Dostali szansę na nowe życie
Grupa bezdomnych i bezrobotnych mężczyzn ze schroniska im. św. Brata Alberta przez cztery miesiące uczestniczyła w warsztatach mających pomóc im wrócić do pracy i życia w społeczeństwie.
Bezdomność jest najgorszą z form wykluczenia. Bez dachu nad głową, rodziny, przyjaciół ludzie tracą sens życia. Część bezdomnych świadomie wybiera takie życie. Większość jednak nie chciała dla siebie takiego losu. W wielu przypadkach była to konsekwencja utraty pracy.
Podać pomocną dłoń
Wśród bezdomnych przebywających w przegędzkim schronisku jest wielu dobrych fachowców, którzy sami już o tym nie pamiętają. Wystarczy tylko stworzyć im możliwości i odpowiednio zmotywować. I to był cel warsztatów „Idziemy do pracy – stajemy się niezależni” zorganizowanych dla nich przez OPS w Czerwionce – Leszczynach. – Żeby mężczyźni przebywający w schronisku spróbowali zmienić swoje życie. Podjęli próbę powrotu na rynek pracy i znowu włączyli się do życia w lokalnej społeczności – mówi Katarzyna Szwan, pomysłodawczyni programu i pracownik socjalny czerwioneckiego OPS-u. Warsztaty zakończyły się kilka dni temu. W czteromiesięcznych zajęciach wzięło udział 10 mężczyzn ze schroniska. Teraz tylko od ich uczestników zależeć będzie czy chwycą dłoń, którą im podano.
Wierzę, że mi się uda
Marian Matkowski to jeden z uczestników warsztatów. Jest technikiem energetycznym, ale niestety jego uprawnienia do wykonywania zawodu już wygasły. Uważa, że zorganizowanie takich warsztatów dla bezdomnych to bardzo ważne. – Cieszę się, że ktoś o nas pamięta i chce nam pomóc. Danie uczestnikom warsztatów nadziei, że coś się może zmienić na lepsze jest bardzo ważne, bo motywuje nas do podjęcia działań. Bardzo dobrze, że wziąłem udział w tym kursie, bo zdobyłem cenną wiedzę, otrzymałem fachowe porady i wiem teraz jak postępować – mówi pan Marian. Mężczyzna ma prawo jazdy kategorii B i C. Będzie się starał o pracę kierowcy. Głęboko wierzy, że mu się powiedzie a jego życie zmieni się na lepsze.
Nie zmarnować szansy
Podczas warsztatów bezdomni uczyli się: pracy z komputerem i internetem, gdzie i jak szukać pracy, jaki wybrać zawód, samodzielnego przygotowania dokumentów aplikacyjnych oraz jak prowadzić rozmowę kwalifikacyjną. Była też okazja, by dowiedzieć się jak założyć firmę i sprawdzić czy nadają się na przedsiębiorcę. Na zakończenie warsztatów każdy uczestnik otrzymał specjalny certyfikat oraz własne dokumenty aplikacyjne – cv i list motywacyjny. – Ważne, by uczestnicy warsztatów nie zmarnowali swojej szansy. Zdobyli praktyczną wiedzę jak poruszać się na rynku pracy i mieli motywację. Teraz jest dla nich najlepszy moment, by aktywnie szukać pracy, bo zaczyna się pojawiać coraz więcej ofert od pracodawców – mówi Monika Stępień-Grzegorzyca prowadząca w OPS-ie warsztaty dla bezrobotnych.
(MS)