Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 28 (244) Data wydania: 12.07.11

Kopalnia wnioskuje do gminy

Pomimo negatywnej opinii mieszkańców, KWK „Jankowice” nadal chce przeprowadzić rekultywację terenu „Podkościela”.

Jankowice. Na ostatniej sesji rady gminy przewodniczący rady Włodzimierz Barwinek odczytał pismo kopalni „Jankowice”, dotyczące zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. 

„Kompania Węglowa S.A. zwraca się z wnioskiem o umieszczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego gminy Świerklany zapisu, umożliwiającego na terenie tzw. „Podkościela” rekultywację o kierunku sportowo–rekreacyjnym z użyciem skały płonnej oraz kruszywa, jako materiału kształtującego teren” – czytamy w piśmie skierowanym do radnych. Dyrekcja kopalni zaznacza również, że obowiązujący w latach 90. miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zakłada na tym terenie realizację zwałowiska KWK „Jankowice”, a dostosowując się do zapisów kopalnia poniosła koszty związane z wykupem działek i wynikające z opracowania projektu rekultywacji. 

Zapis w studium

W rejonie „Podkościela” kopalnia w latach 1990–1994 wykupiła od prywatnych właścicieli działki na obszarze 20,28 ha. Kopalnia zwróciła się więc do urzędu z wnioskiem o umieszczenie w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy zapisów umożliwiających na tym obszarze budowę obiektu rekreacyjno–sportowego z wykorzystaniem skały i kruszywa. Przypomnijmy, że w marcu przedstawiciele kopalni spotkali się z mieszkańcami, aby przedstawić swoje koncepcje. Plany wywołały jednak znaczny sprzeciw mieszkańców i radnych. 

Miała być uchwała

– Na zebraniu miała być podjęta odpowiednia uchwała, a nie zostawienie sprawy do jesieni – skomentował odczytanie wniosku radny Adam Szulik, który na marcowym zebraniu proponował podjęcie uchwały wyrażającej sprzeciw mieszkańców dla planów kopalni. Temat „Podkościela” został jednak odłożony do jesiennego spotkania. Warto wspomnieć, że wpływy z opłaty eksploatacyjnej, jaką wobec gminy reguluje Centrum Wydobywcze „Południe” to ponad 2 mln złotych rocznie, do czego dochodzą jeszcze podatki od nieruchomości. To około 6 procent dochodów gminy. Dodatkowo do gminy wraca również 39 procent podatku odprowadzanego z wynagrodzenia każdego pracownika kopalni. Według planów rekultywacja, czyli wysypywanie  kopalnianych odpadów zajęłaby 10 lat, aż wysokość terenu osiągnęła poziom położenia kościoła.

(ska)