Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 48 (316) Data wydania: 27.11.12

Secesja to dziś trudna sprawa

JEJKOWICE, JANKOWICE. Podczas, gdy ważą się przyszłe losy Jankowic, bo referendum w sprawie odłączenia miejscowości od gminy Świerklany zbliża się wielkimi krokami, z Antonim Szulikiem z Jejkowic rozmawiamy, czy odłączenie może przynieść korzyści.

Antoni Szulik był jednym z pomysłodawców odłączenia ówczesnego sołectwa Jejkowice od gminy Gaszowice, niecałe 20 lat temu. Jak mówi, dziś widać, że było to dobre posunięcie. – W 1990 roku, kiedy powstały samorządy, Jejkowice jako największe sołectwo miało prawo do 7 mandatów w radzie gminy. Myśmy po stronie dochodów gminy uczestniczyli w jednej trzeciej, a nie potrafiliśmy wywalczyć nic ze względu na układ w radzie. Byliśmy totalnie ogrywani. Odłączenie się Jejkowic było najkorzystniejszym dla nas wyjściem, a jednocześnie możliwym. Z naszej parafii pochodził działacz RAŚ, Paweł Musioł. Był to rząd Hanny Suchockiej. Szefem Urzędu Rady Ministrów był Jan Maria Rokita. Wtedy o naszym podziale nie decydowało ministerstwo administracji, tylko Jan Maria Rokita. Nie mając tam naszego posła, pewnie by się to nie udało, a udało się to też innym. Kornowac odłączył się od Lysek, gdzie powstała nowa gmina. Udało się nam w układzie jednosołeckim. Nie udało się miejscowości Radzionków odłączyć się od Bytomia, ale oni ponowili wniosek secesyjny i obecnie są samodzielni. Nie udało się Jankowicom i teraz znów o to walczą – mówi Antoni Szulik.

Głośno na zebraniach

Kiedy Jejkowice odłączyły się od Gaszowic, wszystko trzeba było tworzyć od nowa. – Na inauguracyjnej sesji było wielkie świętowanie, wybrano mnie przewodniczącym rady. Ale to był finał długiej walki. Antek Szulik nie potrzebuje nagłośnienia. Na zebraniach wrzeszczałem, aby nakłonić ludzi do opowiedzenia się „za” w referendum. Moim głównym argumentem było to, że samorządność jest najbardziej autentyczna, kiedy jest najbardziej lokalna. Nikt nie decyduje wtedy za nas bez nas. Na odłączeniu nie ugrałem nic, jak tylko zostanie przewodniczącym rady. Nie wepchnąłem nikogo do pracy w urzędzie, choć mógłbym. Mam czyste sumienie. W 2006 roku, mając 66 lat, powiedziałem, że koniec z tą przygodą. Raz się zaczęło i raz należy skończyć. Przyjdą młodzi. Zmiana pokoleniowa jest samoistna, a teraz nastąpiła zmiana dwupokoleniowa na stanowisku wójta – wspomina Antoni Szulik ze łzami w oczach, mówiąc, że pozostawił w urzędzie cząstkę życia.

Dzisiaj trudniej

Dziś pan Antoni ma 72 lata i jak zapewnia, nie chce już nic dla siebie. – Chcę tylko, aby nasza gmina Jejkowice była dobrze zarządzanym samorządem. Jankowice mają szansę, choć dziś jest o wiele trudniej niż w 1993 roku. W Jankowicach ogromnym problemem są szkody górnicze. Fakt, że są odszkodowania i kopalnia dokłada do budżetu dużo. Kiedy Jankowice się oddzielą, na początku nie będzie łatwo. Najważniejszy będzie sam fakt urządzenia urzędu, aby gmina zaczęła pracować. My wkalkulowaliśmy sobie to, że urząd będzie pochłaniał dużą część budżetu, mieszkańcy Jankowic muszą mieć tego świadomość, jednak sami sobie będą decydować o swoich sprawach – podsumowuje Antoni Szulik. Referendum w gminie Świerklany zaplanowano na 6 stycznia 2013 roku, jednak bez głosu mieszkańców Świerklan, na pewno nie uda się osiągnąć zamierzonego celu, czyli większości głosów „za”.

Szymon Kamczyk