Sąsiedzi na konsultacjach
24 stycznia w Urzędzie Miejskim w Mysłowicach odbyło się spotkanie informacyjno-konsultacyjne na temat możliwości wsparcia ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach planowanych i podejmowanych w mieście inwestycji prośrodowiskowych.
Uczestniczyli w nim Gabriela Lenartowicz – prezes Funduszu i Ewa Maniecka – kierownik Zespołu Ochrony Atmosfery, Gospodarki Odpadami i Ochrony Powierzchni Ziemi oraz prezydent Mysłowic Edward Lasok, a także przedstawiciele władz miasta.
Szczególnie duże zainteresowanie wzbudziły informacje o skali oraz procedurach udzielania preferencyjnych pożyczek, możliwości ich częściowego umarzania, zasad przyznawania dotacji a także dopłat do kredytów bankowych. Dyskutowano o szansach na dofinansowanie zadań związanych z rewitalizacją terenów poprzemysłowych w Mysłowicach – Piasku, likwidacją terenów zdegradowanych po Elektrowni Jaworzno III, a także zagospodarowaniem na cele przyrodnicze Parku Zamkowego oraz uregulowaniem przepływającej przez miasto Przemszy. Prezes Lenartowicz poinformowała także o podpisaniu z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowy o wspólnym wsparciu ze środków obu funduszy gminnych programów likwidacji azbestu z budynków. Dzięki niej dotacje dla samorządów i wspólnot mieszkaniowych dla tego typu zadań, łącznie z częściowo umarzalną pożyczką, może wynieś nawet do 75 procent kosztów zdjęcia, transportu i unieszkodliwienia odpadów azbestowych.
Spotkanie w mysłowickim ratuszu rozpoczęło tegoroczne konsultacje przedstawicieli Funduszu z samorządowcami i reprezentantami różnych środowisk zawodowych w regionie. Od trzech lat to szansa nie tylko na poznanie bieżącej oferty katowickiego Funduszu, ale również okazja do zaprezentowania oczekiwań i potrzeb samorządowców w zakresie wspierania ze środków Funduszu przedsięwzięć proekologicznych podejmowanych w gminach i powiatach regionu.
(eco)