Powiatowe „Smaczki” roku
Oj działo się, działo w minionym roku. Jako, że chwila zwykle jest ulotna, a nie wszyscy Czytelnicy równie skrzętnie, jak my notują ciekawostki z życia publicznego, zatem postanowiliśmy wybrać i przypomnieć te najciekawsze.
Przedszkole gotowe i puste
Po wprowadzeniu ministerialnych przepisów, dotyczących uczęszczania do pierwszej klasy dzieci sześcioletnich, gmina Gaszowice „nie marnując” czasu zabrała się za budowę nowego przedszkola w Szczerbicach. Kiedy budynek był już na ukończeniu, pójście szóstoklasistów do szkoły opóźniono. Teraz budynek jest gotowy i zamknięty.
Miała być podwyżka
Półtora tysiąca złotych to często miesięczne wynagrodzenie dla przeciętnego Polaka. Dla wójta Lysek taka kwota miała być noworoczną podwyżką, jednak projekt uchwały w tej sprawie został usunięty z programu sesji rady gminy. – Nie jestem inicjatorem tej sytuacji, bo nie ja sobie przydzielam wynagrodzenie. Moją sugestią było jednak, aby z tą sprawą się nie spieszyć. Spokojnie chodzę do pracy bez podwyższania wynagrodzenia od 2008 roku i normalnie do tego podchodzę – komentował wójt Grzegorz Gryt.
Ambitny budżet po raz pierwszy
Radni Jejkowic z początkiem 2012 roku wiedzieli już, że dochody budżetu gminy będą wyższe niż wydatki o ok. 366 tys. zł, co skutkowałoby brakiem konieczności zadłużania się gminy. Wójt gminy, Czesław Grzenia, wtedy jeszcze zapowiadał z uśmiechem kontynuację rozpoczętych inwestycji, a być może jeszcze wyższą nadwyżkę budżetu przy dotacji na budowę sali gimnastycznej. Na ostatniej w 2012 roku sesji 17 grudnia radni podjęli jeszcze uchwałę o zmianach w budżecie, w którym wypracowała się nadwyżka nieco ponad 100 tys. zł.
Warzyli ze starkami
W Świetlicy Środowiskowej w Nowej Wsi odbyła się seria spotkań dzieci z mieszkankami Nowej Wsi, które uczyły wychowanków wielopokoleniowych przepisów kulinarnych. Choć zajęcia kulinarne prowadzone są co tydzień, dla dzieci gotowanie z babciami było dużym przeżyciem. – Każde zajęcia kulinarne przynoszą wiele radości naszym wychowankom, choć często ważniejsze dla nich jest samo przygotowanie posiłku, niż konsumpcja – zapewnia Agata Kostka, kierownik świetlicy.
Rozwiązywali tajemnice zamku
Po wygraniu grantu z programu „Działaj Lokalnie” grupa lokalnych pasjonatów historii z Czernicy postanowiła przyjrzeć się historii zamku. Podczas kilku spotkań z mieszkańcami, godzin wywiadów z seniorami miejscowości, a nawet wyjazdu do Niemiec, udało się zebrać niezwykle bogaty materiał historyczny o życiu barnona Von Roth i późniejszych mieszkańców zamku, a także samych mieszkańców Czernicy. Pojawiła się także informacja, że zamek mógł łączyć z pobliską karczmą, a obecnie starym kościółkiem, tajemniczy tunel. Być może będzie to kolejna tajemnica do odkrycia. Z kolei podczas jesiennych spotkań mieszkańcy mieli okazję poznać historię kopalni, miejscowych krzyży i kapliczek, wiatraków oraz rzemieślników.
Laleczkami wsparli UNICEF
W Czernicy i Jejkowicach dzieci przygotowały wraz z rodzicami laleczki według określonego wzoru. Lalki miały przypominać dzieci z innych krajów, więc pojawili się Indianie, murzynki, Japonki, Hiszpanie z temperamentem oraz Eskimosi. Lalki zostały później sprzedane, a zysk został przekazany do organizacji UNICEF na zakup szczepionek dla dzieci w afrykańskim Sierra Leone.
Wójt odznaczony za obronność
Na samym początku lutowej sesji rady gminy Lyski odbyło się uroczyste wręczenie brązowego medalu za obronność wójtowi gminy Grzegorzowi Grytowi. Odznaczenia dokonał szef WKU w Rybniku, ppłk Andrzej Sygulski. Przy okazji wójt skierował słowa podziękowania dla strażaków-ochotników. – Zawsze podkreślam, że gdyby nie nasi strażacy ochotnicy, niejednokrotnie bylibyśmy w sytuacji podbramkowej. Nawet już w tym roku były pierwsze wypompowania wód z miejsc zalewowych – powiedział wówczas wójt, dziękując za medal.
