Ponad 20 odczytów – sukces „żydowskiej” konferencji
Kolejnym dużym sukcesem zakończyła się ostatnia część projektu „Żydzi na Górnym Śląski”, którego organizatorem jest Muzeum w Rybniku.
Tym razem mieszkańcy regionu mogli przez dwa dni uczestniczyć w odczytach i dyskusjach o sytuacji społeczności żydowskiej, jej historii, perypetiach i rzeczywistości, w której przyszło jej się rozwijać, wzrastać i upaść wraz z nastaniem okupacji. 1 i 2 marca konferencje naukowe w rybnickim muzeum oraz na kampusie zgromadziły pokaźne ilości osób. – Myślę, że to kolejny sukces, a niektóre odczyty były wprost fascynujące – komentuje sympozjum naukowe dyrektor rybnickiego muzeum, Bogdan Kloch. – Na szczęście obyło się bez jakichś antysemickich wystąpień i dyskusji, mimo iż kilka referatów było naprawdę trudnych, ale też bardzo ciekawych – dodaje.
Jak wspomina dyrektor, z materiałów zgromadzonych podczas konferencji powstanie monografia. – Nie wiem jeszcze, jakiej objętości będzie to książka, bo część referatów była naprawdę obszerna, wystarczy zresztą spojrzeć na ilość wystąpień – mówi Bogdan Kloch. Rzeczywiście, w ciągu dwóch dni przez rybnickie mównice przewinęło się grubo ponad dwudziestu naukowców i ekspertów, którzy dzielili się swoim doświadczeniem i wiedzą. Okazało się też, że Rybnik tak samo głodny jest nauki, co kultury – wystawa w muzeum (jeden z największych wernisaży w rybnickiej placówce od lat), genialny klezmerski koncert oraz konferencja, która nie przeszła bez echa świadczą o tym, że nie tylko studenckie serca biją zapałem do nauki – nawet tak trudnych tematów, jak losy śląskich Żydów. Wydaje się, że ta postawa to podwaliny do dalszych działań. Czym kolejny raz zaskoczy nas rybnickie muzeum? Jeszcze nie wiadomo.
(mark)