Śkunks w Energetyku
W siedzibie rybnickiej Fundacji Elektrowni Rybnik odbyły się Śląskie Konfrontacje Utraconych Nauk Kunsztu Szermierczego.
Impreza połączyła 30 zawodników z różnych miast Polski i nie tylko. W tym roku spotkania miały charakter międzynarodowy, ponieważ udział w nich wzięła grupa sąsiadów ze Słowacji. – W Rybniku jesteśmy pierwszy raz i musimy przyznać, że poziom polskich szermierzy jest bardzo wysoki. U nas na Słowacji działa około 50 klubów. Cieszymy się, że mogliśmy tutaj przyjechać i zmierzyć się z naszymi bliskimi sąsiadami. Jest to dość drogi sport, bo sam miecz to koszt około 200 euro. Takich mieczy złamaliśmy w ostatnim sezonie około 20 – mówi Anton Kohotovic, uczestnik imprezy.
Starodawne sztuki
Prezentowane były m.in. seminaria na temat korda w tradycji Johannesa Leckuchnera, zapasów w tradycji Otta Żyda oraz turnieje Długiego Miecza i Zapasów Średniowiecznych. – Za nami już druga edycja rybnickich konfrontacji. Jako rybniczanin pomyślałem sobie, dlaczego nie można by zorganizować czegoś takiego u nas no i stało się. W ubiegłym roku była to nieco skromniejsza impreza, w tym już zgłosiło się 37 zawodników. Choć nie wszyscy dotarli (nie dojechała grupa osób z Fechtschule Gdańsk), cieszymy się, że przyjechali przedstawiciele ze Słowacji dlatego można ŚKUNKS-a określić już jako imprezę międzynarodową – tłumaczy Adam Marek, organizator Śląskich Konfrontacji.
Powtórka w przyszłym roku
– Bardzo chcielibyśmy w przyszłym roku również kontynuować te spotkania, bo sympatia władz miasta i powiatu jest duża. Zobaczymy czy sponsorzy dopiszą. Mamy wsparcie wielu podmiotów, za co szczególnie dziękujemy. Przyjechali do nas zawodnicy z całej Polski. Są to grupy treningowe Arma z Warszawy, Łodzi, Poznania, Bielska, Wrocławia, Gliwic oraz Krakowa. Ponieważ chcieliśmy, aby spotkania, poza możliwością wymiany doświadczeń poprzez sparingi, pozwalały również na rozwijanie swoich umiejętności, w pierwszym dniu przeprowadzane są seminaria, pozwalające poznać wybrane zagadnienia z trenowanego przez nas materiału traktatowego. Drugi dzień przeznaczony jest na rozgrywanie zawodów Turnieju Długiego Miecza; Indywidualnego Praktycznego Ścinania na Czas oraz Zapasów Średniowiecznych – dodaje Marek. Honorowy Patronat nad imprezą objęli prezydent Rybnika Adam Fudali oraz starosta Damian Mrowiec.
(ska)