Kościół nie zdąży spłonąć
W drewnianym kościele pw. MB Różańcowej i św. Katarzyny zainstalowano system, który pozwoli na stłumienie pożaru już w zarodku.
Instalacja pozwala ochronić kościół przez 10 minut, do przyjazdu straży pożarnej. Tuż obok kościoła pod ziemią znajdują się dwie komory. Pierwsza z nich zawiera 10 m sześć. wody. W drugiej znajduje się motopompa oraz zbiornik płynu gaśniczego. Środek ten wytwarza film na powierzchni zroszonego materiału, odcinając dopływ powietrza.
– Kościół jest chroniony mgłą wodną niskociśnieniową. Zasilenie zakopanego zbiornika w wodę następuje za pomocą hydrantu, albo bezpośrednio z wozu strażackiego. W momencie, kiedy zabrakłoby wody w zbiorniku, strażacy mogą podłączyć węże i tłoczyć wodę z pominięciem pompowni – tłumaczy Zbigniew Stanisławski z firmy Supo – Cerber.
Rurka uruchamia pompę
Instalacja gaśnicza to dwa systemy: wodny i detekcji pneumatycznej. System detekcji składa się z plastikowych rurek, które biegną pod okapami kościoła i są pod stałym ciśnieniem 3 barów powietrza. – W momencie przepalenia rurki (temp. powyżej 68 st.C) uruchamia się zawór strefowy, który daje sygnał pompie, a ona tłoczy wodę do tej strefy, w której została przepalona rurka – dodaje specjalista.
Wsparcie dla strażaków
Kościół podzielony jest na dwie strefy gaśnicze po obu stronach. Na kościele zainstalowano szereg dysz, które zraszać będą budynek podczas pożaru, a system radiowy powiadomi odpowiednie służby. – Czujemy się pewniej, mając wsparcie w postaci tej instalacji. 10 minut to wystarczający czas, aby dojechać na miejsce i kontynuować akcję gaśniczą – mówi Ryszard Moskal, prezes OSP Wielopole. Oficjalny odbiór instalacji odbył się przy pięknej pogodzie. W pokazie uczestniczyli przedstawiciele społeczności parafii, strażacy z OSP Wielopole i PSP Rybnik oraz zaproszeni goście. W najbliższych tygodniach podobne instalacje zostaną zamontowane w kościołach w Ligockiej Kuźni, Jankowicach oraz Palowicach.
Szymon Kamczyk