Górnicze tradycje gminnym dziedzictwem
W ramach zakończonych Europejskich Dni Dziedzictwa gmina promowała Izbę Tradycji KWK Dębieńsko oraz osiedle familoków.
Czerwionka – Leszczyny włączyła się w Europejskie Dni Dziedzictwa. To duża i prestiżowa impreza oraz najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Tegoroczne obchody EDD przebiegają pod hasłem „Kamienie milowe”. – Włączając się w tegoroczną edycję staramy się zwrócić uwagę mieszkańców województwa na miejsca dokumentujące historię naszej ziemi – mówi Hanna Piórecka-Nowak, rzeczniczka czerwioneckiego magistratu.
Kopalnia i familoki
Gmina zdecydowała, że w ramach EDD pochwali się przede wszystkim Izbą Tradycji KWK Dębieńsko oraz zabytkowym osiedlem familoków. – Kopalnia w rozwoju naszej miejscowości odegrała szczególną rolę dlatego zachęcamy do odwiedzenia Izby Tradycji KWK Dębieńsko oraz spaceru uliczkami zabytkowego osiedla patronackiego kopalni – oznajmia rzeczniczka. Pierwszych 20 osób, które w czasie trwania EDD odwiedziły izbę otrzymało przygotowane przez urząd upominki – promujące zabytki gminy gry planszowe Wszędobyl.
Sztolnia, bogate zbiory i tradycje
Izba Tradycji przy KWK „Dębieńsko” powstała na początku lat 80. Choć w 2000 roku kopalnię zlikwidowano nie przestała funkcjonować. Kompleks izby składa się z czterech sal – głównej, salki techniki górniczej, izby regionalnej oraz sali projekcyjnej. Sercem izby jest sala główna, w której zgromadzono najcenniejsze pamiątki – stare mapy (w tym najstarsze mapy górnicze w regionie), dokumenty, górnicze mundury oraz wszystkie sztandary kopalni od początku jej istnienia. W salce techniki górniczej zobaczyć można miniatury szybów, wież wyciągowych oraz górnicze urządzenia, narzędzia i przyrządy – tak jak zmieniały się one na przestrzeni dziejów. Izba regionalna to przedmioty życia codziennego zwykłej śląskiej rodziny górniczej – byfyj, ryczka łod starzika, leżanka, stary szrank łod starki, szłfynster oraz ekspozycję narzędzi i sprzętów kuchennych – nudelkule, warzechy, rogolki, durszlaki, gorczki, szolki i szoleczki. Wszystko to dary mieszkańców gminy. – W sali projekcyjnej natomiast można zobaczyć nakręcone na taśmach celuloidowych filmy o życiu kopalni i górników, których mamy w swoich archiwach spory zbiór – mówi jej opiekun Marian Wójcik. Na wejściu do wnętrza zwiedzających przywita wiernie odtworzony kopalniany chodnik. Wcześniej goście anonsują swoje przyjście starym kopalnianym telefonem na korbkę służącym jako dzwonek. Corocznie w izbie organizowana jest tradycyjna górnicza karczma piwna z pełnym ceremoniałem – „Skokiem przez skórę” oraz obchody górniczego święta Barbórki.
(MS)