Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 29 (245) Data wydania: 19.07.11

Rozwiązać problem podtapiania domów

Podtopienia domów w rejonie Stanowic, ochrona tych terenów przed powodzią oraz odwodnienie doliny Bierawki były tematem spotkania władz Czerwionki – Leszczyn z przedstawicielami Kompanii Węglowej i RZGW w Gliwicach.

STANOWICE, CZERWIONKA – LESZCZYNY. Problem z zalewaniem domów na odcinku rzeki Bierawki w rejonie Stanowic i Czerwionki znany jest nie od dziś. Szczególnie dotyka on mieszkańców Stanowic. Przy każdorazowych większych opadach deszczu bądź ulewach ludzie muszą pompować wodę z podwórek i piwnic. Przez ostatnie lata podjęto wiele działań dotyczących uregulowania kwestii zabezpieczenia przeciwpowodziowego i wydano spore środki finansowe, a skutki tego są niewielkie. Podczas spotkania, które odbyło się w czerwioneckim magistracie z udziałem przedstawicieli miejscowego samorządu, Kompanii Węglowej i RZGW w Gliwicach dyskutowano, w jaki sposób problem rozwiązać.  

Uciekanie od odpowiedzialności

Sołtys Stanowic Stanisław Breza mówił, że istotnym problem jest zrzut dużej ilości wody z rejonu autostrady A1. Wskazał też na kwestię zasypania naturalnych terenów zalewowych oraz regulację rzeki w tym rejonie przez nieistniejącą już kopalnię „Dębieńsko”. Zdaniem sołtysa niebagatelny wpływ na obecną sytuację ma obniżenie terenu spowodowane poprzednią eksploatacją górniczą w tym rejonie oraz brak jakiejkolwiek konserwacji rzeki Bierawki. Birmistrz Wiesław Janiszewski przypomniał jednak, że mieszkańcy sami, bez niczyjego zezwolenia, wyrazili zgodę na zasypanie terenów zalewowych w rejonie rzeki Bierawki. – Teraz niejednokrotnie ci sami ludzie pojawiają się w urzędzie z pretensjami, że są podtapiani przez wodę z rzeki – oznajmił włodarz Czerwionki – Leszczyn. Gmina zarzuciła  zarówno RZGW jak i Kompanii Węglowej uciekanie przed odpowiedzialnością i jakimikolwiek działaniami związanymi z rzeką. Burmistrz przypomniał, że po ubiegłorocznej powodzi w celu zabezpieczenia przeciwpowodziowego terenu Stanowic ustalono, że konieczne jest podwyższenie lewego brzegu rzeki Bierawki od mostu na ul. Furgoła do mostu na  „Kotlarni” oraz podwyższenie lewego brzegu rzeki od mostu na ul. Furgoła w kierunku zbiornika Tama. Ponadto trzeba rozebrać urządzenie wodne (zaporę czołową) na zbiorniku Tama, jak również właściwie eksploatować i utrzymać opaskę odwadniającą i kolektor do kanału ulgi. Problem w przepływie wody w korycie rzecznym stanowi również sam most na ul. Furgoła. Zlikwidować należy też nielegalne urządzenia przechodzące przez koryto rzeczne – rurociągi i kabel przecinający Bierawkę. 

Musi być projekt

Wszyscy biorący udział w spotkaniu zgodzili się z tym, że konieczne jest odwodnienia całej doliny Bierawki oraz podjęcie działań odnośnie zabezpieczenia przeciwpowodziowego domów w rejonie ulic Zielonej i Kościelnej w Stanowicach. Wcześniej trzeba jednak opracować kompleksową koncepcję zabezpieczenia powodziowego terenów zlewni rzeki Bierawki. Nieodzowny jest udział w tej koncepcji Kompanii Węglowej, również po stronie finansowej. – Musi w niej zostać ujęta nowa hydrologia biorąca pod uwagę spływ wód z autostrady, wody z terenu zlewni wraz z obliczeniem hydrauliki koryta, tak by ustalić zwierciadło wody. Dopiero taka koncepcja może wskazać, czy jest konieczne kształtowanie brzegów rzeki, budowy wałów oraz na jakim poziomie te wały miałyby się znajdować i jaki powinien być przekrój koryta – informuje burmistrz Janiszewski. Koncepcję musi wykonać biuro projektowe posiadające stosowne kwalifikacje i doświadczenie. Gmina już przygotowuje pismo do Kompanii Węglowej w sprawie wykonania takiej koncepcji.  

Pierwsze prace już w sierpniu

Dobra wiadomość dla mieszkańców zalewanych terenów jest taka, że zarówno Kompania Węglowa jak i RZGW zadeklarowały wykonanie konkretnych prac. RZGW do końca sierpnia ma wykosić i gruntownie przekonserwować koryto Bierawki na odcinku od zbiornika Tama do zalewiska w Stanowicach, usuwając z niego wszystkie blokujące przepływ materiały. Spółka wystąpi też z wnioskiem o wydanie zezwolenia na wycięcie wszystkich drzew i krzewów rosnących w korycie rzecznym. Przedstawiciel RZGW zapewnił, że oczyszczenie nastąpi do końca br. zaraz po zakończeniu okresu lęgowego ptaków zamieszkujących ten teren. Kompania Węglowa natomiast zadeklarowała gruntowną  konserwację kolektora fi 800 w rejonie Stanowic. Prace będą obejmować wyczyszczenie oraz wykonanie włazów do studzienek, kraty oraz klapy zwrotnej.

(MS)