Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 38 (306) Data wydania: 18.09.12

Najważniejsze nie straszyć dzieci dentystą

Małgorzata Mikołajec, rybnicka stomatolog radzi co zrobić, aby uchronić dzieci przed próchnicą.

Przedszkolaki w Polsce mają częściej próchnicę niż ich rówieśnicy w Wietnamie, Ugandzie czy RPA. Z danych ministerstwa zdrowia wynika, że przeszło 86,9 proc. sześciolatków choruje na tę chorobę. – W Polsce problemem jest brak profilaktyki. A wszystko związane jest z małą świadomością rodziców – mówi Małgorzata Mikołajec, rybnicka stomatolog.

Najważniejsza profilaktyka

Według niej dbać o zęby swoich pociech powinniśmy od momentu, kiedy dziecko zaczyna przyjmować pokarmy pochodzenia zewnętrznego. – Dopóki dziecko karmione jest przez matkę piersią, nie ma problemu. W momencie kiedy zaczynamy podawać mleko w proszku, różnego rodzaju zupki, musimy już zacząć pielęgnować jamę ustną dziecka. Jeżeli niemowlak ma np. 7 miesięcy wystarczy przeprowadzić kosmetykę jamy ustnej używając rumianku. Roczne dzieci mogą już używać szczoteczek do mycia zębów. Oczywiście w przypadku kiedy ząbki już się wyrżnęły – twierdzi Małgorzata Mikołajec. Dodaje również, że im wcześniej zaczniemy wyrabiać u dzieci nawyk mycia zębów po każdym posiłku, tym lepiej.

Matki profilaktykę, która ochroni ich pociechy przed próchnicą mogą już rozpocząć podczas ciąży. – Dzieci matek, które odpowiednio odżywiają się podczas ciąży na pewno będą mniej skłonne do chorowania na próchnicę. Warto więc zainteresować się właściwą dietą – radzi rybnicka stomatolog i  kontynuuje: – Nie można również lekceważyć zębów mlecznych. Należy monitorować, czy nie dzieje się coś złego. Jeżeli zauważymy nawet mały ubytek, od razu należy udać się do stomatologa. Nie czekać aż ząb zacznie boleć. To podstawowy błąd. Rodzice często lekceważą tę sytuację twierdząc, że dziecko jest za małe, że mleczak w końcu wypadnie – stwierdza.

Najgorsze słodycze

Jest kilka ważnych czynników, które prowadzą do powstania próchnicy. – Bakterie, cukry, podatność zębów oraz czas działania  to główne elementy, które powoduję powstanie próchnicy. Na niektóre elementy mamy wpływ, na niektóre nie. Musimy unikać sytuacji, w której dziecko zje słodycze i nie umyje zębów. Cukry są bowiem pożywką dla bakterii wywołujących próchnicę – tłumaczy stomatolog. Radzi również, aby przeszkolić w tym zakresie babcie i dziadków. Jeżeli dadzą wnukowi lizaka, niech potem dopilnują żeby umył zęby. Będzie to z korzyścią dla wszystkich.

Rozwiązania, które prowadzą do uniknięcia próchnicy nie wydają się być skomplikowane. Potrzeba trochę świadomości i konsekwencji. – Niestety rodzice często nie mają pojęcia jak dbać o uzębienie dzieci. To wynika z wielu powodów. Sami nie byli edukowani w tym temacie. Dentysta kojarzy im się źle, więc wolą tego tematu nie poruszać – stwierdza Mikołajec. A to prosta droga do problemów. Rzeczą, która może pomóc to lakowanie i lakierowanie  zębów mlecznych. – Wiadomo, że wiąże się to z jakimiś kosztami. Ale czasem lepiej zapłacić za profilaktykę, która w efekcie i tak jest tańsza niż późniejsze skomplikowane leczenie – zapewnia stomatolog.

Nie straszyć dzieci

Dostępność do stomatologów jest dość duża, mimo to, po raporcie ministerstwa zdrowia rozgorzała debata, czy do szkół nie powinny wrócić gabinety stomatologiczne. – Nie wiem jakby miałoby to wyglądać. Pracowałam kiedyś w szkole i nie było to optymalne rozwiązanie. Z gabinetów, które kiedyś były nic już nie pozostało. Kto pokryje koszty ich wyposażenia? – pyta rybniczanka. Wspomina też, że dzieci same, bez rodziców niechętnie korzystały z gabinetów. Aby to zmienić rodzice muszą wystrzegać się opowieści z cyklu dentysta-sadysta. – To duży problem. Przecież dziecko, które przychodzi do gabinetu i od razu boi się tego co je czeka, musiało słyszeć, że wizyta u stomatologa to coś strasznego. Samo tego nie wymyśliło. A przecież nie musi tak być. Obecnie technika i środki znieczulające ograniczają ból do minimum. Wszystko zależy od tego, kiedy przychodzimy do gabinetu – tłumaczy pani stomatolog. Radzi też, aby skorzystać z wizyty adaptacyjnej. – Dobrym rozwiązaniem jest wizyta w gabinecie, polegająca na zapoznaniu się z tym, co tam się dzieje. Dzieciom prezentuje się sprzęt, obrazowo opowiada do czego służy, można przewieźć je na fotelu. Taka wizyta adaptacyjne na pewno korzystnie wpłynie na cały proces dbania o zęby. Zniknie strach przed stomatologiem. Najważniejsze jednak to wytworzenie u dziecka nawyku mycia zębów po każdym posiłku. Wtedy wizyty u stomatologa będą czystą przyjemnością – zapewnia Małgorzata Mikołajec, stomatolog lecząca rybnickie dzieci.

Marek Pietras


Próchnica zębów – bakteryjna choroba zakaźna tkanek twardych zęba objawiająca się demineralizacją substancji nieorganicznych i następnie proteolizą substancji organicznych z powodu działania kwasów wytworzonych przez bakterie w płytce nazębnej w wyniku metabolizmu cukrów.