Kardiolog opowiedział, jak żyć zdrowo
W remizie OSP odbyło się przedostatnie spotkanie ze specjalistą w ramach projektu „Aktywna jesień – zamiast nudy, sportowe trudy”, który zachęcił mieszkańców do zdrowego trybu życia. Tym razem o zdrowiu, a raczej chorobach, opowiedział dr Grzegorz Klimsza, który jest mieszkańcem Łukowa. Lekarz opowiedział m.in. o chorobach układu krwionośnego, w tym zawałach serca i udarach zwanych potocznie wylewami. Specjalista przybliżył uczestnikom projektu także zagadnienia związane z cukrzycą oraz odpowiedział na pytania.
Spalili marzannę i powitali wiosnę
Stowarzyszenie Lyskor znane jest z odświeżania zapomnianych zwyczajów. Tym razem po raz pierwszy odbyło się powitanie wiosny. Uczestnicy spotkania udali się nad stawy w Bogunicach, aby spalić symbol zimy – Marzannę. – My poprzez Lyskor po prostu kultywujemy stare zwyczaje, dzięki rozmowom ze starszymi osobami, które zachowały je w pamięci. Marzanna to symbol zła nazywany także Śmiertką, Śmierciuchą. Celem działania ludzi, którzy mieli już dosyć zimy, ciemności i złych rzeczy, było wyprowadzenie jej ze wsi. Marzanna była wynoszona, potem rozbierana, palona i puszczana z biegiem rzeki. Tam, gdzie nie było rzek, spalano ją do końca – wyjaśnia Helena Serafin.
Pokazali remizę od piwnicy po dach
W remizie ochotniczej straży pożarnej w Gaszowicach zorganizowane zostały dni otwarte dla wszystkich mieszkańców i sympatyków pożarnictwa. Dla najmłodszych przygotowano upominki. Dni otwarte wpisały się w obchody jubileuszowego roku w OSP Gaszowice. Dokładnie sto lat temu jednostka została oficjalnie założona przez naczelnika okręgu Józefa Siwca, który już dwa lata wcześniej kupił sikawkę ręczną. – Przez te trzy dni obserwowaliśmy duże natężenie zwiedzających, co jest bardzo pozytywnym odzewem na nasze zaproszenie – mówił prezes jednostki Szymon Korbel.
Złoty medal na okrągły jubileusz
Strażacy z Bogunic aż dwa dni świętowali okrągły jubileusz stulecia jednostki. W pierwszym dniu imprezy odbyły się zawody o puchar wójta, a w drugim dniu nadane zostały odznaczenia oraz odbył się festyn rodzinny. Straż pożarna w Bogunicach została założona w 1912 roku z inicjatywy ówczesnego wójta miejscowości Franciszka Jarząbka. Wtedy we wsi znajdowało się 50 zabudowań, w większości drewnianych. Na początku strażacy dysponowali ręczną sikawką, paroma bosakami i drabiną. Pierwszy samochód trafił do jednostki w 1969 roku. Był to żuk, który służył do 1991 roku, kiedy ochotnicy z Bogunic otrzymali nowego żuka. Obecnie w jednostce służy lublin III.
Defibrylator już w gimnazjum
W Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Jejkowicach odbyło się pierwsze szkolenie nauczycieli z pierwszej pomocy przedmedycznej i obsługi automatycznego defibrylatora zewnętrznego, który szkoła kupiła dzięki wsparciu i zaangażowaniu radnych oraz wójta. Pomysł zakupu defibrylatora zrodził się w głowach nauczycieli po tragicznym wypadku, kiedy w marcu 2011 roku w jejkowickim gimnazjum mimo szybko udzielonej pomocy zmarł 16-latek. Tragedia odbiła się echem wśród młodzieży i mieszkańców. Śmierć stała się bodźcem do realnego spojrzenia na kwestie pomocy przedmedycznej.
Roztańczeni Hiszpanie pokazali swój kraj
Efektem międzynarodowej współpracy jejkowickiego gimnazjum ze szkołami w programie Comenius była wycieczka na południe Europy. Spotkanie to miało miejsce w Hiszpanii, w miejscowości Oleiros, w prowincji La Coruna. W drodze do La Coruny grupa zatrzymała się w Madrycie, aby poznać historię i kulturę stolicy Hiszpanii. Był także pobyt w kilku innych miejscowościach ze słynnymi zabytkami.
Piecowski na podium w Bytomiu
Najlepszy męski głos gminy Gaszowice, czyli tegoroczny maturzysta Mateusz Piecowski znowu zdobywa laury. Tym razem młody talent wziął udział w 21. edycji Festiwalu Piosenki Poetyckiej „Kwiaty na kamieniach” w Bytomiu i jak zwykle oczarował jurorów. Jury w konkursie z 21 uczestników wyłoniło piątkę laureatów. Mateusz zajął trzecie miejsce.
