Wybory na finiszu
CZERWIONKA-LESZCZYNY. Wszystkie dzielnice i większość sołectw Czerwionki-Leszczyn maja już nowe rady. Swoich przedstawicieli do lokalnych rad muszą wybrać jeszcze mieszkańcy dwóch sołectw.
Przegędza i Bełk to miejscowości, które zakończą listopadowe wybory nowych władz w sołectwach i dzielnicach. W Przegędzy, o tym kto przez najbliższe cztery lata zasiądzie w radzie, a kto zostanie sołtysem mieszkańcy zdecydują 27 listopada o godz. 17.00 w miejscowej podstawówce. Bełkowianie natomiast radnych i sołtysa wybierać będą 29 listopada o godz. 18.00 również w miejscowej szkole.
Karolinka z radą
O 15 miejsc w radzie dzielnicy Czerwionka – Karolinka biło się 17 kandydatów. Ostatecznie mieszkańcy wybrali: Bożenę Drzęślę, Józefa Szczekałę, Grażynę Gańko, Marię Kornak, Jana Tokarza, Bernarda Ogiermana, Elżbietę Grajner, Iwonę Jantas, Irenę Latacz, Danutę Marcol, Marka Zgryźniaka, Gabrielę Kalarus–Nowak, Rafała Roszko, Krzysztofa Szabonia i Konrada Tkocza. W wyborach wzięło udział ponad 140 mieszkańców. Jutro, 28 listopada nowa rada zbierze się na pierwszym posiedzeniu i wybierze spośród siebie przewodniczącego, szefa i członków zarządu.
Leszczyny Stare z pełną radą
Bardzo spokojnie przebiegały wybory w Leszczynach Starych. 89 mieszkańców zdecydowało, że przez najbliższe cztery lata o interesy dzielnicy będzie dbała dziewięcioosobowa rada w składzie: Leszek Salamon, Andrzej Budny, Edward Szczygieł, Henryk Siwica, Czesław Kajtoch, Krystian Palarz, Marek Wistuba, Jarosław Kurpanik i Grzegorz Zdrzałek. Bezprecedensowy wynik uzyskał Leszek Salamon, na którego głosowało 77 mieszkańców. Nowa rada ukonstytuowała się jeszcze tego samego dnia. Przewodniczącym rady został Grzegorz Zdrzałek, a jego z–cą Jarosław Kurpanik. Z kolei szefem zarządu rady dzielnicy Leszczyny Stare wybrano Leszka Salamona, jego z–cą Krystiana Palarza, a członkiem zarządu Henryka Siwicę. Jak powiedział nam przewodniczący zarządu Leszek Salamon priorytetem rady w nowej kadencji będzie dokończenie remontu szkoły podstawowej, a po jego zakończeniu budowa placu zabaw dla dzieci. – Zajmiemy się też sprawą utwardzenia bocznych dróg, bo choć dzielnica ma kanalizację z prawdziwego zdarzenia, to wciąż ma najwięcej dróg nieutwardzonych. Nasze działania skupią się też na usprawnieniu komunikacji w rejonie skrzyżowania ulic Czereśniowej, Armii Krajowej i ks. Pojdy oraz skrzyżowania na Szczotkach – mówi Leszek Salamon.
Dogrywka na Osiedlu
Do samego końca nerwowo było na wyborach w dzielnicy Leszczyny – Osiedle. O 9 miejsc walczyło tu 19 kandydatów. W Domu Działkowca stawiło się blisko 130 mieszkańców. Po godz. 20.00 okazało się, że dwójka kandydatów – Arkadiusz Stasiak oraz Grzegorz Swinka – uzyskała taką samą ilość głosów i trzeba było zrobić dogrywkę, którą wygrał ten drugi różnicą sześciu głosów. Ostatecznie nową radę Leszczyn – Osiedla tworzyć będą: Artur Szwed, Andrzej Jarmundowicz, Waldemar Mitura, Artur Sola, Stanisław Usarek, Aleksander Furmanek, Stefan Palarz, Teresa Szwed i Grzegorz Swinka. Jeszcze w listopadzie nowa rada spotka się, by wybrać władze.
W sołectwach spokój
Emocji ani „zamieszek” nie było w Szczejkowicach i Palowicach. Ponad 190 szczejkowiczan spośród dwóch kandydatów do fotela sołtysa – Damiana Jankowskiego i Ryszarda Bluszcza wybrali tego ostatniego. Urzędujący sołtys Ryszard Bluszcz otrzymał 112 głosów. Do rady sołeckiej kandydowało 15 osób, z których wybranych zostało 10. W najbliższych czterech latach będą to: Janusz Kaczmarczyk, Marian Gorol, Adrian Śleziona, Izabela Tesluk, Henryk Fuchs, Waldemar Figula, Mirosław Krupa, Ilona Radecka, Halina Piątek i Krystian Goldman. Na pierwszym posiedzeniu rada zbierze się po nowym roku. W Palowicach 82 mieszkańców miało do wyboru 13 radnych i sołtysa. Kandydatów na radnych było 17. Mieszkańcy zdecydowali, że interesów wsi pilnować będą: Jolanta Smorzyk, Wojciech Górecki, Andrzej Grzegorzek, Bronisław Owczorz, Henryk Grzegorzek, Łukasz Dyrda, Elfryda Grzegorzek, Marcin Karwot, Henryk Paszek, Eugeniusz Grzegorzek, Damian Musiolik, Maria Szafraniec i Piotr Kaczmarczyk. Najmniejszych problemów palowiczanie nie mieli z wyborem sołtysa. Kandydowała tylko jedna osoba, urzędujący sołtys Bernard Strzoda, który zebrał 79 głosów. Będzie to jego 5 kadencja na stanowisku gospodarza wsi. Na pierwszym posiedzeniu nowa rada w Palowicach planuje spotkać się z początkiem grudnia. – Nasze priorytety w nowej kadencji to nowa sala gimnastyczna przy szkole podstawowej i dalsze zagospodarowanie centrum Palowic – komentuje sołtys Strzoda.
(MS)