Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 24 (188) Data wydania: 15.06.10

Nie było chętnych na tanie mieszkania?

Głośno zrobiło się nie tylko w dzielnicy, ale i w gminie, na wieść o powstaniu nowych mieszkań w hotelu górniczym przy kopalni Dębieńsko. Mimo iż zapotrzebowanie na nowe mieszkania jest wielkie (w chwili obecnej można czekać nawet 10 lat) to zainteresowanie stworzeniem nowych mieszkań było znikome.
– Tylko dwie osoby zainteresowane budownictwem TBS zgłosiły się w tej sprawie do ZGM-u. Proponowałem wypełnienie ankiet również tym, którzy przychodzili do zakładu  z pytaniami dotyczącymi innych zasobów mieszkaniowych. Przedstawiłem szczegóły oferty związanej z projektem na Młyńskiej. O ankiecie i możliwości stworzenia mieszkań, informowaliśmy także na stronie internetowej urzędu (dwukrotnie) oraz w wielu lokalnych mediach. TBS został jednak oceniony jako produkt zbyt kosztowny, nie zgłosiła się odpowiednia liczba osób zainteresowanych nim – mówi dyrektor ZGM-u Marian Uherek.
 
O co chodzi z tymi TBS-ami?
 
TBS stanowią dość szczególną wersję budownictwa społecznego. Wzorowane są na rozwiązaniach francuskich, tzw. mieszkaniach o umiarkowanym czynszu (HLM). Ale jest też fundamentalna różnica, bo we Francji nie ma lokatorskiej partycypacji, a do budownictwa społecznego dopłacają władze departamentów, budżet państwa. W Polsce największym udziałowcem w kosztach są jednak lokatorzy i dlatego względnie tanie mieszkania okazują się w sumie nie takie tanie.
 
Zależy nam na remoncie
 
Pomysł stworzenia mieszkań TBS-owskich w byłym hotelu górniczym, oraz całkowita modernizacja „szkieletu” drugiego hotelu na pewnego rodzaju centrum przemysłowo–gospodarcze pojawiła się jakiś czas temu. Były pogłoski, że budynek byłego hotelu nie spełnia wymagań i dlatego projekt nie został zrealizowany. Okazuje się, że ów projekt uwzględniał dokonanie niezbędnych zmian i dostosowanie obiektu do nowych potrzeb.
 
– To jest konieczność, i jak potwierdził dyrektor, gdybyśmy mieli realizować te plany, musielibyśmy przebudować budynek – mówi rzecznik Hanna Piórecka–Nowak i dodaje: – Gminie zależy na tym, aby zachować ten budynek, dlatego też w każdym roku przeprowadzane są w nim bieżące prace remontowe. W tym roku m.in. remont dachu.
 
A miało być i centrum
 
Jak się okazuje, wstępny projekt modernizacji budynku został oszacowany na kwotę sięgającą nawet 9 milionów złotych, dlatego też inwestycja była prognozowana przy współudziale środków zewnętrznych – czyli pochodzących m.in. od samych zainteresowanych lokalem oraz nakładów finansowych z innych źródeł. – Gmina szuka różnych możliwości, które pozwoliłyby rozwiązać problemy mieszkaniowe w Czerwionce–Leszczynach. Znając trudną sytuację na rynku, staraliśmy się wyjść do mieszkańców z nową propozycją i liczyliśmy, że uzyska ona aprobatę przede wszystkim osób młodych. Projekt jednak nie spotkał się z zainteresowaniem mieszkańców w takim stopniu, który pozwoliłby nam na realizację zamierzenia. Będziemy więc szukać nowych rozwiązań – mówi burmistrz gminy Czerwionka–Leszczyny Wiesław Janiszewski.
 
Czy chodzi tylko o pieniądze?
 
Być może dlatego pojawiło się tak mało zgłoszeń, gdyż usytuowanie budynku kopalnianego nie jest zbyt atrakcyjne. Daleko do sklepu, do fryzjera, do czegokolwiek. Dlatego w ramach projektu w drugim (w chwili obecnej  nie nadającym się do niczego budynku) miało pojawić się centrum handlowe, które zadowoliłoby mieszkańców TBS-owskiego hotelu.
 
Jest to jednak niemożliwe, bo niestety zainteresowanych nie ma, zatem i nie ma potrzebnych pieniędzy na inwestycję.
 
(pr.m)