Piece triumfowały w turnieju
W Łukowie Śląskim na terenie boiska sportowego odbył się III Turniej Sołecki, w którym udział, oprócz gospodarzy, wzięli reprezentanci Gaszowic, Czernicy, Szczerbic i Pieców. W ogólnej klasyfikacji pierwsze miejsce w Turnieju Sołeckim zajęła drużyna z Pieców pod dowództwem pani sołtys Gabrieli Oślizło. Drugie miejsce na podium zajęli mieszkańcy Gaszowic, trzecie Szczerbic. Na czwartym miejscu uplasowali się bardzo gościnni łukowianie, a ostatnia pozycja należała do Czernicy. Najlepsi zawodnicy w konkurencjach indywidualnych otrzymali nagrody ufundowane przez urząd gminy. Sołtysi zgodnie zapraszają na kolejny turniej, w 2013 roku.
Odkrywali tajemnice Kupalnocki
Misterium równonocy przyciągnęło tłumy pasjonatów tradycji. Postanowili je wskrzesić kilka lat temu działacze Stowarzyszenia Lyskor. Pomysł padł na podatny grunt, a również do obchodów święta wybrano nie byle jakie miejsce. Pstrąskie stawy Anny i Mariana Białeckich stały się świadkami wskrzeszenia tajemniczych obrzędów. Misterium Nocy Świętojańskiej Lyskoru odbyło się w zeszłym roku 23 czerwca. Nie zabrakło ogniska, palenia ziół, tańców przy ognisku oraz puszczania wianków, jak za dawnych czasów. Prócz tego, punktualnie o północy wszyscy biesiadnicy udali się na poszukiwanie mitycznego kwiatu paproci.
Zmarł wójt Jejkowic
Ok. godz. 3.00 w nocy z piątku na sobotę, 30 czerwca, w wyniku zawału serca zmarł wójt Jejkowic, Czesław Grzenia. Mieszkańcy miejscowości do teraz są wstrząśnięci tą tragiczną wiadomością. Czesław Grzenia w zeszłym roku obchodził 55. urodziny. Na swojej ostatniej sesji otrzymał absolutorium, co było zwiastunem nowego zapału do pracy. Choć wójtem był tylko przez dwa lata, samorząd znał od podszewki, będąc wieloletnim pracownikiem urzędu. Przez ostatnie dwa lata w gminie rozpoczęła się m.in. budowa nowej sali gimnastycznej, w tym roku ruszy budowa przedszkola. Tylu inwestycji na raz w jednym roku jeszcze w Jejkowicach nie było. Pogrzeb gospodarza Jejkowic odbył się w środę, 4 lipca, w kościele pw. Matki Boskiej Szkaplerznej i św. Piusa X w Jejkowicach.
Zamontowali kamery, by powstrzymać wandali
Teren przy obiekcie boiska, straży pożarnej i biblioteki w Jejkowicach wreszcie znalazł się pod należytym nadzorem. W obrębie budynku zamontowany został monitoring. Do wykonania i podłączenia instalacji w wyniku przetargu została wyłoniona firma z Rybnika. Koszt instalacji, jaki poniosła gmina to ok. 9400 zł. Zainstalowane zostały 4 kamery na ścianach budynku oraz rejestrator, który zapisuje obraz w czasie rzeczywistym na dysku twardym, w momencie, kiedy na obrazie wychwyci zmianę lub ruch z prędkością 25 klatek na sekundę dla każdej kamery.
Koło z nowym sztandarem
W roku 150-lecia działalności kółek i organizacji rolniczych, przy których działają koła gospodyń, nowego sztandaru dorobiło się KGW Szczerbice. Nadanie nowego sztandaru przebiegło bardzo uroczyście. Zaczęło się od poświęcenia proporca w miejscowym kościele, a po mszy, wszyscy w orszaku przeszli do budynku remizy, gdzie odbyły się dalsze uroczystości, uświetnione przez orkiestrę KWK Chwałowice. Szefowa koła, Janina Strzelec, podziękowała wszystkim sponsorom i dobrodziejom, którzy przyczynili się do ufundowania sztandaru, który nadali Renata Niedziela z Wojewódzkiego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych, sołtys Mieczysław Szymik i prezes Gminnego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych Damian Krauze.
Major z Pstrążnej odznaczony
Radni sejmiku województwa śląskiego przyznali najwyższe regionalne odznaczenie dla mieszkańca Pstrążnej – Antoniego Tomiczka, weterana II Wojny Światowej i uczestnika Bitwy o Anglię. Nadanie odznaczenia było okazją do wspomnienia historii mieszkańca Pstrążnej. Choć major Tomiczek rzadko udziela już wywiadów prasowych, zgodził się nam opowiedzieć o swoich dokonaniach i przygodach od Syberii, aż po działalność w Wielkiej Brytanii i w powietrzu nad Europą.
Panie chodzą przez leśne ostępy
Nordic walking zdobywa coraz szersze zainteresowanie w regionie. Co poniedziałek leśnymi szlakami na obrzeżach gminy kilkanaście pań i dwóch panów z kijkami trenuje swoją kondycję. W zajęciach udział może wziąć każdy, a wszystko dzięki dotacji z programu „Działaj Lokalnie”. W ramach otrzymanej dotacji udało się zakupić 15 par kijków, postawić tablicę informacyjną z mapą ścieżek i oznaczyć trasy na drzewach oraz wyszkolić instruktora. Na zakończenie projektu zorganizowano zawody nordic walking, w których udział mógł wziąć każdy zainteresowany.
