Na pewno wygram
Kandydat na wójta w Jejkowicach Grzegorz Wojaczek postawił wszystko na jedną kartę.
Wśród kandydatów na stanowisko gospodarzy gmin panuje przekonanie, że nawet jeśli nie uda im się zdobyć większości głosów poparcia, to i tak mogą zawalczyć o mandat radnego. Jest to pewne zabezpieczenie przed wykluczeniem z działalności samorządowej. Okazuje się jednak, że są kandydaci bardzo pewni swojego sukcesu.
Powszechnie stosowaną praktyką jest ubieganie się zarówno o fotel szefa urzędu, jak również mandat radnego. W przypadku wygranej kandydat rezygnuje z członkostwa w radzie, a na jego miejsce wchodzi kandydat z następnego miejsca jego listy. Dla kandydatów działanie takie jest zabezpieczeniem przed wykluczeniem z życia gminy oraz często możliwością dalszego pełnienia mandatu w radzie. Oprócz większości urzędujących obecnie wójtów o mandat radnego nie powalczy 4 kandydatów na wójta w 3 gminach.
Nie chcą mandatu
W Jejkowicach będą to obaj kandydaci. Wyjątkowo dużym zaufaniem dla wyborców odznacza się obecny przewodniczący rady gminy Grzegorz Wojaczek, który w przypadku przegranej pożegna się z samorządem. Drugi kandydat Jejkowic – Czesław Grzenia nie musi się martwić, bo w przypadku przegranej będzie nadal szefował w referacie inwestycji i zamówień publicznych. Inaczej wygląda sytuacja w Lyskach, gdzie na jedną kartę postawił wszystko szef opozycji w radzie gminy Adam Wawoczny. W Świerklanach o mandat radnego nie będzie się ubiegać tylko jeden kandydat na wójta – Antoni Mrowiec, którego mieszkańcy zdążyli już poznać jako gospodarza gminy.
W Czerwionce niepewnie
Urzędujący wójtowie w Lyskach, Gaszowicach oraz Świerklanach również nie kandydują do rad w swoich gminach, ponieważ doświadczenie i przebieg wykonanych inwestycji przekładają się na duże poparcie mieszkańców, a co za tym idzie, możliwość otrzymania szansy na następną kadencję. Jedynym obecnym szefem urzędu, który również kandyduje do rady jest burmistrz Czerwionki – Leszczyn Wiesław Janiszewski, wsparty doświadczeniem wyniesionym z poprzednich wyborów. W 2006 roku w pierwszej turze wygrał w Czerwionce Leszek Salamon, by oddać jednak palmę zwycięstwa w drugiej turze Wiesławowi Janiszewskiemu.
Podwójni kandydaci?
Przepisy prawa wyborczego nie zakazują jednoczesnego kandydowania na wójta (burmistrza, prezydenta miasta) oraz do organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego (według ustawy Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw z 16 lipca 1998). Ta sama osoba może kandydować więc na wójta (albo burmistrza czy prezydenta miasta) oraz do jednej z rad: gminy, powiatu, sejmiku województwa.
(ska)