Szpital z dobrą energią
Głównym przedmiotem zachwytu śląskich dziennikarzy i szefów mediów była konsekwentna, prośrodowiskowa działalność inwestycyjna szpitala, skutkująca dziś m.in. nowoczesnością obiektu i wyposażenia, ograniczeniem energochłonności, a także stabilną sytuacją finansową. Okazja do przekonania się, że można efektywnie zarządzać i rozwijać działalność dużego szpitala nadarzyła się 27 sierpnia podczas seminarium zorganizowanego w jego murach przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Szpital w Ustroniu został wybrany na miejsce seminarium jako wręcz modelowy przykład świadomego, długofalowego inwestowania w energooszczędne technologie z wykorzystaniem dofinansowania WFOŚiGW w Katowicach. W wyniku tych działań, w ciągu ostatnich 10 lat udział kosztów mediów w ogólnych kosztach działalności placówki spadł z 8,9 proc. (w 1999 r.) do 4,8 proc. (w 2009 r.). Aż o połowę spadło w tych latach zużycie wody, a o ponad 40 proc. gazu. Dzięki inwestycjom termomodernizacyjnym oraz w odnawialne źródła energii, szpital w tym czasie zaoszczędził ok. 9 mln zł, przy łącznej wartości inwestycji w wysokości 8,5 mln (o efekcie ekologicznym nie wspominając).
Dyrektor szpitala dr Ryszard Wąsik podkreśla jednak, że inwestując należy twardo trzymać się ekonomii. – Nie każde przedsięwzięcie, które prowadzi do oszczędności energii można uznać za działanie pożądane ekonomicznie – dodaje.
Logika łączenia inwestycji prośrodowiskowych z efektywnością finansową znajduje szczególne uznanie w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, który stale zwiększa środki na wspomaganie tego typu działań, w tym w placówkach służby zdrowia. W 2008 roku dofinansowano zadania z zakresu ochrony atmosfery i stosowania odnawialnych źródeł realizowane przez 13 podmiotów służby zdrowia kwotą 5.575,64 mln zł. W ubiegłym roku łączne wsparcie wzrosło do 11.707,47 mln i otrzymało je 21 placówek. Fundusz dofinansowuje inwestycje poprzez pożyczki, dotacje i umorzenia.
– Staramy się przekonywać wszystkich, że działania na rzecz środowiska nie muszą być deficytowe, a czasem są wręcz ekonomiczną nieuchronnością – mówi prezes zarządu WFOŚiGW w Katowicach Gabriela Lenartowicz. – I coraz częściej nam się to udaje, czego jednym z dobrych przykładów jest Szpital w Ustroniu – dodaje.
A.G.