Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 8 (276) Data wydania: 21.02.12

Dwa kościoły w Kłokocinie

Choć mieszkańcy Kłokocina długo musieli czekać na swoją świątynię i utworzenie samodzielnej parafii, dziś cieszą się bogatą historią i stworzonym wspólnymi siłami kościołem. 

Długa droga 

Dzisiejsza dzielnica Rybnika była znana już w 1305 roku jako wioska położona na południowy wschód od centrum miasta, pomiędzy Boguszowicami, Rowniem, Folwarkami i Rojem. Wieś od początku była częścią parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Boguszowicach. Na początku XX wieku wydobycie węgla kamiennego rozpoczęły kopalnie w Boguszowicach i w Chwałowicach, a liczba mieszkańców rosła, szczególnie po II wojnie światowej. Mieszkańcy zaczęli domagać się własnego kościoła parafialnego, jednak na rozpoczęcie budowy nie uzyskano wówczas zgody władz komunistycznych, które nie zezwalały na tworzenie nowych kościołów pod pretekstem braku materiałów budowlanych. Jednocześnie Episkopat zarzucał władzy, iż nie dba o zabytkowe już kościoły parafialne, któreniszczeją. Dzięki działaniom ks. Edwarda Toboli, dziekana i zarazem proboszcza parafii macierzystej z Boguszowic oraz bpa Herberta Bednorza, w 1971 roku, po długich pertraktacjach, uzyskano zgodę przewodniczącego Wojewódzkiej Rady Narodowej, gen. Jerzego Ziętka na przeniesienie zabytkowego drewnianego kościoła z Nieboczów do Kłokocina. Świątynia pochodziła z 1380 roku, a po 1791 kościół powiększono dodając tylną nawę, przedsionek i małą wieżę. We wszystkich pracach związanych z rozbiórką, ponownym postawieniem oraz remontem obiektu uczestniczyli parafianie. Misję przeniesienia starego kościoła pod wezwaniem św. Józefa powierzono wikariuszowi parafii NSPN z Boguszowic, ks. Eugeniuszowi Menclowi. Pełnił on funkcję samodzielnego duszpasterza w latach 1972 – 1977, po czym został proboszczem nowo utworzonej parafii, którym był aż do roku 2002. Po nim opiekę nad wspólnotą objął ks. Andrzej Gruszka, który proboszczem kłokocińskiej wspólnoty jest do dziś. 5 grudnia 1971 roku bp Herbert Bednorz dokonał poświęcenia kościoła. Na oficjalne uznanie nowej parafii mieszkańcy Kłokocina musieli jednak poczekać aż do 10 kwietnia 1977 roku. 

Nowa świątynia

W czerwcu 1985 roku uzyskano zgodę na budowę murowanego kościoła. Wszystkie formalności zakończono jednak dopiero 16 maja 1988 roku, a budowa nowego obiektu sakralnego trwała do 3 grudnia 1994 roku. Autorem projektu nowego kościoła jest architekt Adam Szendzielorz z Siemianowic, a wystrój tworzyli plastyk Ireneusz Walczak oraz Alfred Buchalik z Gotartowic. W dzieło budowy świątyni aktywnie włączyli się parafianie, zadowoleni z faktu, iż po wielu latach udało się uzyskać prawo do wybudowania własnego kościoła. – Mieszkańcy Kłokocina są dumni z kościoła, który wspólnymi siłami wybudowali – zapewnia ks. Gruszka. 4 grudnia 1994 roku abp Damian Zimoń poświęcił nowy kościół pod wezwaniem św. Józefa Robotnika w Kłokocinie. Dotychczasowa drewniana świątynia została rozebrana w 1995 roku i przeniesiona do Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie, gdzie poświęcono ją 28 września 1997 r. We wspólnocie działają różnorodne grupy parafialne, a wśród nich ministranci, Dzieci Maryi, Ruch Światło – Życie, Koło Misyjne, Wspólnota Franciszkańska, Żywy Różaniec, a także dyskusyjna grupa starszej młodzieży i zespół charytatywny. Choć warunki kazały mieszkańcom Kłokocina długo czekać, najpierw na swój kościół parafialny, później na oficjalne uznanie wspólnoty, to jednak nie brakuje tam aktywnych i żywo uczestniczących w życiu parafii ludzi. Proboszcz Gruszka nie ukrywa, iż jest dumny ze swoich parafian. – W naszej wspólnocie zawsze można znaleźć ludzi chętnie angażujących się w życie parafii. Jestem bardzo zadowolony z aktywności mieszkańców. Działają na każdym kroku, zarówno charytatywnie, modlitewnie, jak i gospodarczo. Wiedzą, że świeccy również mają wielkie znaczenie w Kościele i to nie mniejsze, niż duchowieństwo. Jesteśmy tak samo odpowiedzialni za Kościół, jak i za wspólnotę – podsumowuje ksiądz Gruszka.

RYBNIK – KŁOKOCIN, Świętego Józefa

Ul. Dębowa 7a, 44–251 Rybnik, tel: 32 422 00 59, klokoczyn@wp.pl

  • Proboszcz: ks. Andrzej Gruszka
  • Dekanat:  Boguszowice
  • Liczba parafian:  2000
  • Data odpustu: pierwsza niedziela maja
  • Wieczna adoracja: 22 grudnia
  • Msze św. niedzielne:  8.00, 9.30, 11.00, sobota: 18.00
  • Msze św. w tygodniu:  pn., pt. 18.00, wt., śr., czw., sob. 8.00
  • Ulice: Bracka, Chłodna, Dębowa, Komunalna, Poligonowa, Rybna, Rycerska, Skośna, Włościańska, Żniwna.

Anna Górecka