Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 27 (191) Data wydania: 06.07.10

Uważaj co wieziesz w torbie

Podajemy podstawowe przepisy, o których należy pamiętać jadąc i wracając z zagranicznego urlopu.
Czy wiesz ile papierosów można przewieźć przez granicę, za przewóz czego grozi ci do 5 lat więzienia, kto może mieć przy sobie środki odurzające? Podajemy odpowiedzi oraz inne informacje dla podróżnych.
 
Obrót towarami w granicach Unii Europejskiej został uwolniony, a granice celne zniesione. Na własny użytek możemy więc przewozić nieograniczoną ilość produktów. Biorąc jednak ze sobą artykuły objęte akcyzą (np. papierosy czy alkohol) jesteśmy ograniczeni ich ilością.
Tytoń: 800 szt. papierosów lub 200 szt. cygar, ewentualnie 1 kg tytoniu.
Alkohole: 10 litrów alkoholu wysokoprocentowego lub 90 litrów zwykłego wina, ewentualnie 110 litrów piwa.
 
Inaczej wyglądają normy ilościowe i wartościowe towarów przewożonych z krajów spoza UE.
 
Jeśli chodzi o wyroby tytoniowe obowiązują limity:
a) Przywożone w transporcie lotniczym lub w transporcie morskim: papierosy – 200 sztuk lub tytoń do palenia – 250 g lub cygara – 50 sztuk.
b) Przywożone w transporcie lądowym: papierosy – 40 sztuk lub tytoń do palenia – 50 g lub cygara – 10 sztuk.
Alkohol: napoje i wyroby spirytusowe o zawartości alkoholu powyżej 22% – 1 litr, do 22% – 0,5 litra, piwo – 2 litry, wino – 0,5 litra.
 
Szczególnym ograniczeniom obrotu podlegają m.in. okazy roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem oraz środki odurzające.
 
Chcąc uniknąć poważnych problemów uważajmy na egzotyczne pamiątki. Próbując wwieźć bez odpowiednich dokumentów np. kawior, skóry lub wyroby ze skór dzikich kotów, niedźwiedzi, wilków, wypchane ptaki drapieżne, wyroby wykonane ze skór węży, krokodyli lub waranów,  naturalne medykamenty i produkty lecznicze zawierające pochodne z niedźwiedzi, pijawek lekarskich i innych zwierząt czy koralowce, muszle oraz wszelkie takie pamiątki turystyczne, jak np. nalewki na kobrach lub innych wężach, popełniamy przestępstwo. Grozi za to nawet kara pozbawienia wolności do 5 lat. – Za wwóz do Polski zwierzęcia wymienionego na liście, niedawno zasądzono 18 tys. zł kary – ujawnia Sylwia Stelmachowaska, rzecznik prasowy służby celnej.
 
Przewóz przez polską granicę środków odurzających i psychotropowych jest zakazany z wyjątkiem licencjonowanych firm. Dozwolony jest jednak przywóz tych substancji na własny użytek w ilości wystarczającej na dwutygodniową kurację. Nie pójdziemy za to do więzienia o ile przedstawimy specjalne zaświadczenie o konieczności stosowania tych środków w kuracji leczniczej.
 
Dodatkowo przypominamy, że wszelka żywność pochodzenia zwierzęcego, nie może być przewożona w ruchu podróżnych. Mając w torbie któreś z tych materiałów powinniśmy, przed granicą, wyrzucić je do specjalnych pojemników.
 
Należy również wiedzieć, że niektóre kraje Unii Europejskiej mają indywidualne umowy akcyzowe z Polską.  Aby uniknąć kłopotów sprawdźmy informacje np. w placówce dyplomatycznej danego kraju.
 
(woj)