rozdysponowane pomiędzy zadania, które często wymagają szybkiej interwencji – dodaje Adam Wawoczny.
Jest wiele korzyści
– Podejrzewam, że po sytuacji powodziowej, która ostatnio miała miejsce jeszcze zmienią się priorytety. WiMAX może zostać w takim razie odsunięty na dalszy plan, co byłoby zrozumiałe. Wiem jednak, że jest duże zainteresowanie gmin z innych powiatów, np. raciborskiego. Na razie nie dotarły do nas odpowiedzi negatywne na tą propozycję. Gminy biorą udział w szkoleniach i warsztatach technicznych, gdzie dokładnie mogą poznać koszty takich inwestycji. Samorządowcy nie do końca są jeszcze zdecydowani, jakie zastosowanie miałaby u nich ta technologia. To wiąże się również z rozpatrzeniem decyzji, do jakiego programu mogliby składać swoje projekty. Są jednak widoczne liczne korzyści, przede wszystkim oszczędnościowe. Można oszczędzać na telefonach, abonamencie internetowym, wprowadzić szybki i bezpłatny obieg dokumentów pomiędzy instytucjami oraz zadbać o bezpieczeństwo i promocję gminy – dodaje Wawoczny.
Chcą iść do przodu
W Lyskach zorganizowano specjalne spotkanie, aby pogłębić wiedzę radnych na temat internetu nie tylko w technologii WiMAX. – Dla poszerzenia wiedzy naszych radnych tą tematyką zaprosiliśmy do nas przedstawicieli firmy Bellos z Bielska – Białej. Celowo wybraliśmy tę firmę, bo nie działa ona na naszym terenie, więc informacje były obiektywne. Była też okazja zapoznać się z tą technologią na spotkaniu z Subregionem. Myślę, że spotkanie to było ciekawe, ponieważ mogliśmy zobaczyć dwa punkty widzenia. Dostaliśmy informacje zarówno o wersji radiowej, jak i światłowodowej. My bardziej pochylamy się nad rozwiązaniem subregionalnym, ale wiadomo, żeby radni o czymś decydowali, muszą poznać całość wiedzy na ten temat. Nie chcielibyśmy generować dużych kosztów, jeśli chodzi o te działania, bo jest dużo innych zadań, które trzeba wykonać. Na pewno będziemy się starali, aby w minimalnym zakresie nasza gmina brała udział, jeśli chodzi o dofinansowanie tego przedsięwzięcia – mówi Grzegorz Gryt, wójt Lysek.
Czasem się nie opłaca
Władze gminy Świerklany również szczegółowo zapoznały się z tematem. Uznały jednak, że dla położenia gminy, technologia radiowego internetu będzie zbyt kosztowna. Postanowili poszukać innych rozwiązań. – Największymi przeszkodami dla wprowadzenia WiMAXa u nas są spore koszty i niewielki zysk. Tańsze okazuje się wykupienie stałych łączy niż wydawanie kilkuset tysięcy na infrastrukturę techniczną WiMAXu. Tym bardziej, że technologia ta odchodzi do lamusa i nie jest przyszłościowa. Ewentualnym zastosowaniem mógłby być monitoring, ale są to za wysokie koszta. Na terenie naszej gminy jest budowana stacja światłowodowa, z której ewentualnie skorzystamy. Władze naszej gminy stwierdziły, że koszt budowania nadajników i odbiorników jest niewspółmierny do korzyści, jakie może to przynieść – powiedział Grzegorz Nogły, inspektor ds. informatyki i bezpieczeństwa informacji UG Świerklany. Sytuacja z zastosowaniem technologii WiMAX na razie pozostaje nierozwiązana. Choć do powiatu rybnickiego należy tylko kilka gmin, nie zanosi się na to, aby ich mieszkańcy w najbliższym czasie mogli wyjść do parku i przejrzeć codzienne informacje na nowiny.pl.
Szymon Kamczyk