Kultura
Powiat
Ekstremalnie w Multikinie
18 października o godz. 19.00 dokument o sportach ekstremalnych w Multikinie. W kinach sieci Multikino w całej Polsce, także w Rybniku, odbędzie się jedyny w Polsce pokaz pierwszego na świecie filmu dokumentalnego o sportach ekstremalnych „X–Games” w 3D. Film „X–Games” 3D został zrealizowany w 2008 roku podczas znanych na całym świecie „igrzysk sportów ekstremalnych” – X–Games. W 2009 roku w USA film był wyświetlany w kinach tylko przez jeden tydzień i zarobił w tym okresie ponad milion dolarów. Teraz po raz pierwszy mamy okazję zobaczyć go na wielkim kinowym ekranie w Europie. W trwającym ponad półtorej godziny dokumencie o sportach ekstremalnych wystąpiły same gwiazdy poszczególnych dyscyplin: Bob Burnquist (deskorolka, na zdj.), Ricky Carmichael (Motocross), Kyle Loza (FMX), Travis Pastrana (FMX, Rallycross), Danny Way (deskorolka), Shaun White (snowboard i deskorolka), Dave Mirra (BMX), Bucky Lasek (deskorolka), oraz legendy: Tony Hawk (deskorolka) i Mat Hoffman (BMX) i inni. Bilety do nabycia w kasach multikina oraz na multikino.pl.
Kontrowersje na Konfrontacjach
22 października o godz. 18.00 DKF „Ekran” zaprasza do Rybnickiego Centrum Kultury na kolejne konfrontacje. Tym razem widzowie będą mogli obejrzeć dwa filmy w temacie „Obyczajowe kontrowersje”. Pierwszym prezentowanym obrazem będzie austriacko–niemiecki dokument „Chwała dziwkom”. Kobiety pracujące od wieków. Erotyka czysta biologicznie. Wybitny dokument przełamujący dotychczasowe schematy. Drugim filmem będzie „I love you Phillip Morris”. Klasyczna komedia o uczuciu dwóch mężczyzn bez taniej sensacji, o ich ucieczce z więzienia, wielu szalonych przygodach.
Efekty pleneru w Browarze
„Galeria w Browarze” mieszcząca się w rybnickim Focus Mall prezentuje nietuzinkową wystawę prac plenerowych, które powstały w ramach piątej edycji projektu „Sztuka Łączenia”. Na 2. piętrze eksponowane są dzieła artystów z Polski i Czech, którzy w trakcie tegorocznych Dni Rybnika stworzyli unikatowe obrazy malarskie i fotograficzne. Ilu artystów tyle indywidualnych spojrzeń na przestrzeń i otoczenie Rybnika, jednak wśród fotografii wyróżniają się ujęcia lotnicze czy wertykalizm bazyliki, zaś prace plastyczne zdominowała głównie architektura sakralna. Projekt zrealizowany został przez Grupę Artystyczną Konar, dzięki dofinansowaniu ze środków publicznych Miasta Rybnika, a wzięli w nim udział: Ewa Scheicht, Anna Cyran–Polnik, Elżbieta Prucnal, Krystyna Misala, Elżbieta Ostrowicka, Celina Motyka, Jirina Barteckova, Beata Rzaczek, Karla Javorek, Adam Zart, Aleksander Fros, Karol Pawlas, Dariusz Zawadzki, Jiri Jaworek, Frantisek Szymonik, Jindriska Ruzickova. Plenerowiczom jak co roku towarzyszyła twórcza i życzliwa atmosfera, która pozwoliła na stworzenie wyjątkowej wystawy. Prace można podziwiać do końca października.
Dni Literatury z Portem Sztuki
Port Sztuki poleca serdecznie 43 Rybnickie Dni Literatury, w ramach których każdy znajdzie coś wyjątkowego dla siebie. W czwartkowy wieczór (18 października godz.19.00) zapraszamy do Teatru Ziemi Rybnickiej, na którego deskach wystąpi Teatr Tańca Wahadło (na zdj.) w rytm muzyki Tomasza Manderli w projekcie „MAMROMIRONCZENIE”, zaś 16 i 17 października zapraszamy na poetyckie wieczory, które odbędą się w Klubie Paleta. Również ?16 października godz. 19.00 na deskach TZR zagości rybnicka artystka–reżyser Joanna Grabowiecka importowana prosto z Warszawy z spektaklem „AKACJE I CYNAMON. MONTAŻE” – Na podst. korespondencji i prozy Brunona Schulza, Zofii Nałkowskiej, Debory Vogel, Józefiny Szelińskiej, Romany Halpern, Anny Płockier oraz książki „Regiony wielkiej herezji” Jerzego Ficowskiego.