Strażacy z trzech gmin ćwiczyli w Adamowicach
Gminny zarząd OSP w Lyskach zorganizował ćwiczenia, w których udział wzięli ochotnicy z jednostek gminy Lyski, Jejkowice oraz ze Szczerbic. Symulowany pożar wybuchł w Adamowicach. – Założenia staramy się przygotowywać w oparciu o nowe umiejętności i jednocześnie tak, aby odzwierciedlały zdarzenia, do których może dojść na terenie naszej gminy – mówił Stefan Strupowski, komendant gminny OSP w Lyskach.
Marek Bąk nowym wójtem
Dotychczasowy najmłodszy radny gminy Jejkowice Marek Bąk został wybrany nowym wójtem po śmierci Czesława Grzeni. Doświadczenie zdobyte w Urzędzie Skarbowym w Rybniku, studia prawnicze oraz dwuletni staż w radzie gminy powinny przydać się w rządzeniu samorządem. – Rewolucji nie będzie, pracownicy nie mają się czego obawiać. Zdaję sobie sprawę, że dla nich też jest to stres, bo przychodzi ktoś nowy. Muszę także poznać kierowników gminnych jednostek i poznać ich problemy – zapowiedział nowy wójt, który zrezygnował z zastępcy i otrzymał pensję w wysokości 7560 zł.
W warzywach tworzy dzieła sztuki
W małej miejscowości czasem można znaleźć ogromny talent. Tak jest w przypadku Dominika Bajera, który z warzyw i owoców tworzy dzieła sztuki. Choć carvingu, bo tak nazywa się jego pasja, nauczył się sam, już zdążył zdobyć tytuł mistrza Polski. – Na Mistrzostwach Polski Juniorów w Carvingu, które dobyły się w Gdańsku udało mi się zdobyć uznanie jurorów, a tym samym mistrzostwo. Na konkursie wyrzeźbiłem w arbuzie trójwymiarową rybę, która była nawiązaniem do Rybnika. Udało mi się dostać do ekipy reprezentacji Polski – powiedział Dominik.
Myśliwi świętowali na polowaniu
Koło Łowieckie „Jaźwiec” z Jejkowic zorganizowało polowanie na grubego zwierza w swoje święto. Koło liczy 28 myśliwych, jednak w ostatnim polowaniu udział wzięło ok. 30 osób. Myśliwi spotkali się przed godz. 9.00 przy domku myśliwskim nieopodal zalewu Gzel, by omówić zasady polowania. Przy tej okazji ślubowanie złożyło dwóch nowych członków koła.
Strażacy umieją ratować i będą tego uczyć
Ochotnicza Straż Pożarna z Czernicy w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Pomocy Dzieciom „Puchate” z Gaszowic rozpoczęli projekt „Strażak ratuje, pomaga, uczy”. Wszystkie działania skierowane są do strażaków oraz uczniów trzech szkół podstawowych z gminy Gaszowice. Podczas szkolenia w czernickim zamku strażacy mieli okazję uczestniczyć zarówno w zajęciach teoretycznych jak i praktycznych udzielania pierwszej pomocy. W okresie listopad – grudzień świeżo wyszkoleni strażacy przekazywali swoją wiedzę i umiejętności grupie 246 dzieci z klas IV – VI uczących się w szkołach podstawowych w Gaszowicach, Czernicy oraz Szczerbicach.
Spółka do likwidacji
Radni Lysek podjęli decyzję o rozwiązaniu Spółki Wodociągowo-Kanalizacyjnej w Zwonowicach. Wreszcie skończy się męka mieszkańców, ciągle narzekających na funkcjonowanie spółki. Władze gminy podjęły decyzję, że najlepszym rozwiązaniem będzie rozwiązanie spółki i zlecenie zadania zaopatrywania w wodę Zwonowic innej spółce wodociągowej z trzech pozostałych działających na terenie gminy. Majątek zwonowickiej spółki pozostanie mieniem gminy, a zarządzać nim będzie inna spółka na zasadzie zleconego zadania.
Wyszkolili strażaków
W OSP Bogunice przeprowadzono serię szkoleń dla strażaków. Ochotnicy oprócz prawa jazdy kat. B i C, mogli zdobyć także umiejętności kierowania ruchem, pierwszej pomocy przedmedycznej oraz wsparcia psychologicznego. Pomysłodawcą tej inicjatywy jest Grzegorz Swinka z firmy „Gregor”, który pozyskał na ten cel pieniądze z Europejskiego Funduszu Społecznego, a sam aktywnie działa jako ochotnik w OSP Leszczyny.
