Nieprzestrzeganie prawa samorządowcy tłumaczą rokiem wyborczym
– Przyjęcie „Programu współpracy Miasta Rybnika z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2011” nie było możliwe we wskazanym terminie, z uwagi na upływ kadencji Rady Miasta (12 listopada 2010 roku), ustawowe terminy przygotowania projektu budżetu na kolejny rok (w tym określenia środków na ww. cel) oraz konieczność uprzedniego podjęcia uchwały, określającej szczegółowy sposób konsultowania projektów aktów prawa miejscowego, która dla wejścia w życie wymaga publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego, co stało się listopada 2010 roku – wyjaśnia nam szczegółowo Lucyna Tyl, rzecznik rybnickiego magistratu.
Urzędnicy tłumaczą również jak przebiegały konsulacje z organizacjami. Otóż te zostały poinformowane o konsultacjach... zarządzeniem prezydenta, które zostało zamieszczone w internetowym Biuletynie Informacji Publicznych.
Urzędnicy enigmatycznie wyjaśniają również sposób podejmowania decyzji w komisji konkursowej opiniującej zgłoszenia na granty. – Przyjęto rozwiązanie, polegające na opiniowaniu każdego z wniosków i wyrażaniu stanowiska komisji konkursowej w drodze głosowania. W sprawach nierozstrzygniętych decyduje głos przewodniczącego komisji – informuje rzeczniczka, nie precyzując jednak, że zgodnie z jednym z punktów, „w trakcie opiniowania każdego z wniosków stanowisko Komisji podejmowane jest na zasadzie konsensusu. W przypadku braku zgodności wszystkich członków uczestniczących w posiedzeniu Komisji, decyduje głos Przewodniczącego Komisji.”
Łukasz Żyła