Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 38 (254) Data wydania: 20.09.11

Górnicze tradycje gminnym dziedzictwem

W ramach zakończonych Europejskich Dni Dziedzictwa gmina promowała Izbę Tradycji KWK Dębieńsko oraz osiedle familoków.

Czerwionka – Leszczyny włączyła się w Europejskie Dni Dziedzictwa. To duża i prestiżowa impreza oraz najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Tegoroczne obchody EDD przebiegają pod hasłem „Kamienie milowe”. – Włączając się w tegoroczną edycję staramy się zwrócić uwagę mieszkańców województwa na miejsca dokumentujące historię naszej ziemi – mówi Hanna Piórecka-Nowak, rzeczniczka czerwioneckiego magistratu.

Kopalnia i familoki

Gmina zdecydowała, że w ramach EDD pochwali się przede wszystkim Izbą Tradycji KWK Dębieńsko oraz zabytkowym osiedlem  familoków. – Kopalnia w rozwoju naszej miejscowości odegrała szczególną rolę dlatego zachęcamy do odwiedzenia Izby Tradycji KWK Dębieńsko oraz spaceru uliczkami zabytkowego osiedla patronackiego kopalni – oznajmia rzeczniczka. Pierwszych 20 osób, które w czasie trwania EDD odwiedziły izbę otrzymało przygotowane przez urząd upominki – promujące zabytki gminy gry planszowe Wszędobyl.

Sztolnia, bogate zbiory i tradycje

Izba Tradycji przy KWK „Dębieńsko” powstała na początku lat 80. Choć w 2000 roku kopalnię zlikwidowano nie przestała funkcjonować. Kompleks izby składa się z czterech sal – głównej, salki techniki górniczej, izby regionalnej oraz sali projekcyjnej. Sercem izby jest sala główna, w której zgromadzono najcenniejsze pamiątki – stare mapy (w tym najstarsze mapy górnicze w regionie), dokumenty, górnicze mundury oraz wszystkie sztandary kopalni od początku jej istnienia. W salce techniki górniczej zobaczyć można miniatury szybów, wież wyciągowych oraz górnicze urządzenia, narzędzia i przyrządy – tak jak zmieniały się one na przestrzeni dziejów. Izba regionalna to przedmioty życia codziennego zwykłej śląskiej rodziny górniczej – byfyj, ryczka łod starzika, leżanka, stary szrank łod starki, szłfynster oraz ekspozycję narzędzi i sprzętów kuchennych – nudelkule, warzechy, rogolki, durszlaki, gorczki, szolki i szoleczki. Wszystko to dary mieszkańców gminy.  – W sali projekcyjnej natomiast można zobaczyć nakręcone na taśmach celuloidowych filmy o życiu kopalni i górników, których mamy w swoich archiwach spory zbiór – mówi jej opiekun Marian Wójcik. Na wejściu do wnętrza zwiedzających przywita wiernie odtworzony kopalniany chodnik. Wcześniej goście anonsują swoje przyjście starym kopalnianym telefonem na korbkę służącym jako dzwonek. Corocznie w izbie organizowana jest tradycyjna górnicza karczma piwna z pełnym ceremoniałem – „Skokiem  przez skórę” oraz obchody górniczego święta Barbórki.

(MS)