Gospodynie na deskach teatru
14 stycznia na deskach Teatru Ziemi Rybnickiej zmierzyły się najlepsze koła gospodyń wiejskich z powiatu rybnickiego, Rybnika oraz Żor. Do zaprezentowania były tradycyjnie dwie scenki, przyśpiewka ludowa oraz coś na ząb, czyli ciasteczka. Niepokonane okazało się koło z Rybnika – Gotartowic. 19 stycznia 2013 najlepsze koła znowu zmierzą się w pojedynku. Kto wygra?
Pierwsza msza nowej parafii
Pasterka była pierwszą mszą odprawioną w kaplicy, która stanęła w pobliżu miejsca budowy kościoła w Jankowicach, w gminie Świerklany. Wierni mogą przychodzić na eucharystię od poniedziałku do środy o godzinie 7.30, od czwartku do soboty o godzinie 18.00. Z kolei w niedziele odbywać się będą dwie msze, o 8.30 i 11.30. Praca przy budowie kościoła trwa.
Świerklański RAŚ w Marszu na Zgodę
Przedstawiciele świerklańskiego koła Ruchu Autonomii Śląska złożyli hołd represjonowanym w latach 1945–48 górnoślązakom. Marsz upamiętniający tragedię górnośląską 28 stycznia 2012 przeszedł ulicami Katowic, Chorzowa i Świętochłowic. Dziesięciokilometrową trasę pokonało około sto osób, w tym poseł PO Marek Plura, przedstawiciele samorządów oraz członkowie RAŚ. – Wyruszyliśmy około południa spod Placu Wolności w Katowicach i szliśmy przez ponad dwie godziny, aż do bramy obozu w Świętochłowicach. Pod tablicą pamiątkową zostały złożone kwiaty, przemawiali przedstawiciele RAŚ i poseł Plura. Uczestniczyliśmy w tym wydarzeniu, ponieważ chcemy pamiętać o pomordowanych i internowanych po wojnie górnoślązakach – mówił Krzysztof Swaczyna, członek świerklańskiego koła RAŚ i uczestnik marszu.
Mieli zagrać, nie zagrali
Powiat rybnicki zaczął współpracować z ukraińskim samorządem Lubar, wraz z którym miał wziąć udział w meczu Polska–Ukraina tuż przed Euro 2012 w Kijowie. Włączając się w obchody Euro 2012, powiat rybnicki i jego partnerzy z Ukrainy wpadli na pomysł organizacji meczu młodych piłkarzy, który miałby odbyć się w czerwcu na stadionie w Kijowie. Organizacją rybnickiej drużyny zajął się radny Paweł Bugdol (na zdj.). Choć młodzi piłkarze włożyli serce i czas w treningi przed meczem, a wszystko było już zapięte na ostatni guzik, spotkanie nie odbyło się, prawdopodobnie z powodów politycznych. Szkoda.
Starosta z rockowym zacięciem
Z rybnickim starostą Damianem Mrowcem rozmawialiśmy o jego upodobaniach muzycznych i włóczeniu się po lesie w celu podglądania przyrody. – W zeszłym roku dzięki synowi i jego bystrości udało nam się wypatrzeć w Białowieży dziko żyjącego rysia. Mamy zdjęcie. Największą satysfakcją nie są dla mnie żadne nagrody, które towarzyszą różnym konkursom, ale to, że pierwszy przyrodnik „Gazety Wyborczej” Adam Wajrak w swoim komentarzu pochwalił to nasze zdjęcie i jednocześnie wyraził swoją zazdrość. Traktuję to amatorsko i przy okazji chcę pokazać, że na terenie naszego powiatu mamy bogactwo przyrody, z którego możemy korzystać – pochwalił się starosta.
Wszyscy chcą podziału
Od początku roku głośno zrobiło się w Jankowicach i Świerklanach w temacie odłączenia Jankowic i utworzenia nowej gminy. Temat pojawiał się już wielokrotnie, choć nigdy zapowiedzi nie zostały zrealizowane. Tym razem wszyscy podeszli do kwestii podziału bardzo poważnie. Radni zaczęli wnioskować do marszałka województwa o przemyślenie kwestii podziału. Kiedy ten wreszcie wyraził zgodę, uruchomiła się maszyna decyzji administracyjnych. Ostatecznie ustalono, że referendum w sprawie podziału odbędzie się 6 stycznia 2013 roku. Także od głosów mieszkańców Świerklan będzie zależeć, czy Jankowice same będą decydować o sobie.
Radni dali popis na boisku
W Jankowicach odbył się Turniej Siatkówki Rad Gmin Powiatu Rybnickiego. Na boisku stawiły się drużyny z Gaszowic, Jejkowic, Czerwionki-Leszczyn, Świerklan oraz rady powiatu. Turniej został zainicjowany przez radę powiatu. Wprawdzie w turnieju nie uczestniczyła drużyna z Lysek, ale inni bawili się całkiem dobrze. Cały pomysł miał na celu integrację samorządowców regionu na boisku, aby w razie potrzeby, mogli się dogadać także w sprawach „wagi państwowej”. Na parkiecie królowali niestety panowie, choć należy wspomnieć o jedynej odważnej radnej turnieju, którą była Barbara Watoła z Gaszowic. Złoto zdobyła drużyna z gminy Świerklany, drugie miejsce reprezentacja rady powiatu, a trzecie miejsce okupione złamaniem nogi przez jednego zawodnika drużyna z Czerwionki-Leszczyn. Rybnicki starosta Damian Mrowiec oprócz pucharów dla drużyn, wręczył także małą statuetkę dla najlepszego zawodnika. Został nim Ireneusz Błatoń ze Świerklan.
