8 tygodni w holandii
Oferty agencji pracy opierają się głównie o propozycje zatrudnienia poza granicami Polski. W większości krajów Unii Europejskiej nie trzeba już nic więcej poza dowodem osobistym. – Nie posiadamy typowo wakacyjnych ofert pracy. Choć to sezon wzmożonego zapotrzebowania na pracowników i jest dużo wyjeżdżających uczniów i studentów – mówi specjalista ds rekrutacji. Osoby niewykwalifikowane i bez doświadczenia mogą liczyć na stanowisko przy produkcji lub w rolnictwie. Nie wymaga się od tych kandydatów podań ani CV.
– Okres oczekiwania na wyjazd jest zależny od zapotrzebowania w Holandii. Jeśli jest praca, wyjazdy odbywają się co sobotę – wyjaśniają w agencji. – Koszt przejazdu trzeba pokryć z własnej kieszeni, jest to wydatek 230 zł – dodaje rekrutujący, zaznaczając że większość agencji rezygnuje z kredytowania przejazdów.
Wypłaty za granicą otrzymuje się w terminach, które ustala nasz pracodawca. Pensje mogą być wypłacane np. co siedem dni lub co cztery tygodnie.
Aktualnie na wyjazd do Holandii mogą sobie pozwolić studenci. Uczniowie szkół średnich raczej nie zdążą wrócić na rozpoczęcie roku szkolnego. Średnie wynagrodzenie pracownika niewykwalifikowanego wynosi brutto 8,13 euro za godzinę. W agencji zapewniają, że wszystkim wyjeżdżającym organizują miejsce zamieszkania.
(woj)