Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 32 (196) Data wydania: 10.08.10

Łączenie klas – jedyne rozwiązanie

Urząd szuka oszczędności przez łączenie zajęć w szkole. Nie odpowiada to jednak rodzicom.

W czerwcu odbyło się spotkanie z rodzicami, na którym przedstawiłem argumenty dlaczego klasy są  łączone. Pojawiły się pytania, czy łączone klasy są we wszystkich szkołach w gminie. W szkołach w Raszczycach oraz Pstrążnej mamy już po dwie łączone klasy. W przypadku Zwonowic jest  to pierwszy taki  przypadek. Jest to częściowe łączenie klas, polegające na uczestnictwie dzieci I i II klas w części zajęć dydaktycznych w jednej łączonej grupie – tłumaczy Bogusław Adamczyk kierownik Gminnego Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli w Lyskach.

Teraz ekonomia

Łączone są tylko zajęcia  z  wf, religii oraz  zajęcia  tzw. edukacji muzycznej, plastycznej i społecznej. Zajęcia z działu polonistycznego oraz matematycznego będą odbywać się nadal w grupach według roczników.  Rodzice  wysłali do władz pisma, w których wyrażają swoją dezaprobatę. – Nie można  twierdzić, że jest to optymalne rozwiązanie i korzystne dla  dzieci, jednak jest to jedyne ekonomiczne i zdroworozsądkowe dla nas rozwiązanie. Przy obecnej liczebności dzieci w szkołach (średnio 13,7 ucznia na oddział) mamy do wyboru, albo likwidować szkoły, albo ograniczyć liczbę godzin poprzez  łączenie wybranych zajęć – mówi Adamczyk.

Strach o pracę

Nauczyciele boją się o godziny, jednak nie wiąże się to ze zwolnieniami.  Sytuacja szkół wiejskich nie pozwala na zapewnienie  nauczycielom godzin nadliczbowych, co pozwalałoby im uzyskać wysokość średniego wynagrodzenia na poszczególnych stopniach awansu zawodowego, gwarantowanego ustawą Karta Nauczyciela. – Nauczyciele zatrudnieni w małych szkołach wiejskich  obserwując spadek liczby dzieci w  następujących po sobie rocznikach,  muszą  być świadomi skutków stąd wynikających w następnych latach  i  być przygotowanym na to,  że jedynie możliwość nauczania co najmniej dwóch  przedmiotów może dać gwarancję zatrudnienia – dodaje kierownik GZOSiP.

(ska)