Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 49 (266) Data wydania: 06.12.11

Nakręcili etiudę i odbyli staż w łódzkiej filmowce

Duży sukces odnieśli Dagmara Kubik, Rafał Małkuch, Maksymilian Trybuś uczniowie Gimnazjum nr 3 im. Józefa Pukowca w Rybniku, którzy w ogólnopolskim konkursie etiud filmowych „Rówieśnicy” otrzymali pierwszą nagrodę.

Celem tego konkursu, zorganizowanego przez Muzeum Historii Polski i Fundację Banku Zachodniego WBK, pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, było odnalezienia i opisania historii swoich rówieśników walczących w latach1945–1989 o niepodległość i suwerenność państwa.

Rybniczanie zajęli pierwsze miejsce za film „Bajka”. Etiuda nakręcona przez rybnickich uczniów G3 opowiada o działalności Natalii Piekarskiej–Ponety, która w 1953 r. wraz z koleżankami protestowała przeciwko zmianie nazwy Katowic na Stalinogród, za co została skazana na 3 lata zakładu poprawczego. – Pani Natalia Piekarska uczyła w naszej szkole, gdy jeszcze było to SP 14. O jej losach dowiedziałem się od dyrektora kilka lat temu. No i gdy pojawiła się informacja o konkursie „Rówieśnicy”, pomyślałem, że mamy właśnie taka historię, którą warto opowiedzieć – mówi Marek Franusiak, opiekun uczniów G3. – Konkurs nauczył pokory tej mojej trójki uczniowskiej. Sami mówili potem w wywiadach, że nie wiedzą, jakby się zachowali, gdyby żyli w tamtych latach – na miejscu pani Natalii. No i oczywiście była to dla nich super przygoda – warsztaty w łódzkiej filmówce i satysfakcja z dobrze wykonanej pracy. Że nie wspomnę o wartościach przekazanych przez doświadczonych ludzi tym młodym, a które streścić można w słowach „Bóg, Honor, Ojczyzna” – dodaje Franusiak.

Autorzy najlepszych sześciu prac wzięli udział w warsztatach filmowych realizowanych we współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Filmową Telewizyjną  i Teatralną w Łodzi.  Uczestnikom konkursu pomagali studenci PWSFTiT, którzy odpowiedzialni byli za zdjęcia i montaż etiud.

(pm)