Kultura
Kultura
Literackie debiuty w White Monkey
15 października o godz. 20.00 w herbaciarni White Monkey odbędzie się słuchowisko literackie. Będzie to wskrzeszenie „Amatorskiego przeglądu literackiego” pod nazwą „Drugi obieg”. Co miesiąc drukowane będą kolejne numery przeglądu, które będzie można otrzymać bezpłatnie m.in. w herbaciarni na Kościuszki. Przegląd łączy osoby zaangażowane literacko z terenu Rybnika i okolic. Pierwsze spotkanie będzie odbywało się w tematyce „pokoju”, która została narzucona przez gremium autorów. Spotkanie będzie jednocześnie promocją pierwszego numeru „Przeglądu”. Uwieńczeniem literackiego spotkania będzie występ akustyczny Pawła „Rusa” Połednika i Pawła „Lesa” Leśnika.
Zabytki Rybnika na płótnach
Od 11 października w Galerii w Browarze (Rybnik, Focus Mall) oglądać będzie można wystawę poplenerową „Sztuka łączenia 4”. W plenerze malarskim, który odbył się podczas Dni Rybnika, wzięli udział artyści z Polski i Czech. Artyści mieli jeden dzień na wspólne malowanie zabytków oraz niezwykłych miejsc miasta. W sumie w plenerze udział wzięło kilkunastu malarzy z Polski i Czech, czego skutkiem było powstanie wielu niezwykłych prac. Wystawę będzie można oglądać do 7 listopada.
Lech Majewski w Rybniku
17 października o godz. 18.00 w ramach 18. Konfrontacji Filmowych w DKF „Ekran” zaprezentowane zostaną „Młyn i krzyż” oraz „Lot świerkowej gęsi”. Tematem konfrontacji są „Eksperymenty Lecha Majewskiego”. „Młyn i krzyż” to fascynujące studium obrazu Bruegla „Droga krzyżowa” i przetworzenie go na potrzeby współczesnego kina. Film ma ponad 40 nagród światowych! Wyk. Rutger Hauser, Charlotte Rampling, Michael York, Joanna Litwin. „Lot świerkowej gęsi” to opowieść o miłości od pierwszego wejrzenia, desperackim kroku - porwaniu dziewczyny i wywiezieniu jej do Hollywood, gdzie czekać będzie wiele przygód. W programie konfrontacji także spotkanie z reżyserem filmów (na zdjęciu). 18. Konfrontacje Filmowe trwać będą do końca listopada, a w październiku na widzów czekają jeszcze 2 obrazy. 24 października „Od początku do końca” i „Wszystko w porządku”.
Rybnickie Dni Literatury
Od 17 do 22 października trwać będą Rybnickie Dni Literatury. W ramach tego wydarzenia, przygotowano szereg imprez, koncertów i spotkań. 16 października o godz. 16.00 w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rybniku odbędzie się spotkanie autorskie z Ewą Lipską. Kolejne dwa spotkania w bibliotece odbędą się 17 października. O 12.00 odbędzie się spotkanie z dr Jackiem Kurkiem pod nazwą „ Na łąkach nostalgii”. O 17.00 natomiast w bibliotece gościć będzie Małgorzata Gutowska-Adamczyk, autorka literatury kobiecej. 18 października o godz. 18.00 w Rybnickim Centrum Kultury odbędzie się spektakl „Biała bluzka” w wykonaniu Och-Teatru z Warszawy. W roli Elżbiety wystąpi Krystyna Janda (na zdjęciu). Program imprez od 19 do 23 października w kolejnym wydaniu TR.
PROJEKT PLUSKWA
Spotkania tematyczne: podróżnicze, fantastyczne, japońskie, warsztaty, flashmoby i gry miejskie w Rybniku i Raciborzu. Daj się pochłonąć! Jagoda Klimek, maturzystka I Liceum Ogólnokształcącego w Rybniku, koordynator projektu razem z zespołem organizacyjnym: Rafałem Bedrunką, Janet Rybką, Dawidem Bedrunką i innymi osobami zapraszają na serię akcji kulturalno-artystycznych. Będziecie mogli podsłuchać podróżników, podpatrzeć m.in. specjalistów sztuk walki i dać się pochłonąć przez wszechogarniającą sztukę i wyśmienitą zabawę. Pierwsza akcja to warsztaty artystyczne, które odbędą się 15 października w Rybniku w I Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Śląskich na ul. Tadeusza Kościuszki 41. Będą to warsztaty kuglarskie, a dokładniej nauka kręcenia poi, żonglowania, jazdy na monocyklu – jednokołowym rowerku i slackline – czyli chodzenie po linie. Część artystyczna złożona będzie z nauki tworzenia własnej biżuterii prowadzonej przez sklep z koralikami Szkatułka. Ponadto warsztaty improwizacji kabaretowej oraz gra LARP. Więcej o Projekcie Pluskwa już za tydzień w TR.