Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 9 (225) Data wydania: 01.03.11

Oświata rozwaliła koalicję

Radni nie zgodzili się na połączenie podstawówek i gimnazjów w Dębieńsku i Leszczynach w zespoły szkół.
Na lutowej sesji władze gminy przedstawiły kolejny pomysł na oszczędności w oświacie. Tym razem miało to być połączenie w zespoły szkół podstawówki i gimnazjum w Dębieńsku oraz podstawówki i gimnazjum w Leszczynach. Nowe zespoły szkół miały zacząć działać od 1 września. Wyliczono, że oszczędności z tytułu tego zabiegu przyniosą gminie milion złotych. Na obrady wysłuchać werdyktu samorządowców przyszli nauczyciele i pracownicy wszystkich czterech placówek.
 
Koalicja też przeciw
 
Miało być szybko i sprawnie. I było. Tyle, że władze gminy nie takiego wyniku głosowania się spodziewały. Pomysł połączenia szkół przepadł, bo radni nie zgodzili się na takie rozwiązanie. Przeciwko połączeniu leszczyńskich szkół głosowało 11 radnych, za było 9. W przypadku szkół z Dębieńska przeciw było 12 rajców, a za połączeniem głosowało 8. Tym razem do opozycji przyłączyli się też radni z burmistrzowskiej koalicji. Wiesław Janiszewski przyjął decyzję radnych, ale nie omieszkał stwierdzić, że „sprzeciwem” rajcy biorą na siebie konsekwencje takiego głosowania. – Przyjmuję do wiadomości, że nie będzie łączenia. Rada w tym momencie wzięła na siebie odpowiedzialność za szukanie alternatywnych środków i szukanie oszczędności ale ze wszystkimi konsekwencjami dla budżetu gminy. Problemem gminy dzisiaj jest to, że nie ma pieniędzy nie tylko na utrzymanie szkół, ale i innych jednostek budżetowych gminy – oznajmił burmistrz. Tradycyjnie przypomniał też rajcom ile w ciągu roku gmina dopłaca do szkół i nauczycielskich pensji.
 
Zarzuty dla burmistrza
 
Radni nie pozostali dłużni włodarzowi Czerwionki – Leszczyn. W stronę Wiesława Janiszewskiego posypały się zarzuty. Najpierw Waldemar Mitura stwierdził, że o pomyśle połączenia szkół ani radni ani dyrektorzy szkół nie zostali poinformowani odpowiednio wcześnie. – Radni dowiadywali się na ulicy od mieszkańców, którzy nas pytali – zamykacie szkoły? Projekty uchwał otrzymaliśmy na kilka dni przed sesją a dyrektorzy szkół dowiedzieli się o pomyśle tydzień temu. Tego typu projekty uchwał powinniśmy otrzymywać wcześniej – oznajmił Mitura.
 
Budżet wziął w łeb
 
Suchej nitki na burmistrzu nie zostawił Bogdan Knopik. Radny wytknął pośpieszne uchwalenie budżetu na sesji w grudniu zeszłego roku. – Tak właściwie nie mamy o czym mówić, bo budżet został już uchwalony. W grudniu, na szybko. Teraz sytuacja jest taka, że mamy uchwalony budżet, a dzisiaj są w nim zmiany o 4 mln. zł – stwierdził radny. Zarzucił też burmistrzowi, że przed wyborami, a nawet bezpośrednio po nich nic nie powiedział o trudnej sytuacji finansowej w oświacie. – Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że będą zwolnienia wśród nauczycieli, bo muszą być. Ale systemowo, nie w ciągu dwóch miesięcy – grzmiał radny. Kolejny kamień do burmistrzowskiego ogródka dorzucił Artur Szwed stwierdzając, że wszyscy dyrektorzy, nie tylko szkół ale też gminnych jednostek budżetowych poobcinali wszystko co mieli do obcięcia. – Już nie mają z czego obcinać. A w tych szkołach i jednostkach pracują ludzie, nie roboty – oznajmił.   
 
Burmistrz się broni
 
– Nie jestem rozbójnikiem, który najchętniej co robi to zwalnia. Nieprawdą jest też to, że powołanie zespołów wiązało się z tym, żeby pozbawić dyrektorów „dyrektorowania” – odpierał zarzuty burmistrz. Stwierdził też, że zamieszanie jakie wynikło z propozycji połączenia szkół to próba ratowania dyrektora a nie kwestia racjonalizacji zatrudnienia. Nie zgodził się również z zarzutem radnego Mitury, że dyrektorzy szkół o sprawie nie zostali poinformowani. – Odbyło się spotkanie z dyrektorami i zostali oni zapytani w jakiej formie funkcjonowania placówki lepiej by się czuli – czy w strukturze zespołu szkół czy autonomicznej szkoły – wyjaśnił. Ostatecznie dwie szkoły w Dębieńsku i Leszczynach obroniły się przed racjonalizacją i oszczędnościami. Przy okazji padła koalicja wspierająca burmistrza. Czy rozłam wśród rajców będzie trwały okaże się na kolejnej sesji. W marcu okaże się też czy ukarany zostanie szef rady miejskiej Marek Profaska, który był jednym z głosujących przeciwko połączeniu szkół. Czy za niesubordynację zapłaci fotelem przewodniczącego? Zależy od tego czy w programie marcowych obrad pojawi się punkt dotyczący jego odwołania.
 
W Czerwionce – Leszczynach pracuje ponad 600 nauczycieli. Pracę może stracić 20 – 30 z nich. Mogą jednak zostać zatrudnieni w powstającym w Książenicach gimnazjum.
 
(MS)