Tak się pali śmieci
22 października kilkudziesięciu dziennikarzy prasy, radia i telewizji w tym redaktorów naczelnych śląskich mediów uczestniczyło w wyjazdowej konferencji prasowej WFOŚiGW w Katowicach do spalarni odpadów komunalnych w Libercu w Republice Czeskiej.
Wyjazd i konferencja związana była z trwającą w całym kraju, a zwłaszcza w woj. śląskim, publiczną debatą na temat konieczności powstania w Polsce nowoczesnego systemu gospodarki odpadami wraz z budową zakładów termicznej utylizacji odpadów oraz sposobów pozyskania akceptacji społecznej dla tego typu inwestycji. Funkcjonująca od jedenastu lat w Republice Czeskiej – jedna z najnowocześniejszych w Europie – spalarnia odpadów komunalnych w Libercu jest podobna do tej, jaka może powstać na Śląsku. Także region i miasto oraz uwarunkowania społeczne są zbliżone do naszych. Była to okazja do poznania z bliska czeskich doświadczeń w uzyskaniu akceptacji społecznej oraz rozwiązań finansowych i technologicznych związanych z budową w mieście takiego zakładu.
Podczas konferencji prasowej z czeskiej spalarni, jej dyrektor generalny Pavel Bernat mówił, że także w Czechach, gdy powstawała spalarnia, budziła wiele wątpliwości i obaw. Mieszkańcy obawiali się przede wszystkim emisji do powietrza szkodliwych substancji powstałych w wyniku spalania odpadów komunalnych. Protestowały organizacje ekologiczne, często używając nawet politycznych i populistycznych argumentów. Trzy lata trwała wielka i aktywna kampania społeczna, podczas której nieustannie informowano o korzyściach z powstania zakładu dla regionu i środowiska. W trakcie organizowanych cyklicznie spotkań, drzwi otwartych spalarni i różnego rodzaju prezentacji społecznych pokazywano zarówno ekologom jak i zwykłym mieszkańcom wszystko to, co dzieje się za murem zakładu. Każdy zainteresowany mógł osobiście zapoznać się z technicznymi szczegółami procesu spalania odpadów oraz zabezpieczeniem przed awarią lub zanieczyszczeniem otoczenia. Duża rolę w tym zakresie odgrywały lokalne media oraz środowiska opiniotwórcze.
(eco)