Sekretarz z Lysek do powiatu
W starostwie rozstrzygnięty został konkurs na nowego sekretarza. Konkurs został ogłoszony ze względu na przejście na emeryturę dotychczasowej sekretarz, Janiny Grossek. W wyniku procedury konkursowej nowym sekretarzem powiatu została Katarzyna Wawoczny, która w ubiegłym roku została zwolniona z funkcji sekretarza w urzędzie gminy w Lyskach. – Oceniając kwalifikacje kandydatki, komisja kierowała się zakresem wiedzy związanej ze specyfiką stanowiska, wiedzą na temat administracji samorządowej oraz predyspozycjami kandydatki do wykonywania obowiązków – stwierdziła dotychczasowa sekretarz powiatu, Janina Grossek, która kierowała pracami komisji konkursowej.
Babski Comber na ambonie
Ponad 200 pań wzięło udział w zabawie „Babski Comber” zorganizowanej przez GOKiR w Świerklanach. Zainteresowanie zaskoczyło samych organizatorów, a echo imprezy odbiło się nie tylko w lokalnych mediach, ale również na ambonie. Wszystko z powodu tańca erotycznego, który zaprezentowali panowie z Czech. Choć organizatorzy przewidzieli inne zapisy w umowie, panowie potraktowali występ dla pań bardzo poważnie i poszli na całość. Niestety nie tak miało być, choć pozytywnym efektem takiego obrotu sprawy były zapisy już na przyszły rok.
Nagrodzili mecenasów
Kolejny raz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji przyznał tytuł „Mecenasa Kultury Lokalnej” osobom aktywnie wspierającym działalność ośrodka. GOKiR od wielu lat zajmuje się animacją życia kulturalnego gminy poprzez m.in. organizacje różnorodnych imprez kulturalnych – festynów, pikników, koncertów. Na scenach ośrodków w Świerklanach i Jankowicach gościło wiele gwiazd scen polskich i zagranicznych. Najbardziej zaangażowanym sponsorom wręczane są co roku statuetki „Mecenasa Kultury Lokalnej”. W 2012 roku statuetki otrzymały dwa przedsiębiorstwa: Firma Handlowa „PIK” S.J. Huberta i Krystyny Piksa oraz Firma H.U.P. Bernarda Dudka.
Młodzi uczyli się kibicować
Młodzież gimnazjalna ze Świerklan wzięła udział w spotkaniu z policjantami, piłkarzem i sędzią piłkarską w ramach kampanii związanej z bezpiecznym kibicowaniem. Kampania „Młodzież kibicuje bezpiecznie” organizowana była przez wojewodę śląskiego i śląskiego kuratora oświaty. Była związana tematycznie z EURO 2012, a co za tym idzie, z zachowaniem bezpieczeństwa na imprezach sportowych, kształtowaniem postaw fair–play w sporcie, uczeniu kultury i tolerancji. Uczniowie gimnazjum wzięli udział w konkursie „Kibicuję z piosenką”, którego warunkiem było opracowanie piosenki. Autorski utwór „zarapował” Bartosz Brych z klasy IIIb, do tekstu napisanego przez Miłosza Masłowskiego, również z klasy IIIb.
Kościół dostał kaplicę w prezencie
Radni sejmiku województwa śląskiego podjęli uchwałę w sprawie kaplicy zabytkowego szpitala „Juliusz”, która do tej pory była własnością marszałka. Według uchwały kaplica przekazana została na rzecz Diecezji Katowickiej. Kuria weźmie pod opiekę niszczejący obiekt oraz przeprowadzi konieczne remonty. Wartość nieruchomości to blisko 700 tys. zł. Pozostałe budynki byłego szpitala należą do starostwa powiatowego w Rybniku.
Izraelczycy chcą przerobić śmieci na gaz
Samorządowcy z gmin powiatu rybnickiego oraz starostwa spotkali się z przedstawicielami izraelskiej firmy Arrow Ekology, którzy zaprezentowali koncepcję budowy biogazowni na terenie powiatu rybnickiego. Biogazownia to nie spalarnia śmieci, więc nie powoduje degradacji środowiska, a uciążliwości dla mieszkańców są również znikome. Początkowo izraelska firma proponowała wsparcie inwestycji przez gminy, jednak ten pomysł nie znalazł poparcia wśród samorządowców. Zapowiedziane zostały kolejne rozmowy, mające na celu wypracowanie odpowiedniej strategii.
