Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 22 (290) Data wydania: 29.05.12

Moik dla panien

Kultywacja dawnej śląskiej tradycji w opowieściach.

ADAMOWICE. Mieszkańcy sołectwa wraz z przedstawicielami Stowarzyszenia Lyskor wzięli udział w spotkaniu, które miało przypomnieć zapomnianą tradycję obrzędu zwanego moik.

Spotkanie odbyło się w sali Przedszkola w Adamowicach, a udział w nim wzięli dorośli i dzieci. Impreza rozpoczęła się opowiadaniem Agnieszki Rusok z Pstrążnej. Gawędziarka przedstawiła opowieść o moiku, czyli starym obrzędzie przeprowadzanym w maju. Nie dziwi fakt, że pani Agnieszka otrzymała gromkie brawa. Już nie raz zdobywała laury w konkursach gawędziarzy, również w Teatrze Ziemi Rybnickiej. Po jej opowieści, przed publicznością wystąpiły dzieci, prezentując przedstawienie teatralne i pokaz taneczny. Po tych punktach programu goście zostali zaproszeni na poczęstunek chlebem ze smalcem, ciasteczka mi oraz specjalnie przygotowaną na tę okazję kiełbasą z grilla. – Moik to obrzęd odprawiany z początkiem maja na wsiach. Młodzieńcy przygotowywali specjalne gałązki, przystrojone kwiatami i stawiali je na ganku panien. Kiedy dziewczyny wstawały rano od razu sprawdzały jaki moik został postawiony u nich. Jeżeli moik był piękny i kolorowy, znaczyło to, że dziewczyna ma powodzenie. Jeżeli natomiast moik był brzydki, postrzępiony i przypominał wiedźmę, oznaczało to, że dziewczyna ma opinię femme fatale, bawiącej się młodzieńcami – mówi Helena Serafin, prezes Stowarzyszenia Lyskor, które zorganizowało spotkanie. Najbliższą imprezą Lyskoru będzie Noc Świętojańska, która tradycyjnie już odbędzie się pod koniec czerwca na stawach w Pstrążnej. Nie zabraknie tańców przy ognisku, słuchania opowieści, palenia ziół, puszczania wianków na wodzie oraz szukania kwiatu paproci o północy.

(ska)