Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 4 (220) Data wydania: 25.01.11

Niewidzialny zabójca – strażacy ostrzegają przed czadem

Z każdym nastaniem sezonu grzewczego zwiększa się liczba osób zatrutych tlenkiem węgla, który popularnie nazywany jest czadem. Gromadzący się w pomieszczeniu tlenek węgla jest zawsze niewidocznym i pozbawionym zapachu gazem, dlatego tak łatwo zabija.
Choć czad ma nieco większą gęstość od powietrza, dla człowieka jest to zupełnie nieodczuwalne. Hemoglobina znajdująca się we krwi naturalnie przenosi w organizmie tlen, który jest potrzebny do życia. Jak wynika z badań, hemoglobina ma jednak znacznie większe powinowactwo do tlenku węgla niż tlenu. W praktyce oznacza to, że gaz łatwiej wchłania się do czerwonych krwinek w płucach i jest rozprowadzany po organizmie, co może prowadzić do cichej śmierci. Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem, ginie kilkadziesiąt osób. Bardzo często nie ma to związku z powstaniem pożaru, a wynika jedynie z niewłaściwej eksploatacji budynku i znajdujących się w nich urządzeń i instalacji grzewczych.
 
Problemy zatrucia czadem nasiliły się kilka lat temu, kiedy okna w mieszkaniach wymieniano z drewnianych na PCV, które słyną z dobrej szczelności. – Uszczelnienie mieszkań i zbyt mały dopływ powietrza jest właśnie przyczyną pojawiania się tlenku węgla – mówi kpt. Wojciech Rduch z komendy Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku. Strażacy przeprowadzają akcje profilaktyczne wśród uczniów gimnazjów oraz stosują dodatkowe środki informujące o zagrożeniach związanych z czadem. Tlenek węgla powstaje w wyniku niepełnego spalania m.in. węgla, oleju opałowego oraz drewna. Może być emitowany przez lampy i piecyki naftowe i gazowe oraz także podgrzewacze wody.
 
Sposobem na szybkie rozpoznanie stężenia tlenku węgla w powietrzu są specjalne wykrywacze, które zamontować może każdy mieszkaniec i lokator. – Są na rynku czujniki tlenku węgla, których cena oscyluje często w granicach 100 złotych. Straż jest jak najbardziej za tym, aby wyposażać się w takie czujniki i montować je w mieszkaniach. Może się okazać, że takie urządzenie może nam po prostu uratować życie – tłumaczy Wojciech Rduch. Rybniccy strażacy w tym sezonie grzewczym uczestniczyli w 34 interwencjach, których powodem było podejrzenie zatrucia tlenkiem węgla.
 
kpt. Wojciech Rduch z PSP w Rybniku
Strażacy powiadomieni o możliwości występowania tlenku węgla przeprowadzają pomiar specjalnym miernikiem. W zależności od tego czy stężenie jest i jak jest wysokie wydajemy na miejscu odpowiednie dyspozycje. Z reguły jest to zakaz eksploatacji urządzeń grzewczych, z których czad może powstawać, do czasu wydawania stosownych opinii przez mistrza kominiarskiego. Jeżeli jeszcze pogotowia nie ma, możemy pomóc osobie poszkodowanej. Przede wszystkim należy wynieść osobę z pomieszczenia, zapewnić dopływ świeżego powietrza oraz ułożyć poszkodowanego w pozycji stabilnej bocznej oraz podać mu tlen. Ddobrze okryć go też folią życia.
 
(ska)