Leśna kapliczka poświęcona
W kościelne święto NMP Królowej Polski samotna kapliczka w lesie na pograniczu Jankowic i Świerklan doczekała się poświęcenia i pierwszego nabożeństwa. Dzięki wsparciu mieszkańców Świerklan i jednocześnie członków rady parafialnej, informacja o kapliczce dotarła do proboszcza ks. Jana Klyczki, który bez wahania zgodził się poświęcić wotum Piotra Szulika za ocalenie domu. Oprócz poświęcenia kapliczki, proboszcz odprawił nabożeństwo majowe, w którym uczestniczyła ogromna ilość parafian. Wcześniej zaangażowani mieszkańcy Świerklan odpowiednio przygotowali leśny zakątek, ustawiając ławki i sprzątając liście. O oprawę muzyczną nabożeństwa zadbał Andrzej Kiełkowski.
Granice nie chcą być w Połomi
Podczas gdy mieszkańcy sołectwa Jankowice przygotowują się do referendum w sprawie oddzielenia od gminy, do urzędu wpłynęło pismo mieszkańców Połomi, którzy chcą przyłączyć się do Świerklan Dolnych. – Życie nasze toczy się w stałym związku ze Świerklanami, przez szkołę podstawową, gimnazjum czy kościół. Komunię przyjmujemy w parafii św. Anny, tylko podatki płacimy do gminy Mszana – argumentowali mieszkańcy Połomii w swoim piśmie do rady gminy Świerklany, a wszystko przez brak miejsc dla dzieci w przedszkolu. Ostatecznie ul. Granice nie przyłączyła się do Świerklan, a wójt Mszany Mirosław Szymanek zaoferował dodatkowy transport.
Francuski mistrz szkolił instruktorów
W sali Gimnazjum im. Ks. Walentego w Jankowicach odbyło się dwudniowe spotkanie ze światowej sławy trenerem aikido Joelem Roche. Sensei odwiedził gminę Świerklany na zaproszenie instruktora Rafała Obrzuda, który w gimnazjum prowadzi zajęcia aikido. W stażu z francuskim instruktorem udział wzięli adepci aikido z całej Polski. Sensei, czyli mistrz, przyjechał do Świerklan na zaproszenie Rafała Obrzuda z klubu Aikido Aikikai „Kazoku”.
Jubilaci sławni na całą wieś
Poznali się po sąsiedzku. Ślub wzięli szybko, aby uchronić się przed zsyłką do pracy w Niemczech. Wojna ich rozłączyła, a dziś świętują jubileusz 70-lecia małżeństwa. Państwo Otylia i Emil Konsek mają o czym opowiadać! Oboje pochodzą ze Świerklan. Mieszkali niedaleko, więc często się widywali, ucinając sobie młodzieńcze pogawędki. Wtedy coś między nimi zaiskrzyło, jednak nadejście wojny zamieniło sielskość życia w Świerklanach w ciągły niepokój o jutro. Jubilaci z okazji swojej rocznicy opowiedzieli „Tygodnikowi” swoją historię, a od władz gminy otrzymali gratulacje i prezenty.
IRA na powitanie lata
14 lipca na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świerklanach odbyła się rodzinna impreza. Zabawa rozpoczęła się od występu zespołu Mona Lisa, który przygotował wiele atrakcji dla najmłodszych, następnie zaprezentowała się grupa Revolution. Gwiazdą sobotniego wieczoru był legendarny zespół IRA. Po koncertach Rafał Lincner zaprezentował dyskotekowe show.
Powiat za językiem śląskim, ale z wątpliwościami
Radni powiatu rybnickiego skupieni wokół Ruchu Autonomii Śląska przygotowali na czerwcowej sesji uchwałę w temacie uznania mowy śląskiej za język regionalny. Niestety sprawa podzieliła samych radnych, których część opowiedziała się przeciw. – Nie chcielibyśmy, żeby to urzędnicy warszawscy decydowali o tym, jak i kiedy mamy używać swojej gwary czy swojego języka. Nie jest też tak do końca, że wszyscy posłowie z naszego regionu popierają ten pomysł – komentował starosta Damian Mrowiec. Pomimo mieszanych opinii, uchwała jednak została przyjęta przez radę powiatu.
Turniej w układaniu kostek
W sali Szkoły Podstawowej im. św. Jadwigi odbyły się III Mistrzostwa Śląska w układaniu kostki Rubika – Silesia Open 2012. Na turniej zjechali się najlepsi speedcuberzy, czyli zawodnicy z całego kraju i zagranicy. – Najmłodszy zawodnik miał około 13 lat, najstarszy był po czterdziestce. Był to delegat World Cube Association Zbigniew Zborowski, główny sędzia zawodów – mówi Błażej Morgała, jeden z organizatorów zawodów i członek Polskiego Stowarzyszenia Speedcubingu.
