Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 3 (323) Data wydania: 15.01.13

Jeden procent będzie sprawdzianem

ŚWIERKLANY. Z Bogumiłą Szmidt-Kruk, prezesem „Inicjatywy” rozmawiamy o planach, pozyskiwaniu pieniędzy i przeprowadzonych projektach.

Stowarzyszenie „Inicjatywa” działąjące przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza wzorowo wykorzystuje pozyskiwane środki, organizując m.in. kursy dla seniorów i zajęcia dla młodzieży. Plany na nowy rok również są duże.

Szymon Kamczyk: – Czy miniony rok był z punktu widzenia stowarzyszenia dobry? Jakie pani zdaniem były najważniejsze działania Inicjatywy?

Bogumiła Szmidt-Kruk: – Miniony rok był bardzo ważnym rokiem dla naszego stowarzyszenia. Wiele się u nas działo. Organizowaliśmy wycieczki, rajdy, spotkania integrujące mieszkańców Świerklan, edukowaliśmy rodziców w Klubie Dobrego Rodzica, wsparliśmy osoby bezrobotne, realizując projekt „Nowe umiejętności – nowe możliwości”,  realizowaliśmy warsztaty artystyczne: teatralne, plastyczne, ceramiczne, taneczne  dla dzieci i warsztaty dziennikarskie czy fotograficzne dla  młodzieży. Projekty nowatorskie, jak i takie, które były kontynuacją działań z poprzednich lat. W drugiej połowie roku rozpoczęliśmy warsztaty edukacyjne dla seniorów. Chcieliśmy pokazać seniorom różne możliwości wykorzystania nowych technologii oraz przekonać ich, że używanie komputera i internetu ułatwia funkcjonowanie w społeczeństwie. Dzięki zdobytej wiedzy i nabytym umiejętnościom mogli stać się bardziej aktywni i samodzielni. Pomagamy rodzinom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej.  W 2012 r. podjęliśmy sporo wyzwań, a najważniejszym było ubieganie się o status organizacji pożytku publicznego, który to otrzymaliśmy  21 marca. W tym roku podatkowym po raz pierwszy na działalność naszego stowarzyszenia można odpisać 1% .

Czy zauważa pani wzrost świadomości społecznej w Świerklanach i to, że wasze stowarzyszenie jest coraz bardziej rozpoznawalne wśród mieszkańców?

Trudno mi odpowiedzieć na to pytanie, bo mieszkam w innej miejscowości i nie mam okazji rozmawiać z mieszkańcami Świerklan na temat naszej rozpoznawalności. W jakimś stopniu jesteśmy rozpoznawani przez rodziców czy rodziny dzieci, które uczęszczają do szkoły podstawowej, w której mamy siedzibę. Na bieżąco są informowani o naszych działaniach i często zapraszamy ich do udziału w projektach realizowanych dla dzieci czy młodzieży. Każdego roku ubiegamy się o dotacje z urzędu gminy i widzimy, jak wzrasta zaufanie urzędników do działań, których chcemy się podjąć. To duży plus dla wizerunku naszego stowarzyszenia. Wielkim sprawdzianem naszej rozpoznawalności będzie akcja promująca przekazanie 1 proc.  naszej organizacji przez mieszkańców Świerklan. Jesteśmy jedyną organizacją pożytku publicznego w gminie i to od mieszkańców Świerklan będzie zależało, jaką sumę pieniędzy otrzymamy i co będziemy mogli im zaproponować w kolejnym roku, a pomysłów mamy mnóstwo.

Praca z młodzieżą to chyba jedna z najtrudniejszych działalności dla organizacji pozarządowych. Jak staracie się zachęcać młodych ludzi do zajęć, co z tego wynoszą?

Praca z młodzieżą wymaga bardzo starannego przygotowania. Dlatego zawsze zaczynamy od diagnozy. Pytamy nauczycieli, rodziców, samą młodzież o zainteresowania, o możliwość przygotowania jakiejś ciekawej oferty. Często się zdarza, że sami do nas przychodzą, bo chcą coś fajnego zrobić. Staramy się im to umożliwić. Ciekawym sposobem na spędzanie wolnego czasu jest właśnie organizowanie dla młodzież warsztatów nie tylko artystycznych, ale takich, z których na pewno coś wyniosą . I tak cyklicznie organizujemy warsztaty fotograficzne, na które zapisuje się spora ilość gimnazjalistów czy licealistów.

W gminie niedawno rozstrzygnął się konkurs na dotacje dla organizacji, na co planujecie przeznaczyć te środki?

W tym roku rozszerzyliśmy działania Centrum Twórczego Rozwoju Dzieci i Młodzieży o zadania dla osób starszych – seniorów. Przy rekrutacji do projektu „Aktywni 60+” finansowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zauważyliśmy ogromne zapotrzebowanie na realizację warsztatów komputerowych czy językowych. Cieszymy się, że i urząd zauważył to zapotrzebowanie i wsparł nas w tym zakresie. Po raz kolejny będziemy mogli stworzyć spektakl po śląsku, a najmłodsze dzieci pojadą na warsztaty regionalizmu do Żorskiego Centrum Regionalizmu w Osinach. Kolejnym przedsięwzięciem, jakiego chcemy się podjąć to projekt sportowy. Już od marca wszystkie zapracowane mamy zapraszamy na cykl ćwiczeń relaksacyjnych przy muzyce oraz będziemy promować aktywny, sportowy tryb życia podczas pikników rodzinnych czy Dni Promocji Zdrowia organizowanych każdego roku w gminie.

Jakie jeszcze plany na ten rok, a może jakieś długoterminowe? Skąd jeszcze będziecie się starać pozyskać środki?

Aktualnie realizujemy 3 duże projekty. Pierwszy projekt to projekt „Aktywni 60+”, czyli cykl warsztatów edukacyjno-komputerowych dla seniorów. Kolejny duży projekt jest finansowany w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych  i dotyczy działań pro obywatelskich, czyli mowa o „Akademii Młodego Obywatela”. Od stycznia ruszyliśmy z warsztatami dziennikarskim, a w trakcie realizacji akademii będzie sporo się działo, m.in. wycieczka do Warszawy do Centrum Kopernika, piknik rodzinny, wydanie gazety obywatelskiej i innowacyjna działalność dziecięcego klubu dyskusyjnego, czyli małe debaty ze specjalistami, ekspertami przygotowane przez dzieci. Realizujemy też duży gminny projekt, który zakończy się w grudniu, a polega na organizacji warsztatów artystycznych i językowych dla dzieci i młodzieży. Będziemy się również starać pozyskiwać środki pozabudżetowe, m.in. z Programu Operacyjnego „Kapitał Ludzki”.