Drewniane kościółki w oczach artystów
Niebawem na terenie powiatu pojawią się artyści z trzech krajów, którzy swoją uwagę skupią na drewnianej architekturze sakralnej.
9 września grupa 45 artystów z Polski, Czech i Słowacji, weźmie udział w międzynarodowym plenerze plastyczno–fotograficznym.
Plener będzie przebiegać szlakiem „Małej architektury sakralnej”. Artyści skupią się więc na drewnianych kościółkach naszego regionu oraz tych za czeską granicą. Ważnym elementem pleneru będą również kapliczki i krzyże. Artyści odwiedzą Ligocką Kuźnię, Wielopole, czeskie Albrechtice, Guty, Hnojnik i Tranowice oraz na końcu zawitają do Jankowic Rybnickich i Palowic. – To jest już drugi plener, który organizujemy. Poprzedni był organizowany w ramach projektu Interreg i artyści skupiali się na architekturze postindustrialnej. Malowana była więc nasza kopalnia Ignacy oraz kopalnie w Czechach – mówi Aleksandra Liniany-Zejer, dyrektor Domu Kultury w Niewiadomiu, który jest organizatorem pleneru. Niewiadomskiej placówce partnerują Fotoskupina K4 z Czech i Kulturne a informacne centrum mesta Cadca na Słowacji.
Malowanie to początek
– Plener jest organizowany w ramach projektu, na który otrzymaliśmy dofinansowanie z Funduszu Wyszechradzkiego. Razem w plenerze weźmie udział 45 osób, po 15 z każdego kraju. Są to ludzie w różnym wieku, wykonujący różne zawody. Znajdują się wśród nich profesjonaliści i amatorzy, a niektórzy znają się już z wcześniejszych plenerów. Nie zabraknie także fotografów. Będzie grupa fotograficzna z Czech, która zajmuje się tradycyjną fotografią analogową. Po trzydniowym plenerze artyści będą mieli czas na wykończenie i przygotowanie prac do listopada, kiedy odbędzie się pierwsza wystawa poplenerowa. W styczniu i lutym wystawy odbędą się u naszych partnerów w Czechach i na Słowacji. Wydany zostanie także folder, który przedstawiać będzie sylwetki wszystkich artystów oraz ich prace – wyjaśnia dyrektor DK Niewiadom. Artyści wezmą udział również w spotkaniu integracyjnym, aby móc się bliżej poznać.
Perełki architektury
Dlaczego kościółki? – Pomysł wziął się stąd, że chcieliśmy nieco odejść od naszych zabytków techniki. W zeszłym roku malowaliśmy np. hale byłej huty „Silesia” oraz osiedla i dworzec na Paruszowcu. Te zabytki są piękne i świetnie się je maluje, ale warto pokazać również nasze inne zabytki. Myślę, że cały czas miałam w pamięci rysunki pani Kazimiery Drewniok-Woryny, przedstawiające drewniane kościółki naszego regionu. Te piękne prace idealnie oddały charakter tych miejsc. Uważam, że te formy architektury sakralnej są naszymi perełkami, którymi warto się też pochwalić. Każdy kościółek jest piękny, każdy inny i przedstawia swoją małą społeczność. Zlokalizowaliśmy także położone w pobliżu kapliczki, krzyże i figury, które również zaproponujemy naszym artystom. Mamy tylko nadzieję, że dopisze pogoda – mówi Aleksandra Liniany-Zejer. Plener odbędzie się od 9 do 11 września, a wystawę poplenerową będziemy mogli zobaczyć w listopadzie.
Szymon Kamczyk