Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 36 (304) Data wydania: 04.09.12

Ćwierć wieku czekali na parafię i kościół

Prezentujemy rybnickie parafie. Parafię św. Maksymiliana Kolbego w Szczerbicach erygowano w 1985 roku

SZCZERBICE. W tym roku szczerbicka parafia obchodzi 28 lat i jest jedną z młodszych w gminie Gaszowice. Dzisiaj swoim zasięgiem obejmuje Gaszowice i Piece. Liczy ponad 2,1 tys. parafian i należy do dekanatu pszowskiego.

Długa droga do własnej parafii

Zanim w Szczerbicach powstała samodzielna parafia miejscowość kilka razy zmieniała swoją przynależność parafialną. Początkowo należała do Lysek, potem do Radoszów, by na koniec znaleźć się w parafii Gaszowice. O utworzenia w Szczerbicach osobnej parafii oraz wybudowania we wsi własnego kościoła mieszkańcy myśleli od początku lat 60. Pomysł rzucił ówczesny proboszcz z Gaszowic ks. Franciszek Konieczny – kolega ze studiów papieża Jana Pawła II. Ponieważ były to czasy niezbyt przyjazne dla budowy kościołów w Polsce, mieszkańcy Szczerbic o świątyni musieli zapomnieć na najbliższe ćwierć wieku. Kuria wprawdzie czyniła starania w tej sprawie u władz państwowych, ale zgody nie dostała. Nadzieja w serca mieszkańców Szczerbic wróciła dopiero w latach 80.  Nie mogąc doprosić się zgody na budowę kościoła wystarano się o zezwolenie na budowę kaplicy mszalnej. Jej budowniczym w 1984 roku został gaszowicki wikariusz ks. Jan Henczel. Dodatkowo miał też wybudować we wsi zaplecze katechetyczne.

Bogu na Chwałę, ludziom na pożytek

Kaplica stanęła w centrum wsi, na górce przy ul. Piaskowej i dała początek przyszłej szczerbickiej świątyni. Jej patrona, który później został też patronem kościoła wybrali sami mieszkańcy. Ks. Henczel decyzje tę pozostawił mieszkańcom, którzy mieli do wyboru dwa wezwania – Miłosierdzie  Boże oraz  św. Maksymiliana Kolbe. Wierni zdecydowali, że najpierw kaplicy a potem nowemu kościołowi patronować będzie św. Maksymilian Kolbe. Tuż po wyborze we wsi rozpoczęto przygotowania do budowy kościoła. Kościół wręcz rósł w oczach, bo codziennie na placu budowy pracowało po kilkudziesięciu mieszkańców. Siedem lat później, 16 października 1991 roku szczerbicki kościół poświęcił biskup katowicki Damian Zimoń. W trakcie uroczystości w ołtarzu głównym umieszczone zostały relikwie nieznanych męczenników z pierwszych wieków chrześcijaństwa a na ścianie kamień węgielny pochodzący z grobu św. Piotra, który w październiku 1985 roku poświęcił papież Jan Paweł II. W kościele swoje miejsce znalazły też relikwie św. Maksymiliana. Na nabożeństwa i święta wiernych zwołuje dźwięk trzech dzwonów: św. Maksymilian, Matka Boża oraz Serce Pana Jezusa. W 1992 roku mieszkańcy Szczerbic doczekali się też własnego cmentarza parafialnego.

Proboszczów trzech

Szczerbicka parafia w całej swojej historii miała trzech proboszczów. Pierwszym został ks. Jan Henczel (1985–1996), budowniczy kaplicy i kościoła. Duchowny służył swoim parafianom aż do roku 1996. W 2004 roku pierwszy szczerbicki proboszcz przeszedł na rentę, a potem emeryturę i zamieszkał w Dębieńsku. Po nim do parafii przeszedł ks. Stefan Doleżych (1996–2010).  Parafianie wspominają go niezwykle ciepło. Jako człowieka bardzo skromnego, cichego i spokojnego. Był pomysłodawcą wielu inicjatyw, angażował się w działalność charytatywną, opiekował paniami z zespołów charytatywnych. Bardzo pomagał dzieciom – m.in. organizując dożywianie najmłodszych czy też wspomagając organizację zielonych szkół. – Dobrze czuł się między ludźmi, nigdy się nie wywyższał i nie robił różnicy, że on jest kapłanem. Czasem to nawet można było odnieść wrażenie, że nie chce się wyróżniać i jakby „trochę trzyma się na uboczu”. To był dobry człowiek, taki swój, nasz – mówią szczerbiczanie. Kapłan zmarł nagle w 2010 roku, a w ostatniej drodze towarzyszyła mu cała wieś. Od 2010 roku funkcję proboszcza w Szczerbicach sprawuje ks. Henryk Kieras. Mieszkańcy aktywnie udzielają się w różnych grupach. Przy parafii działają m.in.: Rycerstwo Niepokalanej, Dzieci Marii, Apostolstwo Dobrej Śmierci, grupa młodzieżowa oraz ministranci. Parafia redaguje i wydaje biuletyn zawierający rozważania religijne na tematy aktualne, związane z kościołem, ogłoszenia duszpasterskie dotyczące parafii oraz intencje mszalne. Przepiękne otoczenie kościoła i porządek to zasługa parafian.

Małgorzata Sarapkiewicz

 

Parafia św. Maksymiliana Kolbe w Szczerbicach (gmina Gaszowice) – metryczka

  • Adres, kancelaria: ul. Piaskowa 1B, 44–293 Gaszowice
  • Kontakt: tel. 32/430–55–26, e–mail: szczerbice@archidiecezja.katowice.pl, strona internetowa: brak
  • Proboszcz: ks. Henryk Kieras
  • Liczba parafian: 2105
  • Odpust parafialny: niedziela przed 15 sierpnia
  • Wieczna adoracja: 11 listopada
  • Msze święte: w tygodniu –poniedziałek, środa i piątek godz.6.30, wtorek i czwartek godz.18.00 (XI–III godz.17.00), sobota –godz.18.00 (XI–III godz.17.00), w niedzielę – godz.7.00, godz. 9.00 i godz.11.00
  • Inne miejscowości: Gaszowice (część), Piece (część)
  • Ulice: Biernackiego, Bühler A. ks, Fabryczna 1–26, Górska 1–11, Graniczna 51–63, Krótka, Jerozolimska 1–17, Leśna, Łączna, Nowa, Piaskowa, Rybnicka od 37, Radoszowska, Stara, Sumińska, Szkolna.
  • Cmentarz: parafialny
  • Dekanat: Pszów