Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 25 (189) Data wydania: 22.06.10

Daj pan złotówkę, ja popilnuję

Jak radzić sobie z natrętnymi „parkingowymi”? Straż Miejska apeluje, by nie oddawać pieniędzy żebrakom.Tymczasem tych pojawia się już coraz więcej.
Parkując samochód przy markecie często spotykamy się z ludźmi proszącymi o pieniądze. Niektórzy w zamian za wskazanie wolnego miejsca na parkingu proszą o symboliczną złotówkę. Najczęściej tzw. „rybniccy parkingowi” to ludzie bezdomni, próbujący wyłudzić od nas pieniądze. Jak reagować na takie osoby i w jaki sposób można im pomóc? – postanowiliśmy zapytać o to odpowiednie instytucje.
 
Miasto daje złotówkę
 
– Miasto Rybnik przez Ośrodek Pomocy Społecznej podejmuje działania zapobiegawcze aby zminimalizować problem żebractwa. Działania te polegają na udzielaniu różnego rodzaju pomocy wszystkim mieszkańcom Rybnika, którzy nie potrafią sami zaspokoić swoich potrzeb życiowych. Jest to najczęściej pomoc finansowa (w postaci zasiłku celowego, okresowego bądź stałego), ale również niefinansowa np. w formie pracy socjalnej – mówi rzecznik UM Lucyna Tyl.
 
Ty nie dawaj złotówki
 
Według informacji rzecznika rybnickiej straży miejskiej, nie należy dawać pieniędzy osobom, które o nie proszą. – W razie kontaktu z osobą, nachalnie próbującą wyłudzić od nas pieniądze, należy stanowczo odmówić i nie wdawać się z nią w żadne dyskusje, mogące prowokować zachowania agresywne. Osoby żebrzące na terenie naszego miasta na ogół są grzeczne i zachowują się spokojnie. Żebranie jest wykroczeniem i każdą próbę wyłudzenia pieniędzy należy zgłaszać straży miejskiej lub policji. Jeśli natomiast czujemy, że posiadane przez nas mienie jest zagrożone, mam tu na myśli samochód, wówczas należy niezwłocznie powiadomić straż miejską. Niestety, do dnia dzisiejszego nie wpłynęła do straży miejskiej w Rybniku żadna skarga, dotycząca tak zwanych „rybnickich parkingowych”, choć ludzie boją się pozostawiać pojazdy pod ich „wątpliwą opieką” – podkreśla Dawid Błatoń. Bez imiennego zgłoszenia osoby poszkodowanej, funkcjonariusze straży miejskiej nie mogą ukarać sprawcy wykroczenia. Jednak po każdym zgłoszeniu, nawet anonimowym we wskazane miejsce natychmiast wysyłany jest patrol w celu przeprowadzenia kontroli.
 
Od pomocy jest OPS
 
Według kodeksu wykroczeń, osoby, które mają środki do życia, albo są zdolne do pracy, a żebrzą w miejscu publicznym podlegają karze ograniczenia wolności lub karze grzywny do 1500 zł. Prawo łamią również osoby żebrzące, które nie mają środków do życia. – Osoby wymagające wsparcia mogą zgłaszać się do siedziby Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Żużlowej 25 lub do jego pięciu punktów terenowych, działających w poszczególnych dzielnicach miasta. Przyznanie pomocy zawsze poprzedzone jest przeprowadzeniem rodzinnego wywiadu środowiskowego, zgodnie z przepisami ustawy o pomocy społecznej – tłumaczy Jerzy Kajzerek, dyrektor OPS w Rybniku.
 
Co na to mieszkańcy?
 
Mieszkańcom Rybnika problem żebractwa nie jest obcy. Niektórzy bardzo krytycznie podchodzą do żebrzących. – Oczywiście, że spotykam się z żebractwem. Nie ma chyba miejsca na Ziemi, gdzie nie spotkałbym siedzącego pod ścianą czy wałęsającego się po ulicy, obdartego z łachów, niemyjącego się brudasa bądź Cygana. Oczywiście odmawiam udzielenia „pożyczki” takiemu człowiekowi – ogłoszeń z pracą jest mnóstwo, więc niech się zainteresują. Żebracy – inwalidzi również do mnie nie przemawiają, bo już widywałem, że, po skończonym przesiadywaniu i połączonym z tym stękaniem,  cudownym zrządzeniem losu zdrowieją i idą dalej o własnych siłach, a ja w cuda nie wierzę – oburza się Piotr Karcz, mieszkaniec Rybnika.
 
Szymon Kamczyk