Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 15 (231) Data wydania: 12.04.11

Obrazy nitką malowane

W Bibliotece Publicznej w Pstrążnej można oglądać wystawę wyszywanych obrazów autorstwa Małgorzaty Surmy z Dzimierza. 

PSTRĄŻNA, DZIMIERZ. Autorka twierdzi, że zdolności manualne nie zostały odziedziczone, a nabyte doświadczalnie. – Nikt w mojej rodzinie raczej się nie zajmuje tego typu twórczymi działaniami. Zaczęłam bawić się w wyszywanie z nadmiaru wolnego czasu – mówi Małgorzata Surma. – Z pomocą magazynów, w których zamieszczane były porady do wyszywania, nauczyłam się tej sztuki. Kiedy straciłam pracę, dokuczał mi nadmiar wolnego czasu, który postanowiłam pozytywnie spożytkować – mówi autorka. W bibliotece w Pstrążnej możemy obejrzeć prawie 30 wyszytych obrazów i obrazków. Najmniejsze mają około 20 na 20 centymetrów, a największe przekraczają pół metra. To pierwsza wystawa autorki, która nie poprzestaje tylko na wyszywaniu. Na wiosnę, kiedy zbliża się Wielkanoc  dzimierzanka przygotowuje wymyślne pisanki oraz świąteczne ozdoby. Podobnie w zimie, kiedy przychodzi czas na święta Bożego Narodzenia. – Pierwszym dużym obrazkiem, który udało mi się zrobić była wyszywana reprodukcja „Józia” namalowanego przez Stanisława Wyspiańskiego. Później przyszedł czas na kolejne. Inspiracje oczywiście czerpane są ze wzorów, jak zdjęcia czy obrazki. Większość prac przygotowałam, aby je komuś podarować, więc prawie wszystkie prace, które można oglądać na wystawie, mają już swoich właścicieli. Mam trzech braci i każdy z nich zażyczył sobie wyszywany obraz jako prezent ślubny. Na wystawie można oglądać np. wizerunek anioła stróża, który był właśnie takim ślubnym prezentem – tłumaczy Małgorzata Surma, która przyznaje, że trudno jej zliczyć wszystkie wykonane prace. Zrobienie dzieła o wymiarach ok. 60 na 40 centymetrów, zajmuje nawet pół roku. – Z tej pracy nie ma pieniędzy, ale ogromna satysfakcja. Powoli artystyczną żyłkę przejmuje także moja córka. Choć na razie nie wyszywa, przyjdzie i na to czas – zapewnia autorka prac. Kolejnym miejscem wystawy Małgorzaty Surmy będzie również biblioteka w Raszczycach.

(ska)