Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 46 (262) Data wydania: 15.11.11

Ulica Chrobrego

Ulica ma jeszcze XIX–wieczna genezę. Łączyła obecne ulice: Miejską i Zamkową z  3. Maja.

W okresie półwiecza czterokrotnie zmieniała swoją nazwę. Pierwotnie nadano jej nazwę Schützenstrasse, czyli ul. Strzelecka  (do strzelców z bractw kurkowych) lub Obrońców (?), co może mieć związek z ówczesnym miejskim bractwem strzeleckim inaczej zwanym kurkowym lub z istniejącym tu placem ćwiczeń miejskiej straży pożarnej (tu również musztrę musieli przeprowadzać członkowie bractwa kurkowego). Po powstaniu pruskiego  Królewskiego Gimnazjum (dziś I LO) ulicę przedłużono aż do obecnej ul. Kościuszki i dalej, przez co młodzież z zachodniej części miasta miała ułatwiony dostęp do szkoły, ale nazwy ulicy nie zmieniono. Po 1922 roku zamieniono nazwę Schützenstrasse na Gimnazjalną, co wiązało się ze wspominaną szkołą, gdzie po likwidacji pruskiej placówki szkolnej, utworzono polskie Państwowe Gimnazjum Męskie. O dziwo jeszcze przed wojną dokonano kolejnej zmiany nazwy, co dziś mało kto już pamięta. Po śmierci Romana Dmowskiego przywódcy endecji (2 stycznia 1939 r.), jeszcze w tym samym miesiącu rada miasta, dla uczczenia pamięci wodza obozu narodowego, jednogłośnie przegłosowała przemianowanie ul. Gimnazjalnej na Romana Dmowskiego. Zapewne w ciągu kilku tygodni pojawiły się nowe tablice, ale urzędowa nazwa przetrwała ponad siedem miesięcy, by już nigdy nie pojawić się ponownie. Kolejne zaskoczenie, że pod rządami nazistowskiej III Rzeszy nie przywrócono nazwy Schützenstrasse tylko przemianowano ulicę na  Gymnasialstrasse, czyli w wersji niemieckiej polska ul. Gimnazjalna, która pod tą nazwą istniała w latach 1922–1939 (do stycznia). Po II wojnie światowej nie powrócono do ul. Gimnazjalnej, jako zbyt kojarzącej się z wojną. Odpadła z oczywistych przyczyn postać Dmowskiego. Pojawiła się za to inna, bardzo neutralna postać. Był nim pierwszy koronowany władca Polski Bolesław I Chrobry.  I tak nowa nazwa ulicy utrwaliła się w świadomości społecznej i trwa po dziś dzień.

Bogdan Kloch
Dyrektor Muzeum w Rybniku