Rybnickie Dni Literatury
Do 23 października organizowane będą imprezy w ramach 42. Rybnickich Dni Literatury.
18 października o godz. 18.00 w Rybnickim Centrum Kultury odbędzie się spektakl „Biała bluzka”. „Biała bluzka” oparta na opowiadaniu Agnieszki Osieckiej to opowieść o miłości niemożliwej. Historia kobiety nie mogącej sobie poradzić ze sobą i z Polską lat stanu wojennego. Tytułowa biała bluzka była marzeniem i znakiem przystosowania do życia w kraju zakazów i nakazów. Kraju braku wolności, w którym ułańska fantazja podlewana alkoholem, miłość, przyjaźń i poczucie humoru pozwalały czuć smak życia. W roli głównej wystąpi Krystyna Janda.
19 października o godz. 10.00 w RCK odbędzie się projekcja filmu „Gliwickie lata Tadeusza Różewicza” oraz spotkanie z żoną Tadeusza Różewicza, Wiesławą, a także komentarz Krzysztofa Piotrowskiego – dyrektora artystycznego Gliwickiego Teatru Muzycznego. O godz. 18.00 natomiast odbędzie się koncert Karoliny Cichej z zespołem, zatytułowany „Do ludożerców”. Podczas koncertu usłyszeć będzie można piosenki z tekstami Tadeusza Różewicza z debiutanckiej płyty o tym samym tytule.
20 października o godz. 10.00 w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rybniku odbędzie się spotkanie autorskie z Marcinem Brykczyńskim, autorem literatury dziecięcej, natomiast 21 października odbędą się trzy kolejne spotkania autorskie. Pierwsze odbędzie się o godz. 8.00 i będzie to spotkanie z Ewą Nowak, autorką literatury młodzieżowej. Ta sama autorka po spotkaniu w bibliotece głównej pojedzie do boguszowickiej filii biblioteki, by o godz. 10.30 znowu spotkać się z czytelnikami. O godz. 17.00 w PiMBP przy Szarfanka 7 odbędzie się spotkanie z Vlado Žabotem. To słoweński współczesny pisarz, obecnie mieszka w Lublanie. W roku 1996 otrzymał nagrodę im. Prešerna, rok później zaś nagrodę Kresnik. Dziś jest inicjatorem i organizatorem corocznej nagrody Kresnik, dla najlepszej słoweńskiej powieści. Na zakończenie dnia, o godz. 19.00 w RCK odbędzie się koncert „Od Piaf do Garou” w wykonaniu Michała Bajora (na zdjęciu).
22 października zapisze się pod znakiem fantastyki. Od godz. 10.00 w bibliotece na Szafranka odbędzie się prezentacja Akademii Fantastyki i Japońskich Sztuk Walki Jedi – Takeda, a o godz. 16.00 spotkanie autorskie z Jackiem Piekarą i Tomaszem Kołodziejczakiem. Jacek Piekara to jeden z najpopularniejszych pisarzy fantastycznych, od lat zajmuje się multimediami i szeroko pojmowaną popkulturą. Tomasza Kołodziejczaka trudno jest zaliczyć do jakiejś kategorii. Pisze opowiadania, recenzje, powieści fantasy, a także fantastykę humorystyczną. W utworach Kołodziejczaka wizja przyszłości jest rozbudowana pod wieloma względami, m.in. społecznym i technologicznym. Złożoność i „rozciągłość” świata w jego książkach jest zniewalająca, potrafi czasem onieśmielić. Na zakończenie przedostatniego dnia 42.RDL w RCK o godz. 17.00 odbędzie się występ kabaretu Grupa MoCarta.
23 października w Focus Mall Rybnik odbędzie się impreza pod szyldem Portu Sztuki pn. „To nie koniec świata...”. Będzie to projekt muzyczno–taneczny realizowany z okazji setnej rocznicy urodzin Czesława Miłosza. Scenariusz kompozycji dotyka spraw ważnych dla człowieka, jego narodzin, życia, śmierci, nadziei i miłości, oprawiona w nowoczesne formy muzyczne oscylujące wokół ambientu, elektroniki, jazz’u, folk’u i improwizacji wokalnych. Projekt skupia się na dźwiękach żywych instrumentów połączonych z elektroniką, ludzkim głosem oraz przeplatającymi się wzajemnie scenami wykonanymi przez teatr tańca jazzowego i body paintingiem. Wystąpią muzycy zespołu Zawiało folk free music: Mariola Rodzik–Ziemiańska, Justyna Dzierbicka–Przeliorz, Mateusz Paszek i Tomasz Rodzik, a wraz z nimi Tomasz Manderla oraz Teatr Tańca VIVERO działający przy Teatrze Ziemi Rybnickiej pod opieką Izabeli Barskiej– Kaczmarczyk. Bodypainting wykona Kazim.