Szukają okazji
Większość szkół na swoich stronach internetowych umieszcza listy podręczników, obowiązujących w nowym roku szkolnym. W księgarniach z każdym dniem robi się ciaśniej. Zbliża się kulminacyjny okres zakupów.
Pierwsi klienci pojawiają się już w czerwcu. Z czasem ich liczba wzrasta. – Największy ruch obserwujemy od połowy sierpnia do 10 września – mówi Dariusz Biel, właściciel księgarni. Uczniowie z rodzicami krążą wśród książek. Kompletują podręczniki z wydrukowanych list. Większość szuka okazji i promocji. Akurat w tej księgarni można zaoszczędzić. – Znam już na pamięć, które podręczniki obowiązują w których klasach. Przychodzi do nas dużo osób chcących odsprzedać używane książki swoich dzieci. Jeśli są aktualne, w dobrym stanie i nie mamy ich w nadmiarze, to skupujemy wszystkie – wyjaśnia księgarz. Ceny używanych podręczników są średnio o połowę niższe. I to one generują w tym okresie największy ruch. Oczywiście pełen komplet zawiera także ćwiczenia. A te muszą być kupione nowe. Używane zeszyty ćwiczeń nie są skupywane. W księgarniach nie znajdziemy również używanych podręczników dla klas, w których akurat zmieniono program nauczania. W tym roku to klasy I – III szkół podstawowych i II klasy gimnazjum. Często szkoły przejmują dystrybucję tych książek.
Dzisiejsze księgarnie należą do lepiej rozwiniętych sieci logistycznych. – Zwykle mamy pełny asortyment podręczników. Gdy się jednak zdarzy, że ktoś szuka czegoś nietypowego, to kwestia jednego telefonu i na drugi dzień możemy zrealizować zamówienie – tłumaczy Dariusz Biel. Osoby kupujące pomoce do szkoły rzadko wychodzą z zakupami poza wspomnianą listę. – Raczej są skupieni na konkretach. Poza tym podręczniki to duży wydatek. Hitem tego sektora są małe ściągi z matematyki, które kosztują niecałe 2 zł – uśmiecha się właściciel.
Przy większych zakupach w księgarni zawsze pytajmy o rabat lub promocję. Łatwiej o to gdy kupujemy wszystkie podręczniki za jednym razem.
(woj)