Malowali gminę
Do gminy Świerklany przybyli artyści z różnych stron Polski i Europy, aby wziąć udział w drugim międzynarodowym plenerze malarskim pod nazwą „Śląski krajobraz w oczach artystów”. Uroczyste rozpoczęcie pleneru odbyło się w Galerii „Jan” w Jankowicach. Artyści przez ponad tydzień szukali inspiracji w gminie i tworzyli swoje prace w plenerze oraz zaciszu pokoi hotelowych. Uroczyste zakończenie pleneru wraz z wernisażem wystawy prac dobędzie się w sierpniu 2013 roku.
Mają problem przez Wodzisław
Wodzisław Śląski zdecydował się wystąpić z Międzygminnego Związku Komunikacyjnego z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju, do którego należą okoliczne gminy. Ta decyzja poskutkowała debatą o transporcie publicznym w Świerklanach, ponieważ od MZK i Wodzisławia zależała linia 212 kursująca w Świerklanach. Sprawa na pewno będzie miała swoją kontynuację w 2013 roku.
Zmiany na szpicy
Podczas wrześniowej sesji rady powiatu doszło do nieoczekiwanej sytuacji. Pięciu radnych zawnioskowało o odwołanie radnego Krzysztofa Klucznioka z funkcji wiceprzewodniczącego rady. Tak też się stało. Pięciu członków rady zgłosiło chęć odwołania dotychczasowego wiceprzewodniczącego rady, przedstawiając odpowiedni wniosek. Głosami rady Krzysztof Kluczniok został odwołany ze swojej funkcji, jednak wakat należało uzupełnić. Radni zgłosili jako kandydata przewodniczącego komisji drogownictwa Andrzeja Kiełkowskiego ze Świerklan (na zdj.). Po konsultacji z członkami swojego klubu Ruchu Autonomii Śląska Kiełkowski zgodził się przyjąć kandydaturę, a radni poparli go swoimi głosami.
Koło kościoła powstanie market
Ireneusz Błatoń na wrześniowej sesji rady gminy Świerklany postanowił rozwiać lub potwierdzić plotki przekazywane przez mieszkańców, według których w sołectwie Dolne miałby powstać supermarket. – Chciałbym się dowiedzieć, czy to prawda – zwrócił się do wójta Błatoń. Okazało się, że faktycznie market powstanie. Firma Netto będzie budować swój sklep niedaleko kościoła, na łąkach w pobliżu ul. Kościelnej. – To jest pewne. Trwają także rozmowy na temat budowy stacji paliw, co jednak nie jest jeszcze potwierdzone – poinformował radnych wójt, stwierdzając, że nowy sklep będzie podobny do obecnie istniejącego Netto w Chwałowicach.
Nowy wóz już w garażu
Ochotnicy z OSP Świerklany już są zadowoleni z nowego samochodu. W ich garażu znalazł miejsce nowy ford, który przystosowany jest do ratownictwa drogowego. Jednostka będzie teraz zabezpieczać rejon autostrady A1. W samochodzie zainstalowane zostały sprzęty pozwalające na ratowanie życia ofiar wypadków, jak np. rozpierak i nożyce hydrauliczne, piły spalinowe, wyciągarka, najaśnice oraz m.in. torba do ratownictwa medycznego.
Gmina miodem stoi od 15 lat
W 1997 roku pszczelarze postanowili zrzeszyć się w kole. Wtedy nie podejrzewali, że jego zasięg aż tak się rozrośnie, a w 2012 roku będą świętować 15-lecie działalności. Wtedy, tak jak teraz, prezesem koła był Klemens Jagiełło (na zdj.), który postanowił zorganizować obchody 15-lecia, najpierw w miejscowym kościele, a później na pszczelarskim spotkaniu podsumowującym rok. Była to też okazja do wręczenia pamiątkowych statuetek i medali za osiągnięcia w pszczelarstwie. Obecnie w kole jest 34 członków, nie tylko ze Świerklan i Jankowic, ale także z Rybnika, Jastrzębia, Połomi, Marklowic, opiekujących się 433 rodzinami pszczelimi. Jak stwierdzają pszczelarze, mijający rok był dobry pod względem ilości miodu, choć dla pszczół tragiczny.
Przystroili wójtowi choinkę
Tradycją stało się strojenie choinki w urzędzie gminy przez uczniów szkół z Jankowic i Świerklan. Tym razem o świąteczny wystrój gminnego magistratu zadbali drugo- i trzecioklasiści z Gimnazjum im. Ks. Walentego w Jankowicach. Uczniowie co roku odwiedzają urząd w godzinach pracy, aby wprowadzić weń świąteczny nastrój oraz nieco ubarwić robotę urzędnikom. Również w tym roku, 5 grudnia po krótkich odwiedzinach u wójta Antoniego Mrowca młodzi mieszkańcy gminy wzięli się do pracy, aby przystroić urzędową choinkę. Warto wspomnieć, że uczniowie sami zaopatrzyli się we wszystkie potrzebne ozdoby, jak lampki choinkowe, łańcuchy, figurki i bombki.