Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 38 (254) Data wydania: 20.09.11

Refundowane leki nie dla każdego?

Aptekarze biją na alarm – rozporządzenie ministerstwa zdrowia, które ma wejść w życie w przyszłym roku, może spowodować znaczący regres na rynku leków refundowanych.

Wszystkiemu winne są – według farmaceutów – znaczne obostrzenia w projekcie rozporządzenia.

Karać za błędy

Projekt zakłada m.in. karę sięgającą 5 – 10 proc. kwoty refundacji dla apteki, która sprzedała lek w oparciu o błędnie wypisaną receptę. Wysokość kary sięgnie więc od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, co w praktyce oznacza ogromne kłopoty finansowe dla placówki, która lek wydała. Aptekarze zaś tłumaczą, że lwia część tych błędów to drobnostki, jak niepełny adres wpisany na recepcie. – My nie mieliśmy na szczęście takiego przypadku, że obarczeni zostaliśmy karą – mówi pracownica w jednej z aptek w ścisłym centrum Rybnika. – Zwracamy na to szczególną uwagę, bo słyszy się tu i ówdzie, że kary są ogromne – dodaje. Nikt z pracowników aptek nie chciał rozmawiać z nami otwarcie, proszono o anonimowość lub unikano odpowiedzi. – Tylko poza protokołem powiem panu, że źle wypisane recepty zdarzają się praktycznie co chwilę – mówi jedna z aptekarek pracująca niedaleko rybnickiego rynku. – A kontrole są bardzo rygorystyczne – kończy lakonicznie.

Sprawa nabierze rumieńców, jeśli nowe rozporządzenie minister Ewy Kopacz wejdzie w życie. Wtedy refundowane leki sprzedawać będą mogły tylko te apteki, które podpiszą z NFZ stosowną umowę. A umowa ta, oprócz warunków refundacji, zawierać też będzie wachlarz obostrzeń i kar. Istnieje więc realne ryzyko, że część (mówi się nawet o znacznej części) aptek takiej umowy nie podpisze. Jak na to zareaguje rynek leków? Według naszych ustaleń już reaguje.

Zakupy na zapas

– Oczywiście zauważalna jest zwiększona ilość zakupu leków refundowanych, jednak można to powiązać z rozpoczynającym się „sezonem”, zbliża się koniec roku, idzie jesień i zima. Taki wzrost obserwujemy cyklicznie – tłumaczy jedna z rybnickich aptekarek. Co innego jednak zdają się mówić pacjenci – w wielu miastach naszego regionu powoli zaczynają się pojawiać głosy, że należy czym prędzej robić zapasy. Na receptach pojawiają się zwiększone ilości leków refundowanych, pacjenci chcą się jakoś zabezpieczyć na wypadek, gdyby okazało się, że ich apteka, bądź apteki w okolicy stosownych umów z NFZ nie podpisały. Czy jednak groźba takiego scenariusza jest realna? – Samorząd aptekarski nigdy nie godził się i nie zgodzi na takie rozwiązania – tak całą sprawę drastycznej formalizacji recept oraz nałożenia na apteki „drakońskich kar” komentuje w swym piśmie skierowanym do ministerstwa prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, dr Grzegorz Kucharewicz. – Kuriozalne jest przerzucenie odpowiedzialności z lekarza na farmaceutę, który może ponieść karę niewspółmierną do winy – dodaje. Sytuacja na linii aptekarze – ministerstwo zdrowia jest napięta, problem jednak w tym, że w ogień krzyżowy wzięci zostali tak naprawdę pacjenci.

(mark)