Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 27 (191) Data wydania: 06.07.10

List do redakcji - Miasto nie pomyślało o kierowcach

Podczas I-go Półmaratonu Księżycowego mieszkańcy mieli trudności z komunikacją. Nasza Czytelniczka winą za paraliż centrum miasta obarcza Urząd Miasta.
W czasie trwania ostatniego Półmaratonu Księżycowego spotkałam się z dość kuriozalną sytuacją komunikacyjną. Mieszkam w Rybniku od kilku lat i szczerze powiem, że mimo tego, że dobrze znam miasto i jego układ komunikacyjny, przez prawie 50 minut krążyłam w kółko lub stałam w korkach w centrum miasta, usiłując się z niego wydostać. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że nie dało się uzyskać jakichkolwiek informacji od policjantów i służb zabezpieczających bieg, których, trzeba przyznać, było naprawdę sporo. Żaden z napotkanych przeze mnie funkcjonariuszy nie potrafił mi powiedzieć (albo udzielał mi informacji niezgodnych z prawdą, co okazywało się po dojechaniu do kolejnej barierki) które ulice są zamknięte, którymi ulicami biegnie maraton, czy też o której się zakończy (pytałam o to kolejno chyba 5 funkcjonariuszy, odbijając się od kolejnych barierek blokujących przejazd). Pozwoliłam sobie zadzwonić również na numer 997, z nadzieją, że dyspozytor będzie mógł mi udzielić jakichkolwiek informacji. Usłyszałam, że taka mapa znajduje się u nich na dyżurce, nie wie gdzie ją mogę znaleźć poza dyżurką policji, nie potrafi udzielić mi żadnych informacji, bo policja „tylko zabezpiecza” imprezę, a skargę mogę wnieść do organizatora – czyli Urzędu Miasta Rybnika. Uważam, że sam pomysł biegów ulicznych jest fantastyczną sprawą i oby więcej takich inicjatyw, ale przy takiej organizacji staje się to udręką dla mieszkańców centrum, czy też osób, które w tym czasie chcą się z niego wydostać lub do niego dostać. Czy tak trudno jest zorganizować odprawę dla służb zabezpieczających imprezę i udostępnić im pełną informację o trasie biegu i zamkniętych ulicach, tak, aby potrafili odpowiedzieć na podstawowe pytania? Dlaczego nie można było zastosować najprostszego rozwiązania – zwykłych kartek (w koszulkach czy też zalaminowanych) z mapą objazdów lub chociaż z mapą zamkniętych ulic zawieszonych na barierkach odgradzających przejazd? Policjantom zaoszczędziłoby to tłumaczenia, kierowcom – nerwów i bezsensownego krążenia po mieście w poszukiwaniu drogi wyjazdowej. Dodam, że nie byłam jedyna – dziesiątki samochodów stały w korkach, dziesiątki kierowców głośno wyrażało swoją „aprobatę” dla takiej organizacji. Organizatorom gratuluję pomysłu i sukcesu biegu – szkoda tylko, że nie pomyśleli o tych, którzy w tym czasie woleli poruszać się samochodami… Mam nadzieję, że przy kolejnych tego typu inicjatywach zwrócą na to większą uwagę.
 
Rybniczanka
(dane do wiadomości redakcji)
 
Lucyna Tyl, rzecznik UM Rybnik:
Organizatorem „I Rybnickiego Półmaratonu Księżycowego”, był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Rybniku, a informacja o organizacji imprezy i trudnościach w ruchu, jakie może ona spowodować, była zamieszczona w prasie, miejskich portalach internetowych, radiu i telewizji regionalnej. O przedsięwzięciu poinformowany został również szpital, aby w razie konieczności uwzględnić trasę przejazdu karetki. Za kierowanie ruchem w trakcie imprezy odpowiedzialna była Policja, która sukcesywnie, przepuszczała zarówno autobusy komunikacji miejskiej, jak i samochody osobowe. Trasa i sposób jej zabezpieczenia, był opracowany i skonsultowany z wydziałem komunikacji UM, Policją i Strażą Miejską.  Dla dobra mieszkańców postanowiono nie odwoływać autobusów i przepuszczać je jak tylko można było najsprawniej do zaistniałej sytuacji. Oczywistym jednak jest fakt, że w przypadku tego typu przedsięwzięć nie da się wyeliminować pewnych utrudnień komunikacyjnych.