Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 48 (316) Data wydania: 27.11.12

RANKING – rybnickie ścieżki rowerowe w fatalnym stanie

Magazyn branżowy „Rowertour” opublikował niedawno ranking ścieżek rowerowych, jakimi dysponują polskie miasta. W kategorii miast powyżej 100 tys. mieszkańców Rybnik znalazł się na... przedostatnim miejscu.

Mogło być gorzej?

Dla miesięcznika „Rowertour” punktem odniesienia nie była jedynie jakość utrzymania samych ścieżek rowerowych. Redaktorzy przyjrzeli się także, czy w miastach znajdują się tzw. kontrapasy dla rowerów, czy miłośnicy jednośladów mogą np. wjechać na rynek. Autorzy rankingu zerknęli również do miejskich budżetów, by sprawdzić, ile miasta wydają na ścieżki rowerowe, jak często je modernizują, jak reagują na wnioski mieszkańców w tej sprawie. Okazuje się, że w Rybniku nie jest najgorzej. Jest jednak prawie najgorzej – miasto zajęło przedostatnie miejsce, wyprzedzając jedynie Bielsko-Białą. Z 41 miast biorących udział w rankingu w czubie znalazł się Gdańsk. Po nim Słupsk, Wrocław, Olsztyn i jedyny przedstawiciel Śląska w tej części tabeli – Chorzów. Stolica województwa – Katowice – otwiera trzydziestkę. Później już Bytom, Sosnowiec, Gliwice, Ruda Śląska, Zabrze i Rybnik właśnie, drugie najgorsze pod względem jakości ścieżek rowerowych miasto w województwie śląskim. Jednocześnie drugie najgorsze pod tym względem w kraju.

Wiemy, że jest wiele do zrobienia

Rybnicki magistrat wydaje się być rankingiem nieco zawstydzony. Miasto zwykło przecież wszystkie swe wyniki w podobnych zestawieniach publikować i ogłaszać. W tym jednak wypadku rzecznik urzędu miasta przyznaje bez bicia: - Mamy pełną świadomość, że w tej dziedzinie jest w naszym mieście wiele do zrobienia – mówi Lucyna Tyl.

Powodów takiego stanu rzeczy szukać można niemal wszędzie – od popularności poruszania się po rybnickich ścieżkach, która z roku na rok spada (ciekawe, czy jest to wynikiem ich pogarszającego się stanu właśnie), po coraz gorsze i mało racjonalne finansowanie prac remontowych na tychże ścieżkach. Magistrat głównego winowajcę widzi jednak nie w sobie, lecz w wandalach. – Warto pamiętać, że znaczna część tras rowerowych w Rybniku została wytyczona na terenie lasów państwowych, zatem naturalną koleją rzeczy, część oznakowania ulega zniszczeniu na skutek wycinki drzew, w związku z prowadzoną gospodarką leśną. Niestety wiele ścieżek rowerowych w naszym mieście pada ofiarą wandali: dewastowane są tablice informacyjne, giną metalowe tabliczki i drogowskazy, traktowane jako „trofeum” z wycieczek do lasu, sporo znaków jest zamalowywanych – wspomina Lucyna Tyl. Rzecznik magistratu przypomina jednocześnie, że urzędnicy mają „wiele pozytywnych opinii o naszych ścieżkach rowerowych, od ich użytkowników”. Szkoda tylko, że te opinie – użytkowników właśnie – nie idą w świat, nie pojawiają się w rankingach i nie świadczą o naszym mieście. Użytkownicy przyjezdni jednak opinie mieli skrajnie negatywne.

Rybniczanie mają na terenie miasta do przejechania ok. 150 km tras rowerowych. Od pewnego czasu całkiem sławnych – to w końcu drugie najgorsze ścieżki rowerowe w kraju.

(mark)