Połączyli się z kolędowaniem
Tegoroczny festiwal Gospel miał wyjątkowy charakter, dzięki zamianie terminu, idealnie wpisał się w cykl imprez pod nazwą „Boże Narodzenie i Kolędowanie w Rybniku”. Pomimo niesprzyjającej pogody sala w Rybnickim Centrum Kultury była wypełniona.
Gospel Festival rozpoczął się już w sobotę cyklem warsztatów w Państwowej Szkole Muzycznej im. K. i A. Szafranków. Młodzi adepci czarnej muzyki szkolili swoje umięjętności do godz. 20.00. W tym roku warsztaty prowadzili Katarzyna Piasecka, Adam Rymarz oraz Kamil Barański. Efekty przygotowań można było zobaczyć na niedzielnym koncercie finałowym w Rybnickim Centrum Kultury. Oprócz występu kilkudziesięcioosobowego chóru amatorów, na scenie pojawili się muzycy zawodowi oraz kilka amatorskich chórów, a mianowicie Calvi Cantores – męski zespół wokalny, 6 na 6, DAR – chór duszpasterstwa akademickiego, Soul Hunters Gospel Choir, Krzysztof „Puma” Piasecki, Jerzy Główczewski, Katarzyna „Puma” Piasecka, Centrum, oraz zespół wokalno-instrumentalny C.D.N.
– Cieszę się bardzo, że sprawdziła się zmieniona formuła festiwalu. Na początku obawialiśmy się, że zmieniając termin na grudzień będzie problem z frekwencją, ale muszę przyznać, że idealnie się wpisaliśmy w Boże Narodzenie i Kolędowanie w Rybniku. Publiczność dopisała nawet przy takiej pogodzie. Oczywiście już mam pewne wizje przyszłej edycji. Na pewno pozostaniemy przy grudniu, w weekendzie po barbórce. Okazało się, że taka muzyka świetnie pasuje do świątecznego czasu – przyznaje Ilona Kargul, współorganizatorka festiwalu.
(luk)
---
gospel
Pochodząca z jęz. staroangielskiego nazwa gospel (pochodząca od słów god spell) oznacza dobrą nowinę (ewangelię) o zbawieniu w Jezusie Chrystusie. Gospel jako gatunek muzyczny wiąże się ściśle z odmianą spiritual i często jest wspólnie określany jako spiritual & gospel.