Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 34 (198) Data wydania: 24.08.10

Spacer po zdrowie

Jak chodzić z kijkami, to tylko po Leszczynach!
Mieszkańcy gminy nie zapomnieli o otwartych w ubiegłym roku leśnych szlakach nordic walking. Dyscyplina cieszy się dużą popularnością i wśród młodszych, i wśród starszych. 28 sierpnia odbędzie się kolejny marsz integracyjny osób pełno- i niepełnosprawnych.
 
– Ten sport to nie tylko marsz po zdrowie, ale dobry sposób na spędzenie wolnego czasu. Na samym początku chodziłem sam, jednak od tego lata dołączyła do mnie dziewczyna i tym przyjemniej mogę korzystać z uroków popołudniowej przechadzki. Czy chodzi się tylko po szlakach nordic walking? Leszczyńskimi trasami chodziłem zimą i latem. Niestety, ubolewam nad tym, że są tylko dwie i nie są zbyt długie. Na całe szczęście w okręgu jest dosyć dużo tras rowerowych i nie brakuje miejsc do uprawiania tego sportu. Spotyka się też coraz częściej ludzi chodzących z kijkami – mówi Marcin Ogoń, mieszkaniec Leszczyn.
 
Chodzić z kijkami to żaden wstyd
 
– Pięć lat temu, kiedy byłem w Norwegii widziałem osoby chodzące z kijkami na około jeziora. Wtedy uważałem to za śmieszne i za jakiś przejaw snobizmu, bo przecież kije nie były tanie a chodzić można bez nich – oznajmia Marcin Ogoń. Ale kiedy sam spróbował, zmienił zdanie. Zanim zaczął uprawiać ten sport, dużo poczytał na ten temat oraz obejrzał tuziny filmów instruktażowych w internecie. – Najważniejsze było złapanie rytmu, a reszta sama się ułożyła – mówi Marcin.
 
Sławomir Paluch, trener z MOSIR-u w Czerwionce radzi jednak, że aby osiągnąć rezultaty, maszerować należy prawidłowo:  – Trzeba to pokazać, bo wielu ludzi, których obserwuję, uprawiających tę dyscyplinę w naszych rejonach niestety nie wykonuje tego poprawnie technicznie. Lepiej jest, jeżeli ktoś doświadczony z boku stanie i koryguje błędy – mówi trener.
 
Nordic walking to samo zdrowie
 
– Sport ten jest proponowany jako forma rehabilitacji, bo nie każdy może biegać, nie każdy może jeździć na rowerze z różnych przyczyn lekarskich, a nordic walking jest dyscypliną, która pobudza bardzo wielkie grupy mięśni. Angażujemy ich aż 90%. Ten sport nie jest trudny, ale naprawdę można się zmęczyć. Ta dyscyplina daje popalić jak się naprawdę dobrze chodzi – tłumaczy Sławomir Paluch: – poza tym nordic walking nie jest aż tak obciążający i mogą go uprawiać praktycznie wszyscy, w każdym wieku, z różnymi schorzeniami.
 
Kolejny marsz już niedługo
 
28 sierpnia, Powiatowy Urząd Pracy w Rybniku wspólnie z czerwioneckim MOSiR-em organizuje marsz integracyjny osób pełno- i niepełnosprawnych. Marsze będą organizowane przez 3 kolejne soboty. Organizatorzy zapewniają opiekę instruktora, a nawet wypożyczają kije.
 
Aneta Markiewka, (bm)