Raj dla kinomanów, czyli Konfrontacje Filmowe
W Rybniku od wielu lat można zobaczyć bogatą paletę dobrych i ambitnych filmów. Dzieje się to za sprawą działalności Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Ekran”. Dotychczas w ciągu 49 lat pracy klubu pokazano filmy z 77 krajów.
We wrześniu w ramach DKF „Ekran” w Rybnickim Centrum Kultury zobaczymy jeszcze dwa filmy. Pierwszy to „Dokąd teraz” w reżyserii Nadine Labaki. To ciepła i zabawna opowieść o tym, że na każdy męski konflikt można znaleźć kobiecy sposób. Takla, Yvonne i Amale żyją razem ze swoimi rodzinami w niewielkiej libańskiej wiosce. Kiedy w ich kraju wybucha wojna domowa, postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce. Choć dzieli je religia i zwyczaje, mają wspólny cel – okiełznać męski testosteron, przynajmniej na lokalną skalę. „Dokąd teraz” obejrzymy 17 września o godz. 19.00. W ostatni poniedziałek września (24.09) również o godz. 19.00 na ekranie zaprezentowany zostanie film biograficzny „Żelazna dama”. Królów było wielu, Żelazna Dama tylko jedna. Miała piskliwy głos, własny pogląd na każdy temat i niezwykły tupet. Jedną z najbardziej wpływowych postaci świata wykreowała Meryl Streep, za co otrzymała Oscara od Akademii Filmowej oraz Złoty Glob.
Piękne opowieści
Jedną z cyklicznych imprez DKF są od 19 lat Konfrontacje Filmowe. Zawsze w październiku i listopadzie prezentowane są pozycje dla widzów, którzy poszukują w kinie głębokich wrażeń i refleksji. Filmów, które zmuszają do przemyśleń, a jednocześnie prezentują wysoki poziom artystyczny. To gwarantują widzom organizatorzy konfrontacji również w tym roku. – Zarząd przygotował 16 tytułów, które tradycyjnie będą pokazywane w ramach ośmiu ustalonych tematów. Na przykład temat „A życie płynie dalej” przyniesie dwa niezwykłe filmy. Zjawiskowy dokument Wernera Herzoga pt. „Szczęśliwi ludzie. Rok w tajdze” oraz piękną opowieść o dojrzewaniu i inicjacji młodzieńca w dalekiej, pięknej Laponii pt. „Wilk” – informuje Wojciech Bronowski, prezes DKF „Ekran”.
Miłość, zdrada, kontrowersje
W ramach tematu „Literatura i film” (projekcja z okazji Rybnickich Dni Literatury) pokazany zostanie dramat czeskiego pisarza Ladislava Fiksa „Palacz zwłok”. Drugim tytułem będzie emocjonujący obraz oparty na wątkach twórczości Szekspira „Koriolan”, ukazujący walkę o Rzym. Akcja została przeniesiona w realia współczesności, a główną rolę brawurowo odtwarza Ralph Fiennes, jednocześnie będąc reżyserem filmu. Temat „Poszukiwanie szczęścia” przyniesie dwa ciekawe filmy. Będą to „Raj. Miłość” produkcji austriackiej oraz amerykańsko-hinduski „Hotel Marigold”. Oba mówią o poszukiwaniu szczęścia przez kobiety i ich rozczarowaniach. Będą również tematy „Obyczajowe kontrowersje”, „Wzruszenia i radość życia” oraz m.in. „Filmy o których się mówi”.
Filmy z 14 krajów
W otwarcie konfrontacji 1 października o godz. 18.00 organizatorzy zapraszają na polską prapremierę włoskiego obrazu Pupi Avatiego pt. „Dziewczyny o wielkich sercach” oraz polską komedię w stylu słynnego „Rejsu” z plejadą znakomitych polskich aktorów pt. „Nie ten człowiek”. – Na zakończenie 26 listopada dystrybutor Gutek Film z Warszawy zaprasza na pokaz zdobywcy Złotej Palmy w Cannes, filmu „Miłość” ze znakomitymi kreacjami Jean-Louis Trintignanta, Emmanuelle Riva i Isabelli Huppert. Reżyserem filmu jest Michael Heneke, twórca „Białej wstążki”. Drugim tytułem będzie komedia pełna pomyłek i nieporozumień oraz ukrywanych pragnień pt. „Siostra twojej siostry”. W ramach konfrontacji pokażemy 16 tytułów z Polski, Austrii, Niemiec, Francji, Rosji, Indii, USA, Norwegii, Belgii, Włoch, Wielkiej Brytanii, Czech, Szwecji i Hiszpanii – zapowiada Wojciech Bronowski. Wszystkie pokazy w ramach konfrontacji odbywać się będą o godz. 18.00.
(ska)