Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 15 (283) Data wydania: 10.04.12

Wielka golejowska rodzina

Kościół w Golejowie był pierwszą w Europie świątynią p.w. Chrystusa Króla.

RYBNIK GOLEJÓW.  Po 60 latach starań mieszkańcom udało się wybudować własny kościół. Marzeń o świątyni nie zniszczyły odmowy władz pruskich. Zostały zrealizowane po przyłączeniu powiatu rybnickiego do Polski. Nowy kościół stanął w 1926 roku. Zapał mieszkańców był tak wielki, że wybudowano go w ciągu czterech miesięcy.

Z Prus do Polski

Starania o budowę kościoła rozpoczęto już w 1866 roku kiedy miejscowość znajdowała się pod rządami pruskimi. Ponieważ władze odmawiały zgody skończyło się na budowie kaplicy. Temat budowy wrócił wraz z przyłączeniem tych terenów do Polski. Zaczęto ją w lutym 1926 r., a zakończono w czerwcu. Już w październiku tego samego roku kościół został poświęcony przez ks. Tomasza Reginka, a w maju 1927 r. konsekrowany. Po 60 latach starań golejowianie mogli wreszcie modlić się we własnym kościele. Patronem świątyni został Chrystus Król i był to pierwszy kościół w Europie pod tym wezwaniem. 11 września 1926 r. przy kościele utworzona została krucjata. Kanonicznie parafię erygowano 28 maja 1957 r. Obecnie w skład parafii wchodzą miejscowości Golejów i Grabownia. Liczy 2900 wiernych. Ciekawostką związaną z powstaniem świątyni jest fakt zatrudniania przy jej budowie bezrobotnych. – Ówczesny wojewoda Michał Grażyński wziął pożyczki i płacił robotnikom za pracę przy budowie – mówi proboszcz ks. Ambroży Kusz.

Wystrój kościoła

Prawie wszystkie elementy wystroju kościoła powstały w pracowni artysty z Istebnej, Ludwika Konarzewskiego – ołtarz główny oraz wykonane w następnych latach ołtarze boczne, chrzcielnica, ambona, balaski i inne dekoracje. Ich fundatorami są wierni z Golejowa, Grabowni i Ochojca, jak również Lasoków, Smolnej a nawet gminy żydowskiej w Rybniku . Warte uwagi są cztery przepiękne ołtarze oraz obrazy ozdabiające świątynię. Główny ołtarz pochodzi z 1926 roku.  W kościele znajdują się też figury św. Apostołów Piotra i Pawła, Najświętszego Serca Pana Jezusa, św. Floriana, św. Judy Tadeusza, św. Barbary oraz figura Matki Boskiej Fatimskiej. Jest też drewniana rzeźba św. Antoniego z Dzieciątkiem Jezus.  Nie sposób nie wspomnieć o dzwonach golejowskiego kościoła. Kupili je księża Tomasz i Kasper Reginkowie. Zostały odlane w 1926 r. przez włoską firmę G. B. Poli Udine, co jest ewenementem na całym Górnym Śląsku. Większy noszący nazwę  „Chrystus Rex” został zrabowany przez Niemców w 1942 roku. mniejszy natomiast „Regina Ora Pro Nobis”  rozbrzmiewa z kościelnej wieży do dzisiaj.

Proboszczowie parafii

Pierwszym opiekunem golejowskich wiernych był ks. Kasper Reginek lokalista (1926–1937), którego kuria dekretowała jako budowniczego nowo powstającej parafii. Pierwszym natomiast proboszczem został ks. Jan Grzonka. Najpierw jako kuratus (1937–1957), a potem proboszcz (1957). Kolejnymi proboszczami byli ks. Henryk Szlosarek administrator (1957–1958) i proboszcz (1958–1976), ks. Jerzy Matysik proboszcz (1976–1993) oraz ks. Piotr Kuczmierczyk proboszcz (1993–1995). W 1995 roku do Golejowa przyjechał obecny proboszcz ks. Ambroży Kucz. Od samego początku przystąpił do prac modernizacyjnych i renowacyjnych. Naprawiono i pomalowano ławki, uzupełniono instalacje odgromowe, zakonserwowano i pomalowano wieżę kościoła, jego wnętrze, zamontowano zewnętrzne przeszklenia witraży. Osiem lat temu wymieniono dach. W świątyni pojawiły się też  obrazy – Jezu ufam Tobie i Matka Boska Nieustającej Pomocy autorstwa Franciszka Burzyka z Leszczyn. – Z okazji jubileuszu roku 2000 i wdzięczności za 20–lecie pontyfikatu Jana Pawła II, parafianie Golejowa i Grabowni wraz z tutejszymi duszpasterzami ufundowali jako wotum dwa dzwony Christus Rex i Joannes Paulus II.  Oficjalnie zabrzmiały one w naszym kościele 28 listopada 1999 r., w uroczystość Chrystusa Króla – relacjonuje proboszcz Kusz.

Życie parafii

Golejowscy wierni bardzo aktywnie i chętnie uczestniczą w życiu parafii. Nie tylko za sprawą działających tu grup: Oazy Młodzieżowej, Ruchu Eucharystycznego, Dzieci Maryi, 16 grup Róż Różańcowych. – Współpracujemy z parafianami nie tylko pod względem religijnym. Jest to bardzo ważne, bo od wiary i religijności bardzo wiele zależy. Kładziemy duży wysiłek na wychowanie młodzieży, dzieci, rodzin oraz śląską tradycję. Czytamy, studiujemy, sugerujemy, pomagamy rozwiązywać problemy rodzinom – mówi proboszcz Ambroży Kusz. W parafii jest organizowane roczne studium dla młodzieży, gdzie na comiesięcznych spotkaniach poruszane są różne kwestie. – Dążymy do tego, by nasza religijność nie była tylko formalna, ale żywa. Nie raz na jakiś czas, ale na zawsze, bo jesteśmy jedną wielką rodziną – wyjaśnia. Dzieci, młodzież i dorośli udzielają się także w pracach dwóch chórów: młodzieżowo–dziecięcego Nadzieja i dorosłych Zorza. Znane w okolicy i Rybniku są wystawiane tu pasje,  pożegnanie żłobka oraz droga krzyżowa na golejowską Kalawarię.

Parafia p.w. Chrystusa Króla w Golejowie

  • Adres, kancelaria: ul. Komisji Edukacji Narodowej 15, 44–207 Rybnik, kontakt:  32/424 63 60, e–mail: parafia.chrystusa.krola.golejow@neostrada.pl, strona internetowa: golejow.info/wiadomosc/category/parafia
  • Proboszcz: ks. Ambroży Kucz
  • Wikariusz: ks. Krzysztof Muras
  • Liczba parafian:  2900
  • Data odpustu: uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata
  • Wieczna adoracja: 12 października
  • Msze św.:  w tygodniu –7.00, 18.00 (czw. 17.00), sobota –18.00, niedziela –7.00, 9.00, 11.00, 16.30.
  • Ulice: Dożynkowa, Gierymskiego, Gliwicka od 189, Jarzębinowa, Komisji Edukacji Narodowej, Książenicka, Lisia, Magnolii, Morwowa, Okrężna, Podgórna, Podhalańska, Poloczka, Północna, Pszenna, Sienna, Skowronków, Turystyczna, Wieżowa, Wiosny Ludów, Wiślana, Wypoczynkowa, Za Wiaduktem.
  • Miejscowości wchodzące w skład parafii:  Golejów,  Grabownia
  • Cmentarz: parafialny

Małgorzata Sarapkiewicz