Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 32 (248) Data wydania: 09.08.11

Historie naszych ulic: Ulica Kościuszki

Tym artykułem Tygodnik Rybnicki w ścisłej współpracy z Muzeum w Rybniku rozpoczyna cykl „Historie naszych ulic” prezentujący ulice Rybnika i przybliżający historie ich powstawania oraz nadawania imion.

Jedna z najbardziej reprezentatywnych ulic Rybnika nosiła w swej historii trzy nazwy. Powstała jako trakt łączący stację kolejową z wybudowaną na początku XX wieku bazyliką rybnicką. – Zamysł tego ciągu komunikacyjnego widzimy już w planach wodociągów z 1904 roku, a to oznacza, że jej budowa była zaplanowana na niedługi czas po zatwierdzeniu tego projektu – mówi Bogdan Kloch, dyrektor rybnickiego muzeum. Wybudowana już droga otrzymała dumną nazwę Kaiser Wilhelm Straße, czyli ulica Cesarza Wilhelma. – Już sam fakt nadania jej takiego imienia sugeruje, że nie miała to być jedna z wielu dróg w Rybniku – komentuje Bogdan Kloch. I faktycznie, historycy naszego muzeum przypuszczają, że ulica Kościuszki stanowiła punkt wyjścia do zbudowania „nowego” Rybnika. – Wojny światowe kompletnie pokrzyżowały te plany, jednak podejrzewamy, że w miejscu, gdzie dzisiaj usytuowane są bloki oraz na terenach okolic fabryki maszyn miała powstać nowoczesna zabudowa, odchodząca zupełnie od tego, co prezentuje stare miasto – komentuje Kloch. 

Nowego Rybnika jednak nie doczekaliśmy. Po upadku cesarstwa, w okolicach roku 20., a być może nawet wcześniej, ulicę przemianowano – otrzymała nowego patrona – Tadeusza Kościuszkę. Kościuszko był dowódcą insurekcji roku 1794, w której Polacy walczyli przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Był także bohaterem walko o niepodległość USA. W międzywojennym Rybniku ulica nosiła nazwę pełną – Tadeusza Kościuszki, nie zaś stosowaną dzisiaj oficjalnie, skróconą. Nazwa ta nie utrzymała się jednak zbyt długo. Wraz z wybuchem II wojny światowej i nazyfikacją Śląska, patrona ulicy łączącej stację kolejową z bazyliką zmieniono. Na lata 39–45 został nim Herrman Göring, dowódca niemieckiej Luftwaffe w czasie II wojny, marszałek Rzeszy (tytuł specjalnie dla niego ustanowiony). 

W Polsce powojennej dokonywała się natomiast stalinizacja nazw – prawdopodobnie jednak Tadeusz Kościuszko okazał się niegroźnym przedstawicielem klas wyższych walczących o równość i wolność także dla chłopów. Dlatego też w powojennym Rybniku znów funkcjonuje nazwa ulicy Tadeusza Kościuszki. I jest tak – w skróconej wersji – do dziś.

(mark)