Z „Wszędobylem” po gminie i powiecie
Czerwionecki magistrat opracował promocyjną grę planszową i zaprasza do odkrywania walorów gminy.
Do Czerwionki – Leszczyn powróci legendarny rozbójnik Ramża. Grasującego przed wiekami na terenie gminy podstępnego zbója teraz można spotkać na kartach planszówki „Wszędobyl Ziemi Rybnickiej”.
Gra przedstawia zabytki i atrakcje Czerwionki – Leszczyn oraz rejonu rybnickiego. Jako pierwsi przetestować mogli ją podopieczni świetlic środowiskowych w gminie oraz dzieciaki z przedszkola nr 3 w Leszczynach spędzające wakacje w placówce. Jeszcze świeża, ciepła i niedostępna w żadnej księgarni, a już cieszy się tak wielką popularnością, że trzeba było dodrukować kolejne egzemplarze.
Nie ma mowy o nudzie
Na planszy gry umieszczono największe atrakcje gminy. Do tego dynamiczny indywidualnie opracowany scenariusz prowadzący młodego turystę przez ścieżki dziedzictwa przyrodniczego, kulturowego i architektonicznego. Wkrótce „Wszędobyl” zostanie wzbogacony o przewodnik dla turystów promujący cały powiat rybnicki ze szczegółowym opisem atrakcji oraz użytecznymi informacjami dla turystów. – Planszówka to bodziec dla dzieci, żeby się zainteresowały zabytkami i atrakcjami gminy. Przewodnik będzie wskazówką dla ich rodziców, jak dojechać w dane miejsce, o czym opowiedzieć małym turystom – mówi Hanna Piórecka-Nowak, rzeczniczka UGiM Czerwionka – Leszczyny. Przewodnikiem po grze jest rozbójnik Ramża, o którego obecności na tym terenie legendy są barwne i intrygujące. – Na pudełku gry zaznaczyliśmy ślady Ramży, które podobno pozwalały mu zmylić tych, którzy go szukali. Jak głosi legenda Ramża działał w sposób sprytny i przemyślany. Miał bowiem stopy wykręcone piętami do przodu dlatego i nikt tak jak on nie umiał unikać pogoni. To szereg regionalnych ciekawostek, które chcemy przekazywać mieszkańcom regionu, moze nie tylko tym najmłodszym – wyjaśnia rzeczniczka. Gracze na planszy znajdą też atrakcje innych miejscowości w powiecie. Jak dodaje pani rzecznik do udziału w wydawnictwie zaproszono bowiem inne gminy. – Ze względów finansowych. Samodzielnie nie byłoby nas stać. Jednak najwięcej punktów na planszy należy do nas, bo jesteśmy największa gminą i mamy najwięcej pięknych miejsc – mówi.
Przystanki z atrakcjami i zabytkami
„Wszędobyl” łączy elementy edukacji, promocji i integracji rodzinnej. Skierowany jest do dzieci w wieku powyżej czterech lat i koncentruje się na zaprezentowaniu walorów ekologiczno-przyrodniczych okolicy, zabytków i atrakcji. – Przed Tobą drewniany, zbudowany w drugiej połowie XVIII wieku kościół pw. św. Marii Magdaleny w Bełku. W ogrodzeniu kościoła, od strony zabytkowego cmentarza, umocowana jest żelazna kuna, służąca w zamierzchłych czasach do wykonywania na złoczyńcach kary wystawienia na widok publiczny. Kiedy chcesz ją sfotografować, zauważasz, że nie masz aparatu. Wracasz go poszukać. Cofasz się o 3 pola – to jeden z przystanków na trasie prowadzącej przez wszystkie gminy powiatu rybnickiego. Scenariusz planszówki opisuje rowerową przejażdżkę turysty po najciekawszych miejscach powiatu. Na terenie Czerwionki – Leszczyn podróżnik zapoznaje się m.in. z walorami przyrodniczymi Pojezierza Palowickiego, wzniesieniem Ramża, rezerwatem „Uroczysko Głębokie Doły”, ścieżką edukacyjną „Wśród leszczyn i śladów Bartelta”, ścieżką „Dróżka Kopruszka”, odkrywa urok drewnianych kościółków w Bełku i Palowicach, zwraca uwagę na piękno czerwieńskich familoków oraz unikatowość zabytku techniki – Gichty. Nie zabrakło także wzmianki o festiwalu Around the rock. „Wszędobyl” to również szereg ciekawostek i lokalnych legend. Jednak nie tylko, bo gra zwraca uwagę młodego turysty na problemy związane z dbałością o czyste środowisko, zachęca do segregacji odpadów, włączania się w działania na rzecz popularyzacji zagadnień ekologicznych.
Na grze się nie skończy
– Cieszę się, że efekty wielomiesięcznej wspólnej pracy wszystkich gmin powiatu oraz starostwa powiatowego zaowocowały tak udanym wydawnictwem. Mamy nadzieję, że „Wszędobyl” spodoba się mieszkańcom gminy oraz regionu i zachęci do poznawania najbliższej okolicy – mówi Grzegorz Wolnik, pełnomocnik burmistrza Czerwionki – Leszczyn ds. planowania, gospodarki i rozwoju. Gra zostanie przekazana wszystkim szkołom i przedszkolom w gminie. Będzie dystrybuowana jako upominek promocyjny m.in. podczas krajowych targów turystycznych i inwestycyjnych. Ma także trafić do okolicznych księgarń.
– Chcielibyśmy, żeby gra była częścią przyjętego przez radę miejską programu opieki nad zabytkami. Ale nie kończymy na grze. Stanowi ona początek, ma być bodźcem do tego, by zainteresować się atrakcjami najbliższej okolicy. Ciekawostki, dynamiczny, pełny przygód scenariusz gry mają zaintrygować – stwierdza magistracka rzeczniczka. Jak dodaje gra to pierwszy etap. Drugim będzie wspomniany wcześniej przewodnik dopełniony lokalnymi legendami, podaniami oraz ciekawostkami.
KONKURS
Póki co gry nie można kupić jeszcze w żadnej księgarni. My dla czytelników Tygodnika Rybnickiego mamy pięć egzemplarzy „Wszędobyla”. Właśnie teraz, kiedy pogoda sprzyja małym i większym wyprawom. Żeby zostać posiadaczem tej rewelacyjnej planszówki należy podać pięć zabytków i największych atrakcji Czerwionki – Leszczyn (łącznie). Odpowiedź należy wysłać mailem na adres: konkurs@czerwionka–leszczyny.com.pl. Wygrywa pierwszych pięć osób, które udzielą poprawnej odpowiedzi i prześlą ją najszybciej na podany adres. Zapraszamy do udziału w konkursie, bo warto.
W listopadzie dzielnica w końcu będzie mieć orlika.
(MS)